Dr. Gácsi Katalin a kalauzunk

2025.04.13. 13:26

A várandósság második két hete az izgatott, de csendes várakozás ideje

A női ciklus második hetének végén nyílik lehetőség arra, hogyha minden kis mozaik a helyére kerül, a fogantatás titokzatos és csodálatos pillanata megtörténhessen, mondja dr. Gácsi Katalin, a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Szülészet-nőgyógyászati osztályának orvosa.

Két hete indult sorozatunk, amelyben a szakember segítségével arra vállalkoztunk, hogy a babavárás minden lényeges mozzanatát végigkövessük a fogantatástól a születésig. Dr. Gácsi Katalin a kalauzunk, aki a várandósság második két hetét így foglalja össze. 

Várandósság
Várandósság: Ultrahangvizsgálattal akár egy héttel egy pozitív terhességi teszt után még mindig csak egy kisebb, pár milliméteres, úgynevezett petezsák látható. Fotó: Szendi Péter

– Egy egészséges fertilis korú (termékeny) nő petefészkében, havonta általában egy petesejtet tartalmazó tüsző növekszik, és érik meg. A tüsző növekedése ultrahanggal kísérhető, látható. A leggyorsabban fejlődő érett tüsző mérete 20-25 milliméter, a tüsző belsőjét folyadék tölti ki és ebben szunnyad a megtermékenyítésre alkalmas petesejt. Rendszerint az utolsó menstruációt követően két héttel történik az ovuláció, és áramlik ki a petefészek ezen érett és megrepedt tüszőjéből a petesejt és az ezt körülvevő folyadék. A tüszőrepedés ideje az egyetlen olyan időablak, amikor a fogantatás megtörténhet. Az érett petesejt élettartalma – miután kiszabadult a petefészek tüszőjéből – megközelítőleg 48 óra. Ez a közel kétnapos időintervallum ad lehetőséget a hímivarsejtekkel történő találkozásra, és egy meghatározó pillanat bekövetkeztére. A petefészek tüszőjéből kiszabaduló petesejt az egyik oldali petevezetékbe jut, és itt, egy kiszélesedett ampullának nevezett szakaszban játszódik le leggyakrabban a petesejt hímivarsejt által történő megtermékenyítése, és egy új élet keletkezése. Kisebb-nagyobb rendszerességgel a két petefészek felváltva lép működésbe, egyszerre csak az egyikben látható tüszőérés. 

Várandósság hétről hétre: terhességi gyanújelek

– Egy nő életében kevés más olyan meghatározó és érzelmileg telített pillanat van, mint egy várandósság megállapításának pillanata. Még mielőtt a várandósság ténye orvosilag kimutatható lehetne, már érezhetőek lehetnek terhességi gyanújeleknek nevezett szubjektív tünetei, mint az émelygés, a hányinger, a fáradékonyság, akár a hányás. A várandósság kimutatására alkalmas drogériákban és patikában kapható teszteket is pozitivitás esetén a terhességi gyanújelek közé soroljuk, hiszen néhány ritka orvosi esetben is mutathatnak pozitivitást. Ezért, ha egy ilyen fent említett teszt pozitív lesz, 

  • szükséges a várandósság orvosilag történő biztos igazolása, 
  • ultrahanggal az embrió/magzat és az életjelek, mint a szívműködés kimutatása – magyarázza. 

Szerinte ebben a második két hétben lehet megélni igazán a titokzatos várakozás izgalmát. 

A türelem időszaka

– Az izgatott várakozásnak mégis a türelem időszakának kell lennie, hiszen a leendő édesanya már lehet, hogy észlel tüneteket, de a teszt még korai. Vagy éppen a várandósság kimutatására alkalmas teszt már pozitív, de az első orvosi ultrahangvizsgálatra még várakozni kell. Az orvosi vény nélkül, patikában és drogériában kapható úgynevezett klinikai kémiai tesztek egy beta hCG nevű hormon anyai vizeletben történő emelkedése alapján mutatják ki a várandósság valószínűségét. Az egyik oldali petevezetékben történő megtermékenyülés után a petesejt, amit ekkor már zigótának nevezünk, a méh üregébe vándorol. A fogantatás pillanatát követő hetedik napon elkezd megtapadni a méhben, beágyazódni a méh falába. Innentől kezdődik egyre emelkedő mennyiségben a fent említett beta hCG hormon termelése. A legérzékenyebb tesztek a beágyazódás kezdetét követően 3-4 nappal tudják leghamarabb kimutatni a várandósság valószínűségét, tehát a teszt már három nappal a menstruáció várt időpontja előtt pozitív lehet. Ám ekkor az orvosi ultrahangvizsgálat még korai, ultrahanggal ebben az időszakban még nem igazolható a biztos méhen belüli várandósság – mondja. 

Úgy összegez: a második két hét végig az izgatott, de csendes várakozás ideje a leendő szülők számára. Ultrahangvizsgálattal ugyanis, 3-4 nappal a vérzés kimaradását követően, tehát akár egy héttel egy pozitív terhességi teszt után, még mindig csak egy kisebb, pár milliméteres, úgynevezett petezsák látható. Így a várakozásnak egészen az 5. hét második feléig kell kitartania, amikor egy bő hetes vérzéskimaradást követően az orvosi ultrahangvizsgálat biztonsággal meg tudja állapítani a méhen belül fejlődő várandósságot, és láthatóvá válik a szívcső pulzációja, az embrió szívműködése. 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában