Átlagosnál hűvösebb a május

2025.05.20. 17:30

Kezdődik az eperszezon: piroslanak az első szemek

Az átlagosnál hűvösebb május miatt a vártnál valamivel később, de megkezdődött a szabadföldi szamócaszezon. Ízlelőbimbókat felkészíteni: a lassabban érő szemek az átlagosnál is édesebbek. Vasi eperföldön jártunk.

Kezdődik az eperszezon: piroslanak az első szemek

Fotó: Cseh Gábor

Messziről piroslanak, mosolyognak, hívogatnak a szemek a jákfai eperföldön. Sokan vártak már erre a pillanatra: kezdődik a szedd magad! akció.  Szalay István családi gazdasága itt és a szombathelyi Söptei úton is termel epret. Megtudjuk: a hűvös nappalok, hideg éjszakák visszavették az érés ütemét, bő egy héttel későbbre tolódott a szezon, mint amire számítottak. A vasi gazda egyébként bizakodó, jók a terméskilátások: idén nem lett fagykáruk, szép és egyöntetű az állomány. A Joly fajta - ha nem éri jég vagy más időjárási anomália - különösen bő hozamot ígér. 

Érik az eper, kezdődik a szamócaszezon
Érik az eper, kezdődik a szamócaszezon
Fotó: Cseh Gábor

A lekvárfőzéssel még várjunk! 

Szalay István meg is mutatja: a bokrok nagyok, rengeteg éretlen szem van rajtuk. A hűvös miatt lassabban érik a gyümölcs, ha ilyesmi marad az idő - eddig minden előrejelzés ezt támasztja alá - akkor hosszú, 4-5 hetes szamócaszezonra számíthatunk Vasban. Az első szemek beértek, pirosak és ízletesek, de a lekvárfőzéssel még ráérünk. Ahogy jönnek a melegek, és beérnek a későbbi fajták is, lesz bőven mivel megtölteni a nagyobb kosarakat. A szedd magad! eper kilónkénti ára 1600 forint.  

Az első tapasztalatok pozitívak, az ízlelőbimbókat érdemes lesz felkészíteni: A hűvösebb időben lassabban erő szemek még a szokásosnál is édesebb és epresebb ízűek. 

Országszerte kevesebb eper termett  

Az idén összességében kevesebb lehet az eper, ez természetesen az árakra is rányomja majd a bélyegét - mutat rá a szakember.  Alföldről sokan panaszkodnak: elfagytak a tövek, nem volt jó a terméskötődés.  

Hasonlóról számolt be a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács is. Mint írják, május közepére Európa-szerte szamócahiány alakult ki. Azt ugyan sikerült elkerülni, hogy a fóliás és a szabadföldi szamóca “egymásra csússzon”, de mindkét típusú állományban jelentős kieséseket okozott az időjárás: volt, ahol a fagy tizedelte meg az állományt, máshol az erős hőingás, illetve a virágzás alatti meleg (bibék beszáradása) okozott gondot.  

Az eper ára a május eleji időszakhoz képest idén magas: a hazai I. osztályú szamóca nagybani ára 2500-3000 Ft körüli, de a II. osztályú gyümölcsöt is jellemzően 2000 Ft/kg feletti áron kínálják. Az import tételek ára 1600 Ft-tól kezdődik, de a kínálat igen szerény. A szabadföldi szamóca betakarításának kezdetével várható ugyan némi árcsökkenés, de ennek mértéke bizonytalan, egyes régiókból akár 70-90%-os terméskiesésről érkeztek jelentések. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában