Átadták a Kossuth Zsuzsanna Emlékdíjakat

2025.05.12. 18:34

Az empátia nem programozható – az ápolók nemzetközi napja a Markusovszky-kórházban

Florence Nightingale brit ápolónő születésnapján, május 12-én ünneplik világszerte az ápolók nemzetközi napját. Az alkalomból ünnepi megemlékezést tartottak hétfőn a Markusovszky Egyetemi Oktatókórházban. Négyen kaptak Kossuth Zsuzsanna Emlékdíjat: mindannyian több évtizede folyamatos műszakban dolgoznak ápolóként a betegágy mellett.

A betegápolás egyidős az emberiség létezésével, elsősorban a család feladata volt, és tapasztalati úton tanulták. A 19. század elejéig ápolásszakmai szempontból rossz volt a helyzet, a 19. század végéig az ápolók munkaköre csak az ember kiszolgálása, ápolása volt. Abban az időszakban ugrásszerű változás ment végbe, ami napjainkig tart. Mindez két kiemelkedő személynek köszönhető: Kossuth Zsuzsanna megalapozta kortársa, Florence Nightingale mellett az ápolás szakma alapjait, az oktatás jelentőségét, fogalmazta meg köszöntőjében Altmajer Beáta. 

Ápolók
Az ápolók nemzetközi napja a kórházban. A Jövő ismeretlen arca pályázat első díját a Szemészeti Osztály kisfilmje nyerte. Joó Edina osztályvezető diplomás ápoló, mögötte Kelemen Dalma szakápoló.
Fotó: Cseh Gábor

Az ápolási igazgató arról is beszélt: mára kialakultak az egyes szakmák speciális képzettségű egészségügyi szakdolgozói, akiknek a kompetenciák bővülésével, a tudomány és a technika gyors fejlődésével is lépést kell tartani. Majd felidézte a Covid-járvány időszakát, amikor „minden átértékelődött”. A pánikban, félelemben az ápolók választott hivatásukat helyezték előtérbe, és hősként tisztelték őket. Mára szinte elfelejtődött az az időszakot. – Tegyünk együtt, hogy változzon a helyzet, legyünk büszkék választott hivatásunkra – buzdította kollégáit. Fontosnak nevezte a szakdolgozók szakmai önbecsülésének erősítését, ami hozzájárul a szakmai színvonal emeléséhez is. 

Florence Nightingale volt a „Lámpás Hölgy”, akinek lámpása az ápolás jelképe lett. Nevéhez fűződik az első nővérképző megnyitása. Kossuth Zsuzsanna pedig az első magyar főápolónő, akinek hősies, önfeláldozó élete alapköve volt a hazai ápolás fejlődésének. Mindkettejüket megemlítette köszöntőjében dr. Lippai Norbert, a kórház főigazgatója. Mint mondta, nagyra tartja az ápolási szakmát, hálával gondol az ápolókra. Általuk jó kezekbe kerülnek a betegek, munkájuk motorja az egészségügynek. 

 

Elismerések az ápolók nemzetközi napja alkalmából

Az ünnepi megemlékezésen átadták a Kossuth Zsuzsanna Emlékdíjakat. Az elismerést azok kaphatják, akik több évtizede folyamatos műszakban dolgoznak ápolóként a betegágy mellett. 

Az idei díjazottak:

  • Benkő Józsefné ápoló (Ortopédiai Sebészeti Osztály)
  • Domonkos Rita ápoló (Gasztroenterológiai és Belgyógyászati Osztály)
  • Friedrichné Czigány Judit diplomás ápoló (Neurológiai Osztály)
  • Gerencsér Gáborné ápoló (Sürgősségi Betegellátó Osztály)

Eredményt hirdettek a Jövő ismeretlen arca pályázaton.

Februárban írtak ki pályázatot a szakdolgozók számára: hogyan képzelik a jövő ápolását, a fejlődő tudományok mentén a munkát? Tizenkilenc pályamű érkezett, 17 a kórház osztályairól, kettő a PTE Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola tanulóitól. Kisfilmet, verset, novellát, képregényt, rajzokat, plakátot, festményt, sőt még egy karton robotot – Trauma Robertát – is alkottak a pályázók. Az első díjat a Szemészeti Osztály videója nyerte – a szellemes kisfilm végén az üzenettel: Az empátia nem programozható.

A folytatásban a kórház gratulált a MESZK Országos Szakdolgozói Szakmai Versenyén részt vevő csapatnak. A kórház emléklapját kapták Szanyi Ildikó, Országh Krisztina és Kokas Amina Virág ápolók, akik az Általános Belgyógyászati Osztály Bel(r)evalók csapat tagjaiként részt vettek a megmérettetésen.

Az ünnepség zárásaként az udvaron környezetbarát lufikat engedtek fel a szakdolgozók üzenetével a jövő generáció felé. Hétfőre egész napos rekreációs feltöltődést hirdetett a kórház szakdolgozóinak öt helyszínen: a stresszkezeléstől az átmozgató tornán keresztül az étkezési tanácsadásig több programhoz csatlakozhattak. 

A Kossuth Zsuzsanna Emlékdíj" kitüntetésben részesültek szakmai életútja:
 

Benkő Józsefné

Tanulmányait a Szombathelyi Enztbruder Dezső Egészségügyi Szakközépiskolában végezte, ahol 1992 ben általános ápoló és általános asszisztens képesítést szerzett. A tanulmánya befejezését követően a Körmend Kórház Sebészeti Osztályán dolgozott, majd a Covid járvány kezdetekor kórházunk 2-es számú Pulmonológiai osztályára került.. A járvány lecsengése után az Ortopédiai Sebészeti osztályra helyezték át és az óta is nélkülözhetetlen tagja a betegellátásnak.

Anita kedves, empatikus, segítőkész, és határozott személy, aki mindig a betegérdekeit nézi és helyezi előtérbe.  Szakmai tudása kiemelkedő, szívesen vesz részt az osztály közösségi életében, jó szervező képességgel rendelkezik. A folyamatos és magas színvonalú munkája, közösségépítő és közösséget összetartó tevékenysége példamutató.


Domonkos Rita 

1993-ban a Vas Megyei Pszichiátriai Rehabilitációs Intézet Intaháza- Mesteri pszichiátriai osztályán kezdte meg az egészségügyi hivatás gyakorlását.  2001-től a celldömölki Belgyógyászati osztály szakdolgozói gárdáját erősítette. 2012-től Kórházunk oszlopos tagja, először az Általános Belgyógyászati Osztályon dolgozott, majd 2016. január 1-től a Gasztroenterológiai és Belgyógyászati Osztály betegeit segíti/gyógyítja nagy szakmai elhívatottsággal.  Nagy hivatástudattal rendelkezik, mindig a beteg embert helyezi a középpontba. Karizmatikus személyiség, igazságérzete nagy. Gyorsan és hatékonyan dolgozik. Csapatépítő programok szervezésében is aktív. A gyakorlaton lévő tanulók, hallgatók, és az új dolgozók mentorálasát is hatékonyan végzi.

Fridrichné Czigány Judit

Tanulmányait 1984-1990-ig a  Batthyány Lajos Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskolában  végezte, ahol Általános ápoló és asszisztens végzettséget szerzett, tanulással nem hagyott fel és 2018-ban a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Tanszék Diplomás Ápoló szakán, mint diplomás ápoló végzett.

1992-ben a Markusovszky Lajos Egyetemi Oktatókórház Bőrgyógyászati osztályán kezdett el dolgozni, 1993-tól átkerült a Szájsebészet Ambulanciára, és 2010-től 2020-ig a Pszichiátria osztály szakdolgozói gárdáját erősítette, 2020-tól a Covid járvány óta, a Neurológia osztály meghatározó ápolónője.   A rábízott betegekkel, nagy empátiával, türelemmel, kedvességgel foglakozik. Halk, csendes, rendkívül türelmes, szorgalmas. Elméleti tudását mindig fejleszti, szívesen részt vesz képzésekben. Tudását kamatoztatja a fiatalok képzésében, oktatásában.

Gerencsér Gáborné 

1987-ben végzett az Enztbruder Dezső Egészségügyi Szakközép és szakiskolában mint általános ápoló és általános asszisztens. 1988-ban kezdett el dolgozni a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Balesetsebészeti szakrendelésen, majd a régi Baleseti ambulanciára ügyelt be.

A sürgősségi betegellátás indulását követően, teljes állásban, folyamatos műszakban dolgozik és a Sürgősségi Betegellátó Osztály csapatát erősíti.

Gyakorlati oktatásban rendszeresen részt vesz, a balesetsebészeti ambulancia működésének bemutatásában és a tanulók mentorálasában. Mindig nagyon jó kedélyű, betegekkel és kollégáival is nagyon jó kapcsolatot ápol. Segítőkészsége példamutató, legyen az munkahelyi vagy magánéleti probléma megoldása. Munkájára igényes, szakma szabályait betartva végzi a mindennapi tevékenységeit. A baleseti ambulancia meghatározó egyénisége.



 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában