Járványhelyzet

2025.03.28. 17:11

Száj- és körömfájás: ha nem fordul meg a szél, már nem lenne velünk a vírus!

Mivel sikerült helyben tartani a fertőzést, várhatóan rövidesen feloldják a Magyarországgal szemben hozott behozatali tilalmakat. Akár egy hét alatt megfékezhetjük a száj- és körömfájás terjedését.

Száj- és körömfájás: ha nem fordul meg a szél, már nem lenne velünk a vírus!

Fotó: Krizsán Csaba

Nagy István szerint jó esély van arra, hogy akár egy hét alatt megfékezzük a ragadós száj- és körömfájás terjedését Magyarországon – nyilatkozta az agrárminiszter a Világgazdaságnak. Mint azt hangsúlyozta, minden olyan lehetőséget lezártak, ami elősegítené a kórokozók terjedését, sikerült abban a régióban tartani a fertőzést, ahol azt azonosították. Ha a szél nem fordult volna meg, és nem fújta volna vissza Szlovákiából a vírust, akkor már a miniszter szerint túl is lennénk rajta.

Száj- és körömfájás: a vizsgálatok azt mutatják, hogy a vadállomány mentes a vírustól
Száj- és körömfájás: a vizsgálatok azt mutatják, hogy a vadállomány mentes a vírustól Fotó: Szendi Péter

Száj- és körömfájás: cél a fertőzés terjedésének megakadályozása

Miután az 1700 tehenet érintő fertőző gócot sikerült felszámolni Kisbajcson, a regionalizáció elvét elfogadva, azokat a zónákat kivéve, ahol azonosították a fertőzést, az Európai Unió várhatóan rövidesen fel fogja oldani a szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertés-élőállat, valamint hús és vadhús Magyarországgal szembeni behozatali tilalmát. A fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében nem kockáztatják a leölt állatok szállítását sem, ezért a tetemeket egy a közelben frissen vásárolt földterületen hantolják majd el.

A kárt szenvedett telepen a védekezést teljes állami kártalanítás mellett folytatják. 

Ez a nemzetközi szabály, ami azért van, hogy senki ne titkolja el az ilyen bejelentésre kötelezett betegségeket, mint amilyen a száj- és körömfájás, mert ha így lenne, sokkal nagyobb gazdasági kár keletkezne, hiszen széthordanák az országban a fertőzést, és a teljes állomány megfertőződne. 

A miniszter hangsúlyozta, teljes állatmozgás-tilalmat vezettek be Győr-Moson-Sopron vármegyében, 

  • lefújtak minden olyan kiállítást, ami a párosujjú patásokat érinti, 
  • zárva marad a győri állatkert és 
  • nem lesznek megtartva az állatkihajtások sem. 

A szakemberek figyelemmel kísérik a vadállományt is, hiszen az őz és a szarvas szabadon kószál, és páros ujjú patás. Ezért a vadászatot betiltották, az állatokat próbálják etetéssel helyben tartani, emellett diagnosztikai vadászat is zajlik, hogy az állat véréből megállapíthassák mentes-e még a vadállomány a vírustól, az adatok azt mutatják, hogy igen. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában