Műtét

2025.05.11. 21:20

Magyar orvosi áttörés: először hajtottak végre szívkatéteres ablációt MR-készülék segítségével

Orvosi áttörés a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán.

Itthon először hajtottak végre szívkatéteres ablációt MR-készülék segítségével a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. A betegnek pitvari flattern, azaz pitvari lebegés miatt volt szüksége a beavatkozásra. A jobb képalkotást lehetővé tevő és a hagyományos, röntgenes ablációhoz képest sugárzással sem járó eljárást európai szinten is az elsők között végezték el a Semmelweis Egyetemen, a katétereket gyártó cég legújabb térképezési szoftverét pedig a régióban először alkalmazták a műtét során - számol be a szívműtétről a semmelweis.hu

Magyarországon először hajtottak végre szívkatéteres ablációt MR-készülék segítségével
Magyarországon először hajtottak végre szívkatéteres ablációt MR-készülék segítségével
Forrás: semmelweis.hu

Katéteres magyar orvosi áttörés

A katéteres abláció fejlődését végigkövethettem pályámon: a ’90-es évek közepén én honosíthattam meg a katéteres ablációt a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán és az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, a pitvari lebegés ablációját Magyarországon elsőként alkalmaztuk. Most pedig ugyanitt az országban elsőként végezhettünk el pitvari lebegés ablációját MR-készülék segítségével

– mutatott rá dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a klinika igazgatója, majd így folytatta:

- A katéteres abláció egyik nehézsége, hogy a szívben elektromos jelek és röntgensugár segítségével tájékozódunk. A röntgen alapján azonban nem kapunk visszajelzést a különféle ablációs energiák szívre gyakorolt hatásáról, vagy arról, hogy mekkora a lézió, azaz a célzott károsodás. Ezek megoldására teremt egy új opciót, hogy a mágneses rezonancia vizsgálattal együtt végezzük az ablációs műtéteket, hiszen az MR-ben a szív leképezése szöveti szinten történik, ezzel egyidőben pedig létre tudunk hozni egy anatómiai térképet a szervről, amely segít a tájékozódásban – magyarázta dr. Merkely Béla.

Ablációnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek során célzottan megszüntetik a szív hibás elektromos jeleinek elvezetését. Lényege, hogy apró hegeket hoznak létre a szívizomzat azon területein, melyek a szívritmuszavar kialakulásáért felelősek, így megakadályozva, hogy az hibás szívritmust generáljon vagy továbbítson. Az abláció különféle technikákkal – hő-, fagyasztásos-, vagy más energiaalapú módszerekkel – is történhet. Minimálisan invazív beavatkozásként kevesebb komplikációval és gyorsabb felépüléssel jár, mint a hagyományos műtéti megoldások.

A beavatkozást dr. Gellér László, a Kardiológiai Tanszék elektrofiziológiai munkacsoport-vezetője, egyetemi tanára, valamint dr. Nagy Klaudia Vivien, a Kardiológiai Tanszék és a Repülő- és Űrorvostani Tanszék egyetemi docense végezték. 

A teljes cikket ITT olvashatja!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában