Nem kell tőlük félni

2025.05.14. 08:00

Távol és mégis közel - terítéken a kínai-magyar kapcsolatok

Nem kell tőlük félni, meg kell őket ismerni – hangzott el azon a szombathelyi gazdasági fórumon, amelynek középpontjában a kínai és a magyar kapcsolatok álltak. A Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a hídépítő szerepére vállalkozott ebben a nem kis feladatban.

 Távol és mégis közel - terítéken a kínai-magyar kapcsolatok

Kína mára megkerülhetetlen szereplője a világgazdaságnak, miközben politikai súlya is erősödik. A Nyugathoz való viszonyuk sajátos, az üzleti politikájuk épp annyira különbözik a miénktől, mint kultúrájuk. Az idő azonban őket igazolja – fogalmazott köszöntőjében Cseri József, a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.  

Gazdasági fórumot szervezett a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara
Gazdasági fórumot szervezett a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara 
Fotó: Cseh Gábor

A kínai-magyar (gazdasági)kapcsolatok volt a témája a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, a ChinaCham Hungary Magyar-Kínai Gazdasági Kamara és a CECZ Közép-európai Kft. Együttműködésével megvalósuló fórumnak. Cseri József arról is beszélt lapunknak: a folyamatosan változó világban kitörési pontokat kell keresni a magyar vállalkozók számára.  A kamara feladatának tekinti, hogy hidat építsen a vállalkozások, a kínai gazdaság, a kínai piaci szereplők között. Ez a fórum is a tudás- és a tapasztalatcserét segíti.  Hozzátette: magyarként nehéz úgy megjelenni a kínai piacon, hogy az ottani méretbéli elvárásoknak meg tudjunk felelni, de bizonyára vannak olyan részterületek, ahol a magyar vállalkozások is eredményesen tevékenykedhetnek, kiemelve a magyar szellemi tőkét és tudást. 

Előbb-utóbb ideérnek 

Az EU-n kívüli legnagyobb kereskedelmi partnerünk Kína. 2020 és 2025 között egymást követő három évben is Kína volt a legnagyobb külföldi tőkebefektető Magyarországon. Most is zajlanak beruházások, nagyon sok munkahelyet teremtenek. Őket követni fogják az ő beszállítóik, és követni fogják, a nagyok példájából okulva, a kínai középvállalkozások, kisvállalkozások. Ehhez és a kínaiakkal való kapcsolattartáshoz, a kínaiakkal való üzletkötéshez szeretnénk egy használati útmutatót adni – fogalmazott a lapunknak adott interjúban  Pető Ernő, a ChinaCham Hungary / Magyar-Kínai Gazdasági Kamara elnöke. Hozzátette: olyan előadókat hívtak meg a fórumra, akik Kínával foglalkoznak, akik Kínával üzletelnek, akiknek van kínai megbízójuk, tapasztalatuk. Ide a nyugati határszélre egyelőre ide még kevésbé jönnek a kínaiak, de én úgy gondolom, hogy előbb-utóbb ide fognak érni.  

Együttműködési megállapodást kötött a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara 

Nem kell tőlük félni, meg kell tanulni velük dolgozni. Más a kínai kultúra, más a kínai üzleti kultúra, ennek következtében nagyon sok mindent kell, hogy mi megtanuljunk, és nagyon sok mindent kell, hogy ők is megtanuljanak, hiszen egy európai uniós piacra, egy 450 milliós piacra fognak belépni. A 9,5 ezer kilométeres távolság földrajzilag is egy nagy távolság, de a kultúrák különbözőségét tekintve is távolság. Ezt próbáljuk meg áthidalni - húzta alá. 

A gazdasági fórumon a VMKIK és a ChinaCham együttműködési megállapodást kötött. A szervező CECZ Közép-európai Kft. üzletfejlesztési menedzsere, Szohr Fruzsina,   elmondta: júniusban China Brand Fair címmel kiállítást szerveznek Budapesten, mintegy 350 kínai gyártó érkezik majd a fővárosba, hogy bemutassa a legújabb innovációit és termékeit a nagyközönségnek, az európai vállalkozásoknak. Ez a fórum egyfajta előprogramnak is tekinthető: megmutatja, hogy a kínai kapcsolat nem egy rossz kapcsolat.  

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában