Változások jönnek

2025.04.02. 20:00

KRESZ-változás: nagy újítások jöhetnek, de még sok a kérdőjel

Várhatóan átalakulnak a közlekedési szabályok Magyarországon, hogy biztonságosabbá és gördülékenyebbé tegyék a mindennapi közlekedést. A KRESZ-változás a közlekedők minden csoportját érintheti majd.

Már tavaly év végén felröppent a hír, hogy megújul a KRESZ, hogy biztonságosabbá és gördülékenyebbé tegye a közlekedést. A pontos időpont még bizonytalan, a szakértők jelenleg is vitatják a részleteket. A várható módosítások az utakon közlekedők minden csoportját érintik majd. A KRESZ-változás célja egyértelmű: nagyobb együttműködés a sofőrök, gyalogosok és más közlekedők között, hogy kevesebb baleset történjen. De mit jelent ez a gyakorlatban?

KRESZ-változás - Sok még a kérdőjel
KRESZ-változás - Sok még a kérdőjel
Fotó: Mészáros János / Új Néplap

Gyalogosok, figyelem: tilos lesz a telefonozás az új KRESZ-változás szerint

Az egyik legfeltűnőbb változás, hogy a gyalogosok nem használhatják a mobiltelefont, miközben az úttesten vagy vasúti átjárón kelnek át. Ez a szabály eddig a józan észre volt bízva, most viszont hivatalosan is rögzíthetik, hogy mindenki biztonsága érdekében az utat figyeljük, ne a képernyőt.

Mi az a „cipzárelv”?

Új fogalomként érkezik a KRESZ-be a „cipzárelv”. Ha egy sáv megszűnik, az egyenesen haladó autósoknak elsőbbséget kell adniuk a besorolóknak. Ez nemcsak a dugók elkerülésére jó, hanem arra is ösztönöz, hogy jobban figyeljünk egymásra az utakon.

Sebességhatárok: gyorsabban és lassabban is

A sebességkorlátozások terén is várhatóan lesznek újítások. Autópályákon marad a 130 km/órás limit, de bizonyos szakaszokon akár 140 km/órával is száguldhatsz majd. Ezzel szemben lakott területeken, főleg iskolák és óvodák környékén, 30 km/órára csökkenhet a maximum, hogy a gyerekek nagyobb biztonságban legyenek. További érdekesség, hogy az autóbuszok, teherautók és kisebb mezőgazdasági vontatók lakott területen kívül gyorsabban közlekedhetnek: előbbiek 90, utóbbiak akár 60 km/órával.

Követési távolság és biztonság

A jövőben szigorúbban szabályozhatják a követési távolságot. Autópályán legalább két másodperc, lakott területeken és autóutakon egy másodperc lesz a minimum az előtted haladó autó mögött. Ez azt jelenti, hogy egy hirtelen fékezésnél is legyen időd megállni.

Tiltott manőverek és dudahasználat

Vége a vagánykodásnak: a driftelés, szlalomozás és hasonló veszélyes mutatványok hivatalosan is tiltottak lesznek. A dudát pedig csak akkor nyomhatod meg, ha balesetet akarsz elkerülni.

Irányjelzés és gyerekek az utakon

Az irányjelzőt ezentúl korábban, legalább két másodperccel a manőver előtt kell bekapcsolni - kivéve bizonyos helyzeteket, például a körforgalmat. Ha pedig három évnél kisebb gyerekkel utazol busszal lakott területen kívül, a kísérőnek ülnie kell – ezzel is a legkisebbek biztonságát védik.

A fentiek persze még nincsenek kőbe vésve, a fentieken kívül is még sok szabályt vizsgálnak. Ahogy említettük már, a szakértők jelenleg is vizsgálják és vitatják a részleteket, és az is kérdéses még, hogy mi fog végül bekerülni a jogszabályok közé.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában