Pró és kontra érvek

2025.03.27. 11:30

Tavaszi óraátállítás 2025: tényleg szükség van még erre?

A nyári időszámítást már több mint 100 éve alkalmazzák. De vajon az előnyei valóban nagyobbak, mint a hátrányai? Megvizsgáltuk tüzetesebben a témát és hoztunk három érvet a tavaszi óraátállítás mellett és ellen.

Tavaszi óraátállítás 2025: tényleg szükség van még erre?

Már csak pár napunk van a tavaszi óraátállítás előtt

Forrás: freepik

A téli és nyári időszámítás előnyeiről és hátrányairól szinte bevezetése óta zajlanak a viták, és hiába volt már az Európai Bizottság részéről 2018-ban javaslat az óraátállítás nélküli életre, az átállítást egyelőre továbbra is alkalmazni kell az Európai Unióban - írtuk meg korábban. Több kutatás is bizonyítja, hogy az európai, köztük a magyar lakosság közel kétharmada is a nyári időszámítás mellett teszi le a voksát, mert ebben az esetben tovább lenne világos a téli hónapokban. Most a Time and Date időzónákkal foglalkozó portál elemzése alapján bemutatjuk, mit mond a tudomány, milyen előnyei és hátrányai vannak az óraátállításnak?

Számos előnye és hátránya is van a tavaszi óraátállításnak
Számos előnye és hátránya is van a tavaszi óraátállításnak
Forrás: Freepik

Óraátállítás előnyei

Hosszabb esték

Az nyilvánvaló, hogy az órák tavaszi előreállítása nem teremt több nappali fényt, csak megváltoztatja a napfelkelte és -nyugta idejét. Tehát, amikor tavasszal egy órával előrébb állítjuk az órát, egy órával több természetes nappali fényt adunk a délutáni időbeosztásunkhoz. 

A nyári időszámítás hívei azzal érvelnek, hogy a hosszabb esték arra ösztönzik az embereket, hogy kimozduljanak otthonról. A plusz egy óra napfényt a szabadtéri kikapcsolódásra, például kirámndulásra, focira, futásra stb. lehet felhasználni. 

Így a nyári időszámítás ellensúlyozhatja a modern életmód ülő életmódját. 

A turisztikai ipar is profitál a világosabb estékből. A hosszabb esték több időt adnak az embereknek arra, hogy bevásároljanak, éttermekbe vagy más rendezvényekre menjenek, ami fellendíti a helyi gazdaságot. 

Kevesebb mesterséges fény

A nyári időszámítás egyik célja, hogy az emberek aktív időszaka egybeessen a nappali világossággal, így kevesebb mesterséges fényre van szükség.

Ennek kevésbé van értelme az Egyenlítő közelében, ahol a nappali fény mennyisége nem változik nagymértékben az év során, vagy a sarkok közelében, ahol a téli és a nyári nappali órák közötti különbség nagyon nagy. 

Az e szélességek közötti szélességi körökön azonban a napi rutinok hozzáigazítása a nyári nappalok hosszának változásához valóban segíthet energiát megtakarítani. Az energiafelhasználásról és a nyári időszámításról szóló 44 tanulmány elemzése pozitív kapcsolatot talált a földrajzi szélesség és az energiamegtakarítás között - írják az elemzésben.

Világosabb = biztonságosabb

A biztonság az egyik legmeggyőzőbb érv a világosabb esti órák megtartása mellett. 

Tanulmányok szerint a nyári időszámítás hozzájárul a közlekedésbiztonság javulásához, mivel 13%-kal csökkenti a gyalogosok halálos áldozatainak számát a hajnali és esti órákban. 

Egy másik, az elemzésben említett tanulmány szerint a rablások száma 7%-kal csökkent a tavaszi-nyári időszámításra való átállást követően. 

Óraátállítás hátrányai

Nem takarít meg energiát

Egy évszázaddal ezelőtt, amikor a nyári időszámítást bevezették, a több nappali fény jó dolognak számított, mert kevesebb mesterséges fényt és nagyobb energiamegtakarítást jelentett. 

A modern társadalom a számítógépekkel, a TV-képernyőkkel és a légkondicionáló berendezésekkel már több energiát használ, függetlenül attól, hogy fent van-e a Nap vagy sem. 

Ma a nyári időszámítással megtakarított energia mennyisége elhanyagolható.

Megbetegítheti az embereket

Az idő megváltoztatása, még ha csak egy órával is, megzavarja a testünk biológiai óráját, avagy cirkadián ritmusát. 

  • A legtöbb ember számára az ebből eredő fáradtság egyszerűen csak kellemetlenséget jelent. 
  • Egyesek számára azonban az időváltás komolyabb következményekkel járhat az egészségükre nézve. 

A Science Daily tanulmányai a nyári időszámítás kezdetén jelentkező alváshiányt autóbalesetekkel, munkahelyi sérülésekkel, öngyilkossággal és vetélésekkel hozzák összefüggésbe. A nyári időszámítás vége utáni kora esti sötétség és a depresszió növekedése között is találtak már párhuzamot a kutatók.

Pénzbe kerül

Nehéz meghatározni a nyári időszámítás okozta kollektív fáradtság gazdasági költségeit, de tanulmányok szerint a tavaszi átállás után csökken a termelékenység, ami rossz hatással van a gazdaság teljesítményére, tehát pénzben mérhető negatív hatásokkal jár. 

Ne felejtse, szombatról vasárnapra óraátállítás! 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában