2025.03.12. 20:00
Így néz ki most a molnaszecsődi laktanya, ahonnan a hidegháborúban Nyugat-Európát megfigyelték – Sok, sok fotó
Olykor napjainkban is lövések zaja hallatszik ki a molnaszecsődi laktanya területéről. Onnan, honnan a hidegháborúban, az oda telepített 11 rádiólokátorral Nyugat-Európát megfigyelték.
Hazánk nyugati határvidéke különösen fontos terület volt a hidegháború idején. Itt húzódott a nyugattól elválasztó határkerítés, majd a határsáv, ahova az egyszerű állampolgárnak nem volt egyszerű belépni. Az ország politikai és katonai vezetősége pedig mindent látni, és tudni akart, ami a nyugati országokban történik, Nyugat-Európát megfigyelték. A molnaszecsődi laktanya fontos bázis volt.

Fotó: Szendi Péter
- Ennek jegyében kezdődött el 1955. április 2-án, a 45. Önálló Rádiótechnikai Jelzőezred alá tartozó Hadműveleti Rádiótechnikai Század felállítása. Április 28-án állították hadrendbe – tudtuk meg Pölczmann György nyugállományú mérnök alezredestől, aki 17 évet szolgált a molnaszecsődi laktanyában. Ő volt a parancsnok anyagi és technikai helyettese. - A század, a folyamatos készültségben elvégezte a magyar és a szomszédos nyugati országok területe felett a rádiólokátoros felderítést, az adatokat pedig továbbította a felhasználási helyekre, azaz a rakétások, repülők és a központi irányítás felé. A technikai folyamatosan fejlődött, de szükségessé vált, hogy még mélyebben belelássanak, az akkor még nem szövetséges államok területére. Döntöttek arról, hogy a nyugati határszélen egy nagy hatótávolságú, úgynevezett P14-es rádiólokátor állomás telepítéséről. Az akkori előírások szerint ilyen létesítmény lakott területtől 1,5 kilométerre lehetett felépíteni. A katafai laktanya szinte a teleülésen működött, így másik települést kellett keresni. Így esett a választás Molnaszecsődre.
Így néz ki most a molnaszecsődi laktanya - Minden fotó egy darab történelem
Fotók: Szendi PéterAz építkezés, az állomás, a körletek kialakítása 1968-ban kezdődött. Az első időben Katafáról történt a kiszolgálás. A katafai század 1969-en költözött át teljesen. Abban az időben a molnaszecsődi, 40 hektáron elterülő laktanya a legmodernebbek közé tartozott. Fénykorában 380-an szolgáltak itt. A katonai körletekben volt hideg-meleg folyóvíz, központi fűtés, az esetleges sugárzás ellen az ablakokra szerelt rézrácsokkal védekeztek. Az ellátásukat saját maguk szervezték meg.
Pölczmann György megállapította: a laktanya technikai felszereltsége is kiváló volt. Összesen tizenegy rádiólokátor működött. A P14-es nagy hatótávolságú felderítő rádióállomás képes volt arra, hogy az 1200 kilométerre lévő repülőgépeket is észlelje. (Ez olyan, mintha ellátnánk a La Manche csatornáig), A közepes hatótávolságú rádióállomás 360 kilométer sugarú kört fedett le, a kis hatótávolságú pedig 150 kilométert. A molnaszecsődi század képes volt az egykori Németországi Szövetségi Köztársaság felett felderítést végző repülőgépeket is azonosítani.
Így néz ki most a molnaszecsődi laktanya - 2. rész
Fotók: Szendi PéterA molnaszecsődi laktanya további sorsa
- A molnaszecsődi századot 1996. december 2-án vették ki a harci munkából, és 1997. április 30-án zárták be. Mivel üzemképes állapotban szüntették meg a működését, az első években katonák őrizték az objektumot. A területet és az épületeket később a Magyar Államkincstér vette át, akkoriban az őrzést civilek látták el. Végül az önkormányzat lett a tulajdonos. Napjainkban egy airsoft egyesület bérli.
- 2015-ben Szombathelyi Tamás polgármester vezetésével a falu felkarolta az ötletet, és az egykori katonák meghívásával először tartottak abban az évben összejövetelt. A laktanyanapot a kovid járványig rendezték meg.
Helytörténeti kiállítás
Molnaszecsődön, Varga Gyula polgármester támogatásával a Molnaszecsőd értékei című kiállításon a laktanyát a korabeli fotókon mutatják be. Magyarszecsődön, országosan egyedülálló állandó tárlat foglalkozik a rádiótechnikai csapatok történetével. Az ott bemutatott makettek, rádiólokátor indikátor, híradó berendezések és a tervtábla működőképesek, azok kipróbálhatók. A bemutatót kezdetekben Károlyi Gyula, majd az utóda Kovács Gábor faluvezető napjainkban is támogatja.
Múltidéző
- Márciusi hóvihar: 12 éve ezrek kerültek a hó fogságába az utakon!
- A város határáig jutott, autóban találták meg a kőszegi templomból ellopott Jézus-szobrot
- Igazoltatás elől mászott az oszlopra, halálos áramütés ért egy férfit Vásárosmiskén
- 240 új kínai gép a Szombathelyi Pamutiparnál - Meghökkentő videót mutatunk
- Őrség: a házakon tényleg nem volt kémény? Egy 1990-es videóban is ezt kérdezték