Vasi állatorvost is kérdeztünk

2025.03.28. 09:00

Forradalmi áttörés? Jön a tabletta, ami évekkel meghosszabbíthatja a kutyák életét

Hamarosan egy új gyógyszer kerülhet piacra, amely lassíthatja az öregedést a kutyáknál. De mennyire valós ez az ígéret? Egy vasi állatorvost kérdeztünk a témában.

Forradalmi áttörés? Jön a tabletta, ami évekkel meghosszabbíthatja a kutyák életét

Hosszabb élet egyetlen tablettától?

Forrás: Freepik

A kutyák hűséges társaink, mégis fájdalmasan rövid ideig maradnak velünk. Most azonban egy San Francisco-i biotechnológiai cég, a Loyal, olyan gyógyszert fejlesztett ki, amely jelentősen kitolhatja négylábú barátaink élettartamát. Ha minden a tervek szerint halad, 2025 végére engedélyezhetik a világ első, hivatalosan is életmeghosszabbító kutyatablettáját - írta meg a Guardian.

A kutyák életét meghosszabbító gyógyszert dobhatnak piacra
A kutyák életét meghosszabbító gyógyszert dobhatnak piacra
Forrás: Freepik

A kutyák életét meghosszabbító gyógyszer, ami években mérhető előnyt ad?

A Loyal új készítményét kifejezetten idős, 10 évnél idősebb és legalább 6 kilós kutyák számára fejlesztették ki. Az ígéretek szerint napi egyetlen marhaízű rágótabletta segíthet az öregedés lassításában. 

A gyógyszer kulcsa az anyagcsere egészségének megőrzése: csökkenti az időskori inzulinszint-emelkedést, amely az öregedés egyik fő biológiai tényezője. A cél nem csupán a hosszabb élet, hanem az egészségesebb, energikusabb időskor.

A gyógyszer egyelőre az engedélyezési folyamat végső szakaszában jár. Az amerikai gyógyszerfelügyelet szerint a tabletta megfelel az "észszerű elvárásoknak", de a végső jóváhagyás még hátravan. Amennyiben zöld utat kap, a kezelés várhatóan havi 100 dollár körül lesz elérhető - ez 37 ezer forint.

Az állatokon tesztelik az emberi jövőt?

Nem véletlen, hogy egyre több kutató fordul az állatok öregedési folyamatai felé. Mivel a kutyák biológiailag viszonylag közel állnak az emberhez, és hasonló életkörülmények között élnek, kiváló alanyai az öregedéskutatásnak. A Loyal vezérigazgatója, Celine Halioua szerint a most fejlesztett gyógyszer egy napon az emberek számára is hasonló lehetőségeket kínálhat.

"Ha sikerül késleltetni és enyhíteni az öregedéssel összefüggő betegségeket kutyák esetében, az erős bizonyíték arra, hogy ugyanezt megtehetjük embereknél is" – nyilatkozta a szakember a The Guardiannek.

Túl szép, hogy igaz legyen? Állatorvost kérdeztünk!

De vajon mennyire reális, hogy egyetlen tabletta évekkel meghosszabbíthatja kutyáink életét? Megkérdeztünk egy vasi állatorvost, dr. Guzsván-Nagy Fruzsinát, aki egy reálisabb képet adott nekünk a gyógyszerrel kapcsolatban:

Ne legyenek illúzióink, ezek a kutatások elsősorban az ember életét meghosszabbító kezelések előszobájának tekinthetők, nem feltétlenül a kutyákról szólnak 

- fogalmazott.

  • Ahogy fentebb írtuk, a gyógyszer hatóanyaga az anyagcsere egészségének megőrzésén alapul. Az állatorvos szerint az, hogy a táplálkozás összefüggésben van az életkor hosszával, az nem egy új keletű dolog. Annyi, hogy manapság a tudomány már sokkal inkább képes arra, hogy gyógyszerekkel -  a hormonrendszer befolyásolásán keresztül - belenyúljon az anyagcserébe.

Az említett tabletta is ezen alapul: hormonális folyamatok befolyásolásával kívánják kitolni a várható élettartamot. 

Az a baj, hogy ez nagyon szerteágazó terület, kimondottan táplálkozási adatokra visszavezetni az életnek a meghosszabbodását nem nagyon lehet. Ez rengeteg más dolog függvénye még: a genetika, a daganatok kialakulása, a környezeti hatások, a táplálkozás csak egy faktora ennek. 

Az tény, hogyha valaki a saját szervezete számára ideális táplálkozást folytat élethosszig, nagyobb eséllyel kerül közelebb a genetikai potenciáljában meghatározott élethosszának a kimaxolásához, de úgy vélem, ezt gyógyszeres beavatkozás nélkül is meg lehet oldani. Ez ugyanígy igaz az emberre és a kis kedvencekre is, de egy tabletta egyszerűbb megoldást ígér, mint a faj igényeinek megfelelő gondoskodás 

- fogalmazott a szakember.

Tehát arra jutottunk, hogy a tabletta ígérete jól hangzik, de lehet, hogy inkább álomvilágot vetít elénk nem biztos, hogy ez a realitás. Az állatorvos szerint ha valaki felelősen, odafigyelve, a kiskedvenc igényeire szabva kísér végig egy életet, ott valószínűleg a várható élettartam is hosszabb lesz - gyógyszertől függetlenül.

Hozzátette azt is, hogy Európában sokkal szigorúbb gyógyszerészeti ellenőrzéseken kell átmennie egy-egy szernek az engedélyeztetéshez. Az Egyesült Államokban lazábbak az erre vonatkozó szabályok, mint mondta, egyenesen lehetetlennek tartja, hogy pár év múlva megjelenne a magyar állatpatikák polcain ez a készítmény.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában