2025.03.13. 07:00
Így lesz szép és egészséges a palánta! - A szakértő tanácsai egyenesen a melegházból
Szabadföldbe, fóliába, magaságyásba de akár nagyobb virágcserépbe is ültethetünk paprikát, paradicsomot és egyéb zöldségféléket. A Kisalföldi ASZC Herman Ottó Technikum melegházában már több ezer palánta nevelődik a szezonra várva, de aki szeretne, még otthon is megpróbálkozhat a magvetéssel - eláruljuk, hogyan.

Forrás: Cseh Gábor
Ha jól közel hajolunk a tálcákhoz, itt-ott kandikálni látszik a zöld szár. A fóliasátorban, amerre a szem csak ellát, szálás paprikák nevelődnek. Ezeket tőzegpogácsában árusítják majd: hétköznapi - kimondottan lecsónak való - fajták, olcsóbb kategória. Egy helységgel arrébb a mérsékelt házban már jóval méretesebb, mutatósabbak a palánták. Épp a napokban hozták át őket ide a melegházból. - A palántákat szoktatni kell a hőmérsékleti viszonyokhoz. Kevésbé melegen nem nyúlik meg a palánta, lesz ereje szárat erősíteni - mondja Németh Csaba, a Kisalföldi ASZC Herman Ottó Technikum műszaki vezetője. Megtudjuk: ezek profi fajták, szabadföldbe, fűtetlen fóliasátorba egyaránt ültethetőek. A nevelés során nagyobb odafigyelést, bőséges tápanyag utánpótlást igényelnek. Hobbikertészek is bátran választhatják, frissen fogyasztásra, befőzésre, tartósításra egyaránt alkalmasak, sőt, van olyan, amely formájánál fogva díszít is. Megnézzük a paradicsomokat is, de lesznek még uborka-, és tökfélék, karalábé, zeller, s már a cserepezésre várnak a fűszernövények.

Fotó: Cseh Gábor
A pandémia óta divat lett kertészkedni, veteményezni, és egyre többen vallják azt is: érdemes áldozni a jó palántára. Sokkal egészségesebb a beltartalma a saját kertből szedett, evett zöldségnek, a sima napfényen nevelkedett paprika C-vitamin tartalma jóval nagyobb, mint a fóliásé. Mindenkit bíztatok: ültessen! - teszi hozzá Németh Csaba.
Palánta nevelés otthon - szakszerűen
A kertészképzés tanulói gondozzák a palántákat, dokumentálják azok fejlődési fázisait. A vizsgán majd mindent fel kell ismerniük egy apró részletből. Olyan tudást kapnak, amely való életben bármikor hasznosíthatnak. A tananyaghoz igazodva a zöldségek mellett egynyári virágokat – például begóniát, büdöskét, muskátlit – örökzöldeket is nevelnek. Az időjárás függvényében április végén, május elején nyit majd az áruda. Németh Csaba ennek ellenére azt mondja, aki akar, otthon is nyugodtan próbálkozhatunk palántaneveléssel: profi készlet hiányában üres tejfölös és fagyis doboz is jó célt szolgál. Ne felejtsük el kilyukasztani az alját! Ezeket tegyük ablakpárkányra, radiátorhoz közel, és később ne felejtsük levegőztetni, a külső körülményekhez szoktatni a növényeket.

Fotó: Cseh Gábor
A talajelőkészítésnek már nekiállhatunk: a palánta a laza, morzsalékos szerkezetű, szerves trágyában gazdag földet kedveli. A kiültetéssel várjunk amíg elmúlnak a (fagyosszentek) talajmenti fagyok is, utána azonban ne feledkezzünk meg a rezes alapú permetezésről – ez egyszerre biztosítja a kórokozókkal szembeni védelmet és immunerősítést.