2025.03.21. 11:30
Vigyázat: trükkös csalás kilátásban – ne dőljön be, aki ilyet kap!
Mézesmadzag jellegű levelet kaptam ma a Messengeren, amely látszólag kedvező lehetőséget; szerintem azonban könnyen átláthatóan alattomos szándékkal megfogalmazott és felépített csapdát tartalmazott. Füsun Tümsavas kisasszonyként mutatkozott be, mint aki az ISBANKASI bank tisztviselője „itt”(?), Isztambulban, Törökországban. Levele - szerintem - lényegében egy trükkös csalás bevezetése volt.
A trükkös csalás ezzel a csalárd üzenettel kezdődött volna, ha belementem volna a játékba. De nem mentem bele, csak megosztom a csalafinta levél tartalmát, hogy ne dőljenek be, ha hasonló üzenetet kapnak. Amint arról már többször írtunk, nagyon könnyű besétálni a világhálón a csalók csapdáiba, résen kell lenni. A legváltozatosabb módokon próbálják meg kicsalni az emberek pénzét.

Fotó: VN/MT
Az üzenetben Tümsavas kisasszony mindenekelőtt azt látta szükségesnek elmondani, hogy „
Azt hiszem, Isten azt kívánja, hogy most találkozzam veled. Fontos üzleti megbeszélésem van, amelyet szeretnék megosztani Önnel, és úgy gondolom, hogy érdekelni fogja Önt, mivel ez összefügg az Ön vezetéknevével/állampolgárságával, és hasznot húz belőle.
A levélíró nem is titkolta, hogy nyelvfordítóval ír, de valószínűleg nem vette észre, hogy rosszul szűrte ki a névből a vezetéknevet, vagyis a keresztnevet véli annak.
A következőket írja (miután már a név alkalmazásával megbukott), immár bizalmasan, tegeződő formában:
Kerestem valakit ezzel a vezetéknévvel, Tímeát. Így amikor megláttam a profilodat a Facebookon, úgy döntöttem, hogy hozzáadlak és megírom neked ezt az üzenetet, hogy megtudd, hogyan segíthetünk egymásnak a legjobban.
Az édesgető, csalogató beszédben máris van valami önmagára visszamutató – ugye-ugye, minden szentnek maga felé hajlik a keze –, Tümsavas kisasszony szépen kezdi adagolni, hogy nem csak kínál, keres is (valakit, aki bekapja a csalit, feltehetően azért, hogy megszerezze annak pénzét): „hogyan segíthetünk egymásnak a legjobban”? Ráadásul, hiába nem akartam neki segíteni, de máris kitűz egy optimumot: „a legjobban”.
A remeknek látszó ajánlatát a következő sztorival tálalja:

Fotó: VN/MT
- Egy néhai Mr. Adrian Tímea, az Ön országának állampolgára, aki itt, Isztambulban az aranyüzletben dolgozott, 2007-ben 108 naptári hónapra lekötött betétet tartott a bankomnál, 9 500 000 USD (kilencmillió ötszáz amerikai dollár) értékben.
- A letét befizetésének határideje tavaly volt.
- Adrian Tímea a 2020. április 30-i COVID-19 pandémia halálos áldozatai között volt a törökországi Ankara tartományban.
- A bankvezetésem még nem tudott a haláláról, én tudtam erről, mert én voltam a számlavezetője.
- A számla megnyitásakor nem említette a következő rokonokat/örökösöket, nem volt házas, és nem találtak hozzátartozót sem.
- Múlt héten a banki vezetőségem megbeszélést tartott a bankellenőrzés céljából, hogy feljegyezzék a nyugvó és elhagyott betétszámlákat.
Tümsavas kisasszony nem habozik a „hős megmentő” szerepében is fellépni, jóságát a továbbiakban láthatjuk kikerekedni:
Tudom, hogy ez meg fog történni, és ezért keresem a megoldást a helyzet kezelésére, mert ha a bankigazgatóm véletlenül felfedezi a halálát, a bank átirányítja a pénzeszközöket a vezető igazgatóik számára. Szóval nem akarom, hogy ilyesmi történjen. Ezért örültem, amikor megláttam az adataidat.
Na, a tegeződés (bizalmaskodás) eddig tartott, innentől némileg távolságtartóbb a levél, talán, hogy komolyabbnak, hivatalosabbnak tűnjön, Tümsavas kisasszony magázódásra vált:
Most arra kérem az együttműködését, hogy Önt a számla legközelebbi hozzátartozójaként/örököseként mutassam be, mivel ugyanaz a vezetékneve és állampolgársága, mint ő, és a banki központom az én segítségemmel kiadja Önnek a számlát. Nincs kockázat; a tranzakciót olyan törvényes megállapodás alapján hajtják végre, amely megvédi Önt a jogsértéstől. Jobb, ha követeljük a pénzt, mint hagyjuk, hogy a bankigazgatók eltereljék és megosszák egymás között.
Nincs kockázat – fogalmaz a levél, és aki ezen a ponton oda jutna, hogy Tümsavas kisasszonynak igaza lehet, érdemes lenne menteni a vagyont a „gonosz bakigazgatóktól”, rögtön kapja a hideg zuhanyt, mert levélírónk felezni akarja a még meg sem szerzett pénzt. Nagyon rendes, testvériesen gondolkodik, fifti-fifti alapon azt írja:

Fotó: VN/MT
Nem vagyok kapzsi ember, ezért azt javaslom, hogy osszuk meg az alapokat, 50/50%-ban Ön és én. Mondja el nekem ezzel kapcsolatos véleményét, és kérem, kezelje bizalmasan ezeket az információkat. Amint megkapom személyes e-mail-címemen sürgős válaszát, további részleteket adok. Kérjük, olvassa el figyelmesen, és keressen vissza az e-mail címemen: [email protected] Üdvözlettel Füsun Tümsavas kisasszony. E-mail: [email protected].
Nem muszáj reagálni egy trükkös csalás kezdő lépésére
Nem próbáltam ki, mit történik egy e-mail váltás során, csak valószínűsítem, hogy ez nem tréfa, ezen az úton egy végiggondolt csalás áldozatává lehet válni. Tümsavas kisasszonynak volna ötlete arra, hogy hogyan csalja ki a bankszámlaszámomat és az ahhoz való hozzáférést.
Még a profilt sem lehetett ellenőrizni, mert megtekintés opcióra hiába kattintunk – pedig megnéztem volna nagyítva az üzleties külsővel megjelenő Füsun Tümsavas kisasszony szép kék ruháját, ami a kis köralakú Messenger-képen látszik –, a Facebook azt írja: „Ez a tartalom jelenleg nem érhető el. Ez általában olyankor fordul elő, amikor a tulajdonosa csak kisebb csoportnyi emberrel osztotta meg, megváltoztatta a láthatóságát, vagy törölték.”
Nahát. Így lengett el az orrom előtt a mézesmadzagon 9 500 000 USD (betűkkel írva: kilencmillió ötszáz amerikai dollár).
Úgy sejtem, Füsun Tümsavas kisasszony nem csak engem keresett meg a sztorijával, ezen a néven vagy más néven. Ha Ön is hasonló levelet kap, érdemes jelenteni a Facebooknak – mint csalárd üzenetet.