2025.04.15. 07:00
Tb-támogatott gyógyfürdő-kezelések: hogyan juthatunk hozzá?
Töretlenül népszerűek a tb-támogatott gyógyfürdő-kezelések. Utánajártunk hogyan és évente hányszor lehet fürdőkúrát igénybe venni társadalombiztosítási támogatással. Súlyfürdő, gyógyvizes kádfürdő, gyógymedence, iszappakolás, víz alatti csoportos gyógytorna vagy komplex fürdőgyógyászati ellátás – arra is kíváncsiak voltunk, hol élvezhetjük ezek jótékony hatásait Vasban. A Markusovszky Egyetemi Oktatókórház által fenntartott Sárvári Szent László Kórházból kaptunk választ.
Testnek és léleknek is jó a gyógyfürdőzés: mozgásszervi problémákat, bőrbetegségeket, légzőszervi panaszokat enyhít és segít levezetni a mindennapi stresszt és feszültséget, ha rendszeresen megmártózunk a termálvizekben.

Fotó: VN Archív/Szendi Péter
A fürdőgyógyászati ellátás – tisztázza válaszában a sárvári kórház – az orvosi rehabilitációs ellátások közé tartozik, amelyet főként a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai, illetve érbetegségek funkciójavítását szolgáló kezeléseknél alkalmaznak. Egyes ellátások árához tb-támogatás jár. Ezeken kívül szén-dioxid gyógygázfürdő és 18 éves kor alatt csoportos gyógyúszás is igénybe vehető az egészségbiztosítás keretében.
Elöljáróban annyit: a gyógyászati ellátásokat az arra jogosult szakorvos vényen rendeli, olyan szolgáltatónál, ami szerződött a NEAK-kal. Ahhoz, hogy igénybe tudjuk venni az ellátást, az orvos által kiállított kezelőlap is szükséges. Szakorvosi beutalóval évente kétszer mehetünk fürdőkúrára tb-támogatással. Jogszabály határozza meg. hogy milyen gyógyászati ellátáshoz jár a támogatás.
Tb támogatott fürdőgyógyászati ellátások:
- gyógyvizes gyógymedence (ideértve a hévízi tófürdőt is)
- gyógyvizes kádfürdő
- iszappakolás
- súlyfürdő
- szénsavas fürdő
- orvosi gyógymasszázs
- víz alatti vízsugármasszázs
- víz alatti csoportos gyógytorna
- komplex fürdőgyógyászati ellátás
Rendelhetők krónikus reumatológiai, ortopédiai, traumatológiai, neurológiai betegségek és perifériás érbetegségek funkciójavítását szolgáló rehabilitációs kezelések céljából. Az 5/2004. (XI. 19.) EüM rendelet részletesen tartalmazza az ellátások rendelésének orvosszakmai szabályait, írják.
Gyógyfürdő-kezelések: csak szakorvos rendelheti
Az egészségbiztosítás keretében igénybe vehető gyógyászati ellátásokat csak szakorvos rendelheti, ám magánrendelésen még a szakorvos sem rendelhet tb-támogatott gyógyfürdőkezelést. A 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás rendelése betegségcsoportonként részletesen szabályozott. (A betegségcsoport egyes szakorvosai, illetve a szakorvos javaslata alapján a gyermek háziorvosa jogosult rendelni.) Gerinc- és mellkasdeformitások, krónikus obstruktív légzészavarok, elhízás és szövődményei esetén ezen túl iskolaorvos is rendelheti.
Tb-támogatással fürdőgyógyászati ellátásokat kizárólag a finanszírozott egészségügyi szolgáltató reumatológus, fizikoterápiás, ortopéd, mozgásszervi rehabilitációs, valamint fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás, illetve traumatológiai javallat esetén traumatológus szakorvos rendelheti. A kúra során az egyes ellátásokat meghatározott időn belül és kezelési terv szerint alkalmazzák, ugyanannál a szolgáltatónál. A betegség jellegétől függetlenül támogatással naptári évenként összesen két kúra rendelhető.
Az ellátások kombináltan is igénybe vehetők, de egy kúrában legfeljebb négy különböző fajtájú kezelést lehet rendelni. A kezelésfajtákat – főszabály szerint – 15 alkalomra lehet rendelni, de az orvos 6-20 kezelést is rendelhet, ha az szakmailag indokolt. A baleseti vagy műtéti utókezelés során a komplex fürdőgyógyászati ellátás is igénybe vehető 20 alkalommal.
A komplex fürdőgyógyászati ellátás összesen négy – a gyógyfürdő szakorvosa által meghatározott fürdőgyógyászati és fizikoterápiás – kezelésfajtából állhat. A 18 év alattiak csoportos gyógyúszása hetente két (iskolai szünetben pedig naponta két) alkalommal vehető igénybe úgy, hogy a kúra összesen legfeljebb 52 kezelésből állhat, és 26 hétig tarthat. A szén-dioxid gyógygázfürdőnél naponta legfeljebb 1 kezelés végezhető, azzal, hogy egy kúra 15 kezelésből áll, és 4 hétig tarthat.
Megszakítható a kúra?
A megkezdett kúra egy alkalommal megszakítható, illetve meghosszabbítható a beteg egészségi állapotának megváltozása esetén. A meghosszabbított kúrát az új vény kiállításának napjától számított 30 napon belül kell megkezdeni. A kúra végén, azaz befejezését követő három héten belül a gyógyászati ellátást rendelő orvoshoz ellenőrző vizsgálatra kell menni. Aki az ellenőrző vizsgálaton nem vesz részt, vagy a kezelőlapot és a zárójelentést nem adja le, újabb kúrára nem jogosult.
Mennyire népszerűek és hozzáférhetők ezek a szolgáltatások?
A vármegyében működő szolgáltatók esetén beutaló a fürdőkezelések igénybevételéhez nem kell, de előjegyzés igen, ami megtalálható minden szolgáltató honlapján. Nincs várólista, ennek okán elérhetőek a kezelések minden érintettnek.
A fürdőkezelések nemcsak gyógyításra, hanem gyógyító és megelőző ellátásra is alkalmazhatók. Fontos tudni azonban, hogy a tb támogatott kezeléseknek is van önrészük, amit a páciensnek kell fizetnie. Ez szolgáltatóként más, nem egységes.
Gyógyfürdő-ellátások: hol vehetők igénybe Vasban?
Vasban a Büki Gyógyfürdő Zrt., a Sárvári Gyógyfürdő Kft., a Vulkán Gyógy- és Élményfürdő és a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház szentgotthárdi telephelyén vehetünk igénybe Tb-támogatott fürdőgyógyászati ellátásokat.