2025.05.20. 07:00
Fűnyírás: tényleg büntetnek az önkormányzatok? – Utánajártunk!
Elméletileg 200 ezer forint is lehet a büntetés, a gyakorlat azonban mást mutat. Sok helyen eleve nincs szabályozva, hogy mikor lehet füvet nyírni és mikor nem, de ahol megvan határozva, ott sem büntetnek.
A fűnyírásról szóló cikkünkben írtunk arról, ha valaki sorozatosan vét a csendrendelet ellen, az akár 200 ezer forint közigazgatási bírsággal is számolhat. De vajon az önkormányzatok tényleg kiszabnak ekkora büntetéseket? A válasz röviden az, hogy nem, sőt a gyakorlat az, hogy semmilyent sem, legalábbis az általunk megkérdezett önkormányzatoknál nem emlékeznek arra, hogy valaha is büntettek volna azért, mert valaki rosszkor nyírta a füvet, vagy hangoskodott volna.

Dr. Kiss Patrik, a Nemesbődi Közös Önkormányzati Hivatal jegyzőjétől megtudtuk, az önkormányzat illetékességi területéhez tartozó egyetlen település (Acsád, Meszlen, Nemesbőd, Vát) esetében sem szabtak még ki ilyen típusú bírságot. Egyrészt mert nincs is erre vonatkozó helyi önkormányzati rendelete a településeknek, másrészt mert egy-két elszigetelt esetet leszámítva panasz sem érkezett hozzájuk, vagyis ezeken a településeken a zajos kerti eszközök használatából eredő probléma gyakorlatilag nem létezik. A jegyző szerint ráadásul a falvakban a legtöbben úgy tartják, hogy a hétvégi kerti munkavégzés a falusi életformához tartozik, így azt egyik képviselő-testület sem kívánta eddig korlátozni.
Jánosházán sem volt bírságolás soha hangoskodás miatt, mert ahogyan dr. Balás Endre jegyző hangsúlyozta, ilyen esetekben általában elegendő a felszólítás és amúgy sem céljuk a polgárok bírságolása.
Hasonlóan nyilatkozott Tóth Jenő is, a 13 települést (Őriszentpéter, Bajánsenye, Felsőjánosfa, Hegyhátszentjakab, Ispánk, Kercaszomor, Kerkáskápolna, Magyarszombatfa, Nagyrákos, Őrimagyarósd, Szalafő, Szatta, Velemér) tömörítő Őriszentpéteri Közös Önkormányzati Hivatal jegyzője is. Nincs csendrendelete egyik községüknek sem, ezért bírságot sem szabtak még ki soha, de mint írta: „Nemcsak a lakosságot, de a képviselőket is megosztja a kérdés.”
Szentgotthárdon fűnyírás szempontjából nincsenek tiltott napok, csak a legkorábbi munkakezdés és a legkésőbbi befejezés időpontja van rögzítve.
Ezeket többnyire be is tartják a szentgotthárdiak. Volt, amikor telefonon érdeklődtek az előírásokról de feljelentés nem érkezett, igaz annak bizonyítása, hogy ki okoz zajt és mikor, amúgy sem lenne könnyű, bár ma már technikailag nem lehetetlen – tudtuk meg a szentgotthárdi jegyzőtől, dr. Dancsecs Zsolttól. Vendéglátó helyek ellen viszont több esetben voltak bejelentések hangos zene miatt melyek eredménye a nyitvatartási idő korlátozása, illetve a vendéglátó egységek bezáratása volt. Az ilyen esetek nehézsége, hogy többször ismétlődőnek kell lennie a zavaró zajnak, illetve bizonyítani szükséges is azt, az érintetteknek több alkalommal is érzékelniük és jelezniük kell a hangoskodást, ezért ezek az ügyek általában elhúzódnak, pedig a zaj elleni leghatékonyabb fellépés kétségtelenül ez. Késő esti hangos zenehallgatás miatti feljelentés az önkormányzat felé nem volt, mint azt a jegyző hangsúlyozta, ilyen esetekben a rendőrségen való bejelentés és a rendőrség gyors megjelenése és intézkedése a hatékony megoldás.