2025.03.15. 07:00
Koronavírus-járvány a frontvonalból!
A mentőknek már a koronavírus-járvány kitörése előtt is volt védőruhájuk, gumikesztyűt viszont csak a nyolcvanas években kezdtek el használni rendszeresen. Az utcák kiürülésével a klasszikus mentési munkálatok elmaradtak, miközben gyakran kellett menni a vármegyén túlra. Iyen volt a járvány mentős szemmel.

Korábban már írtunk a koronavírus-járvány ötéves évfordulójáról, akkori cikkünkben a vármegyei és országos eseményeket vettük sorba. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogy azok hogyan élték meg az öt éve történteket, akik tényleg végig az első vonalban voltak. A mentődolgozók járvány alatt végzett munkájáról és a tömeges fertőzés okozta hatásokról Köcse Tamás Vas vármegyei vezető mentőtisztet kérdeztük.

A legelején valószínűleg senki nem hitte volna, hogy a koronavírus-járvány ennyire súlyos lesz, így – bár a fertőző betegségek ellátására, járványok kezelésére mindig is fel voltak készülve – a mentők sem gondolták, hogy egy-két elszigetelt esetet leszámítva valaha is nagy hasznát veszik azoknak az egész testet takaró, a legapróbb porszemcséket is felfogó overalloknak, amit csaknem húsz évvel korábban a Világkereskedelmi központ ikertornyai elleni merényletet követő, elsősorban Amerikát érintő, de Európába is begyűrűző lépfene (anthrax) pánik miatt szereztek be.
Sokan emlékezhetnek rá, akkoriban jelentek meg a fehér port tartalmazó borítékok vezető politikusok és műsorvezetők postaládáiban és ugyan az esetek jó részében, csak ijesztegetésről volt szó, a fenyegetéseket világszerte, így Magyarországon is komolyan vették. Ennek a ruhának a becsülete és a rávaló igény hatalmasat ugrott, amikor kihirdették a Coviddal kapcsolatos óvintézkedéseket. Bizonyos fertőzéses kórképek esetén korábban is felvették a szájmaszkot, rutinszerűen azonban nem használták, nem úgy mint például manapság a gumikesztyűt, igaz ez sem volt mindig így. A vizsgálókesztyű – amelynek anyaga ma már nem gumi, hanem latex – a nyolcvanas években lett rendszeresítve, amikor megjelent az AIDS, előtte csak szülések levezetésénél vették elő.
Koronavírus-járvány: szigorú védőeszköz kontroll
A koronavírus-járvánnyal aztán nagyon szigorú védőeszköz kontroll lépett életbe, három hónapon keresztül, minden reggel azzal indult a mentőállomáson, hogy a rendelkezésre álló készletet össze kellett számolni és a felmerülő igényt elektronikusan el kellett küldeni a központnak. Amikor vészesen megfogyatkoztak a készletek, az bizony nem egyszer okozott nehéz perceket – idézte fel a kezdeti nehézségeket a szakember, de mint megtudhattuk, végül mindig időben megérkezett az ellátmány. Nemcsak a védőfelszerelésre, a fertőtlenítésre is szigorú előírások vonatkoztak, a vármegyében három úgynevezett red zone-t alakítottak ki – Körmenden, Sárváron és Szombathelyen – a fertőző környezetből visszatérők számára, ahol nemcsak a ruhákat de az eszközöket és az autók belsejét is minden alkalommal kifertőtlenítették.
A szolgálatba járó mentőkre nem vonatkozott a kijárási tilalom, de a karantén igen, ha megfertőződtek.
Annak ellenére, hogy napi szinten érintkeztek covidos betegekkel, a védőfelszerelés és a szigorú szabályok miatt házon belül viszonylag kevés súlyos esetük volt, de sajnos egy fiatal, egyéb betegségben is szenvedő bajtársukat elveszítették, akitől aztán nagyon méltó módon búcsúztak el az egyházashollósi temetőben 2020 karácsonya előtt – emlékezett vissza a járvány egyik legszomorúbb pillanatára a mentőtiszt.
Azzal a félelemmel éltek együtt: a fertőzést hazavihetik családjuknak
A több hullámban támadó járvány a mentőket is mindig más és más kihívás elé állította, volt, hogy a mintavételi feladatok kerültek túlsúlyba, de a kijárási tilalom alatt, mikor kiürültek az utcák, a „klasszikus” mentési feladatok száma csökkent. Mivel az emberek otthon voltak, nem voltak utcai balesetek sem.
- A járvány második, őszi hullámában nagyon magas lett azoknak a kritikus állapotú betegeknek a száma, akiket lélegeztetni kellett, volt hogy a területi kórház nem is tudta fogadni őket, ezért napi szinten kellett a mentőknek a győri, Komárom-Esztergom vármegyei kórházakba járni, mindig oda, ahol éppen volt hely. A mentőknek ráadásul minden egyes nap azzal a félelemmel is együtt kellett élniük, hogy a fertőzést hazavihetik a családjuknak.
Még jobban összekovácsolódtak
A járvány hatásai ma is érezhetőek, lecsengésével a maszkok általános használatára már nem volt többé szükség, azokat ma már az általános protokoll szerint használják, viszont a kocsik rendszeres fertőtlenítése megmaradt. Furcsa kimondani, de a járványnak voltak pozitív hozadékai is, ilyen volt például a mentőszolgálat társadalmi megbecsültségének szemmel látható növekedése és a feléjük kifejezett együttérzés is. Ez utóbbi sokféle formát öltött, egyrészt szép számmal érkeztek támogatások a járvány időszaka alatt a Vas Megyei Mentésügyi Alapítványhoz és az adományoknak is köszönhető, hogy ma már a vármegye mindegyik mentőállomásán van mosó- és szárítógép, így a munkaruhákat nem kell többé otthon tisztítani. Volt olyan cukrászda, amelyik a járvány alatt bezárni kényszerült, de az utolsó tortákat a mentőknek szánta, a vendéglősök pedig összefogtak és felváltva ingyen étkeztették a mentődolgozókat és a mintavételben segítő egyetemistákat. A járvány okozta kihívások pedig a mentők bajtársi közösségét is összekovácsolták, ha lehet, a korábbinál is nagyobb mértékben.