2025.04.06. 17:57
Csepreg 30 éve város - Így ünnepelték a várostörténeti pillanatokat
A Parlament elnöke adta át Csepreg város kulcsát Molnár Sándor polgármesternek, jelen volt Horváth Vilmos országgyűlési képviselő és dr. Pusztai Gyula, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke; a Vas Népe az 1995. augusztus 14-ei, hétfői számában számolt be a jeles eseményről. Harminc éve város Csepreg, felidézzük, hogyan ünnepelték a várostörténeti pillanatokat a településen.
Civitas Csepreg! - 1995. július elseje fontos dátum a vasi település életében. Ettől a naptól visszakapta Csepreg a 14. században adományozott városi címét. A rangot talán Károly Róbert vagy Nagy Lajos adományozta, a források erről nem tájékoztatnak. Először 1348-ban említik az oklevelek „Civitas”-nak, mezővárosnak a Répcevidék korábban is jelentős települését. A várossá fejlődés Erzsébet királynőnek, Károly Róbert feleségének köszönhető, akinek birtokában volt ez idő tájt a település. A várost egyszer el is zálogosították, később a Kanizsaiak, majd a Nádasdyak lettek urai.

Ebben a században a két világháború között fejlődött legtöbbet a nagyközség, bőrgyár, téglagyár épült. Fontos változás volt a község életében az 1949-es esztendő, amikor összevonták Győr és Sopron vármegyéket. Csepreg, a volt járási székhely, több községgel együtt ekkor került Vas megyéhez, és '70-ben kapott nagyközségi rangot. Az itt élők büszkék településükre, folyamatosan gyarapodik Csepreg (már majd' négyezren lakják), sok a betelepülő. Óvoda, általános és középiskola működik, az orvosi ellátás is jó. A művelődési központban kulturális egyesületek tevékenykednek, a sportélet is fellendülőben van. Hamarosan elkészül a csatornahálózat, épül a szennyvíztisztító, egyre több lakásban van telefon. Jogos igényük lesz az ittlakóknak, hogy helyben találjanak munkát, s városuk a környék szellemi, kulturális központja legyen.
Harminc éve város Csepreg
A várossá válás alkalmából a Vas Népe munkatársai ellátogattak a településre, és megkérdezték a helyiektől: "Ön büszke a városi címre?"
Ziembicki Erzsébet, a csepregi művelődési ház igazgatója mintha megjósolta volna a jövőt. Harminc évvel ezelőtt is hasonlóan élénk volt az egyesületi és a civil összefogás, mint napjainkban. Úgy gondolta akkor, a kisvárosi státusz, ha lassan is, de előrelépést fog jelenteni.
Nem álmodozom, biztos, hogy sokkal több pénz ezután sem jut a kultúrára. De bízom az emberekben. 18 csoportunk működik, a fúvószenekarunk arany minősítést szerzett, az énekkar és a bábcsoport is szép sikereket tudhat magáénak. A Farkas Sándor Hagyományőrző Egyesület sokat tesz a csepregi múlt átörökítéséért. A városi cím motiválni fogja az embereket, ez csak segítheti a fejlődést. Sok betelepülő él a városban, ők is csepreginek vallják magukat. Biztos nem véletlen, hogy szeretnek itt élni az emberek
- fogalmazott.

Berkes Gyula, Csepreg plébánosa: Örülök annak, hogy elnyerte ez a kedves település a városi címet. Tíz hónapja élek itt, már megszoktam a vidéket. Azt szeretném, ha az emberek mentalitása is változna egy kicsit, nem csak a községháza feliratot cserélnék ki. A városi élettel járó elszigeteltség nem lenne jó, ha jellemző lenne ezután Csepregre. Ki kell használni az embereknek, hogy kistelepülésen élnek, és ismerik egymást. De nem úgy, hogy azt nézik, mit csinál rosszul a szomszéd, hanem a jót, a szépet kell észrevenni.
Hivatalosan is nyolc városa lett Vas megyének
Dr. Gál Zoltán, az Országgyűlés elnöke ünnepélyes keretek között adta át 1995. augusztus 13-án Molnár Sándor polgármesternek Csepreg jelképes kulcsait és a település számára városi címet jelentő alapító okiratát. Molnár Sándor beszédében köszönetet mondott mindazoknak, akik Csepreg várossá válásáért dolgoztak, abban segítettek.

A városvezető megemlékezett az egykori csepregi parasztemberekről, akik a földet művelték, azokról, akik saját kétkezi munkájukkal is segítettek, hogy a fejlesztések fokról fokra megvalósuljak. És szólt a maiakról, akiknek régi vágyuk teljesült a várossá avatással. Akik anyagi áldozatokat nem kímélve részt vettek a gázprogramban, akik telefonkötvényeket vásároltak, hogy a település ezzel is jobban kapcsolódjon a világhoz. Köszönetét mondott a megye és a nagyobb városok közigazgatási intézményeinél dolgozóknak, külön is kiemelte a kőszegi önkormányzatot, amelytől — mint mondotta — munkája során személy szerint is sok tanácsot kapott.
Utolsóként, de nem utolsósorban mondott köszönetet a polgármester a terület országgyűlési képviselőjének, Horváth Vilmosnak, aki a parlamentben igyekezett mindent megtenni, a csepregiekért.
Dr. Pusztai Gyula, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke ezt követően elmondta: a megye számára sem közömbös, hogy viszonylag kis méretei és lélekszáma ellenére immár nyolc várossal büszkélkedhet. Személyes élményét osztotta meg a hallgatósággal, amikor visszaemlékezett, hogy évtizedekkel korábban egy csepregi lokálpatrióta megjósolta neki, hogy a település ismét város lesz, ezt senki és semmi nem akadályozhatja meg. A jóslatból tehát valóság lett.
- Csepregen a következő időszakban méltó módon szeretnék ünnepelni a várossá válás harmincadik évfordulóját.
Múltidéző
- Retró fotók a múltból: így nézett ki a szombathelyi Március 15. tér több mint 60 évvel ezelőtt
- Kétéltű járművekkel mentették a lakosságot - 60 éve öntötte el Sárvárt a Rába - fotók, videó
- Harminckilenc éve történt a csernobili katasztrófa - Fotókon a lezárt zóna
- Elképesztő retró fotók a múltból: ilyen volt majd' 100 éve a Haladás stadionja
- Dolgozók fogták el az utazási irodában fegyverrel fenyegetőző fiatal nőt Szombathelyen