2025.05.18. 07:00
Mennyit keresnek ma a mérnökök? – friss számok a gyártásból
Évek óta a hiányszakmák között szerepelnek a STEM szakmák (természettudományi, technológiai, mérnöki és matematikai területeken), köztük a különböző mérnöki végzettségek és szakértelem. Bérkalkulátorok helyett: íme, a gyártásban dolgozó mérnökök, köztük a pályakezdők bér- és munkaerőpiaci trendjeit elemezte az egyik HR tanácsadó cég.
A növekedés, főleg az új beruházások elindulásának köszönhető, elsősorban az ország keleti részében felborította a kereslet-kínálat egyensúlyát, így drasztikusan megemelte egyes (mérnöki) pozíciókban a kereseteket, írja elemzésében a HR tanácsadó cég (Hays Hungary). bérkalkulátor

Fotó: Shutterstock
Bérkalkulátor: a gyártásban dolgozó mérnökök bér- és munkaerőpiaci trendjei
A vállalatok nemcsak mérnökökben, hanem szakmunkásokban is komoly hiányt szenvednek, és mivel a munkaerőigények helyben többnyire kimerítették a tartalékokat, és nagyon nehezen találhatók „kész munkavállalók” a munkapiacon, így a cégeknek egyre inkább a belső képzésekre, illetve az oktatási intézményekkel való kapcsolataikba, a minél korábbi megszólításra, megszerzésre és az együttműködésben történő vagy saját képzésekre kell koncentrálniuk. A potenciális munkavállalókban pedig éppen ezért minél inkább a tanulási készséget és hajlandóságot keresik.
Legnagyobb a kereslet a villamosipari technikusok iránt, akik műszakban is hajlandók dolgozni. Legjobban pedig a gyártóberendezéseket karbantartó mérnököket fizetik, különösen, ha hajlandók folyamatosan fejlődni a technológiai fejlődéssel párhuzamosan.
A pályakezdő bérek átlaga 500 ezer és 710 ezer forint között van. Legalacsonyabb fizetéssel a gépésztechnikusok indítanak, ők átlagosan 500 ezer forintot keresnek, a legmagasabb bérrel pedig az automatizációval foglakozó mérnökök kezdhetik a pályát, övéké a 710 ezer forintos átlag bruttó. A pozíciók többségében viszont 650 ezer forint körül található a medián érték, legyen az például tesztmérnök, karbantartó vagy EHS mérnök (környezetvédelem, egészségvédelem és munkabiztonság) – utóbbiakra volt tavaly a legnagyobb kereslet. Legmagasabb bért kezdőként, akár 800 ezer forintos bruttó fizetést a valamilyen technológiai területen szakértők, illetve a műszer- és vezérlőberendezések mérnökei érhetnek el.
További adatok elérhetők ezen az oldalon.