2025.03.16. 08:30
Veszélyesek lehetnek az otthoni víztisztítók - állítja a Semmelweis Egyetem szakértője
A magyarországi csapvíz világszínvonalú, mégis egyre többen vásárolnak ilyen berendezéseket. De valóban szükség van az otthoni víztisztítókra?
A magyarországi ivóvizek minősége jellemzően kiváló, mégis sokan döntenek otthoni víztisztító berendezések mellett. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint azonban ezek a készülékek nemcsak feleslegesek lehetnek, hanem akár kockázatokat is rejthetnek.

Fotó: Freepik.com
Kockázatot jelent a víztisztító kancsó?
Dr. Pándics Tamás, az egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője szerint sokan egy már nem létező problémára keresnek megoldást víztisztítóval, vagy olyan szennyeződések eltávolítására használják, amelyre az adott berendezés nem is alkalmas. Magyarországon a hatóságok szigorún ellenőrzik az ivóvizek minőségét, évente többször is vizsgálják azokat, és az eredmények nyilvánosak.
A víztisztító berendezések azonban sok esetben nem javítják, hanem inkább rontják a csapvíz mikrobiológiai minőségét.
"A víz nem steril közeg, és ha a tisztítók nincsenek megfelelően karbantartva, baktériumok szaporodhatnak el bennük" – mondja a szakértő.
A nem kellően gyakori szűrőcsere, a helytelen üzemeltetés, vagy akár a felhasználó kezéről a szűrőre kerülő szennyeződés mind hozzájárulhatnak a problémához.
A magyar vízhálózatból származó csapvíz a legszigorúbb ellenőrzéseken megy keresztül, és még az ásványvizekkel is felveszi a versenyt. Ráadásul környezetvédelmi szempontból is előnyös: az ásványvizes palackok gyártása és szállítása jelentős terhet ró a környezetre.
Ha valaki a klóros szag miatt nem kedveli a csapvizet, annak sem feltétlenül kell szűrőket használnia.
Elég, ha egy kancsóban állni hagyjuk a vizet negyedóráig, a klór szaga magától elillan
– javasolja Pándics.
A szakemberek szerint a legjobb megoldás tehát egyszerűen az, ha bízunk a magyarországi ivóvizek minőségében, és elkerüljük a felesleges, potenciálisan kockázatos eszközök használatát.