2025.04.11. 19:00
Gyógyvizet találtak Sárváron! Videón mutatjuk a részleteket
Részlet a Magyar filmhíradó 1975. februári adásából: Másfél évtizeddel ezelőtt értékes gyógyvizet találtak Sárvár határában. A különféle vizsgálatok megállapították, hogy a víz kedvező hatásfokkal gyógyít számos légzőszervi bántalmat és nőgyógyászati panaszt. 1976-ban, amikor ezek a filmkockák készültek lajtoskocsi vitte a vizet a kórházba, ahol tizenhárom ágy állt a gyógyulni akarók rendelkezésére. Sok ezer páciens számára elegendő víz folyt szét a mezőkön: nem gyógyította az embereket, de mérgezte a természetet.
Szabó Imre tanácselnök-helyettes: "A víz nagyon fontos gyógyászati felhasználása mellett meg kell említeni annak ipari jelentőségét is. Megállapították, hogy ebből a vízből az ország sószükségletének megközelítően a felét, jódszükségletének ugyancsak a felét, a brómfelhasználásnak pedig egy 10-15%-át lehetne kinyerni." Akkor úgy tűnt, hogy túl sok az akta és a sok buzgó bába között elfolyik a gyógyvíz. Újabb vizsgálatok követték egymást, de a víz erről nem vett tudomást, csak folyt tovább kedve szerint. Pedig a kutatások elemzései ismét megerősítették a kedvező hatást, s további lehetőségeket tártak fel a gyakorlati felhasználás területén.
Dr. Sztanó Pál osztályvezető főorvos: "Tapasztalataink alapján olyan eredményeknek is birtokába jutottunk, amelyekre nem számítottunk, például elzáródott kürt esetén is létrejött terhesség, vagy másik esetben, teljessen (sic!) megszűntek a betegnek a szubjektív panaszai, amelyek korábbi kezelésre nem változtak." Három esztendő múltán újra a helyszínen jártunk, s rögtön van egy jó hírünk és egy rossz hírünk. A jó hír, hogy a gyógyvíz többé már nem folyik szét a mezőkön. A rossz hír, hogy az égvilágon sehová sem folyik. Ugyanis a kutat közben lezárták. Így állunk most.
S mi történt a vízből kivont gyógy sóval? Dr. Sztanó Pál osztályvezető főorvos: "Állítólag elvitték, helyenként utak sózására is használták, de ez csak szóbeszéd tárgyát képezte." A pontos helyzetkép: nincs víz, nincs gyógysó, nincs jód és bróm sem. Vannak viszont újabb jelentkezők, hogyan is állunk tehát a bábákkal?
Szabó Imre tanácselnök-helyettes: "Örömmel jelenthetem, hogy azóta további vállalatok és intézmények kapcsolódtak be ebbe a munkába, többek között a Sárvári Cukorgyár, a Sárvári Városgazdálkodási Vállalat, Sárvári Tejipari Szállítási Vállalat, a János Kórház, a megyei rendelőintézet, és a Sárvári Baromfifeldolgozó Vállalat is."
Ezek után miben bízhatunk?
Szabó Imre tanácselnök-helyettes: "Terveink persze most is vannak. Tizenkét kád felhasználását: abba a sós víz bevezetését tervezzük, újabb probléma: hol alszanak ezek a betegek? Nekünk ugyanis szállodánk nincsen."
Megérjük-e vajon, hogy Sárvár valaha fürdőváros lesz?
Szabó Imre tanácselnök-helyettes: "Mindezek ellenére én optimista vagyok, elég fiatal ahhoz, hogy megérem ennek a víznek a méltó felhasználását."
Múltidéző
- Dolgozók fogták el az utazási irodában fegyverrel fenyegetőző fiatal nőt Szombathelyen
- Ilyennek biztosan nem láttad a Kőszegi-hegységet - Sok, sok korabeli fotót mutatunk
- Napszemüvegben, játékpisztollyal rabolta ki a herényi postát a fiatal
- Robbantás Sárváron: családi ház udvarára hajították a robbanószerkezetet
- Így néz ki most a pinkafői vasút megmaradt hídja