Helyi közélet

2025.05.20. 14:00

„Szétzúztad a közösséget. Csak a bosszúálláson jár az eszed!” – nem nyugszanak a kedélyek a vasi faluban

Április közepén feloszlatta magát Kőszegdoroszló önkormányzatának képviselő-testülete, a településen ezért időközi választást tartanak július 13-án, írtuk néhány hete. A kedélyek azóta sem nyugodtak meg a 250 lelkes kőszeghegyaljai faluban. Baráth Klementina polgármester hétfő estére közmeghallgatást hívott össze Kőszegdoroszló lakóinak, ahol ki-ki vérmérséklete szerint mondta a magáét.

„Szétzúztad a közösséget. Csak a bosszúálláson jár az eszed!” – nem nyugszanak a kedélyek a vasi faluban

Fotó: Cseh Gábor

Az előzményekről: mind a négy önkormányzati képviselő – Máté Csaba, Hod Henrietta, Petrovics István és Torda-Haramia Anikó – aláírta azt a levelet, amelyben döntésüket (feloszlatta magát a testület) magyarázzák. Mondandójuk lényege: nem tudnak azonosulni a polgármester asszony szerintük sok esetben sértő kommunikációjával, több alkalommal tapasztalt eljárásmódjával. Márpedig Kőszegdoroszló fejlődése és az önkormányzati munka zavartalan működése érdekében fontos lenne egy olyan együttműködés a képviselők és a polgármester között, amely elősegíti a falu javát. 

Kőszegdoroszló
Kőszegdoroszló: paprikás hangulat volt a hétfői közmeghallgatáson.
Fotó: Cseh Gábor

Felbolydult Kőszegdoroszló

  • Azóta felbolydult a falu: az ott lakók elmondása szerint kőszegdoroszlói messenger csoportok és bejegyzések tűntek fel, majd el, és újabb – sok oldalas – levél született – ezt Baráth Klementina írta múlt héten a falubelieknek. A levélben, mely lapunk birtokába került, képviselőtársairól azt állítja: felesküdtek, hogy a falu érdekét szolgálják, de hamis esküt tettek. Ara készültek 11 hónapon keresztül „minden héten összeülve és gyűlölködve”, hogy feloszlassák magukat. „A 100 milliót keresem azóta is, de hiába. Hol a fűtés, a napelemek? Melyik utat, járdát sikerült 15 év alatt rengeteg pénzből, amit kaptunk, befejezni? Papíron minden kész, szép és felújított.”Állítása szerint a kérdéseire nem akartak vagy tudtak válaszolni a képviselők. A levélben azt is írja: ütős csapatra van szüksége, akik dolgozni szeretnének a faluért. S arra biztatja a doroszlóiakat, jelentkezzenek képviselőnek. A falu az elmúlt 15 évben 30 évet ment hátra – fogalmaz. 
  • A levélre nyilvános Facebook-bejegyzésben reagált az elmúlt hónapokban alakult Kőszegdoroszlóért Egyesület. Azt írják, teljes döbbenettel olvasták el, mivel számos személyeskedő állítást tartalmaz, amelyek őket is érintik. „Határozottan cáfoljuk azokat az állításokat, amelyek szerint azért alakultunk, hogy bármilyen módon keresztbe tegyünk neki….Minden esetben a protokollnak és a törvényességnek megfelelően jártunk el, nem egyéni sérelmek vezéreltek minket, hanem az a cél, hogy szerethető helyet és közösséget hozzunk létre, amelyhez bárki csatlakozhat – olvasható a közleményben. A pályázatokra is kitérnek: a törvényes működésért a jegyzőség felel, a pályázatokat pedig minden esetben szigorú ellenőrzéseknek vetik alá.

Hétfőn közmeghallgatást tartottak

  • Hétfőn közmeghallgatásra invitálta a helyieket Baráth Klementina. A képviselőkkel és Nickl Vanda aljegyzővel együtt negyvenen érkeztek a faluházba.

Mi minden történt 2024 októbere óta, mit intézett, tett és szervezett – először erről tartott beszámolót a polgármester. Sorolta a programokat a Mikulás-ünnepségtől az adventi gyertyagyújtásokon keresztül a farsangig, nőnapig és a március 15-i ünnepségig. Majd az elvégzett munkákat: a faültetéstől a mobilgarázs-alap kiásásán, betonozásán át a padok beszerzéséig, a focipálya felújításáig. Közben többször kritikát fogalmazott meg: például, hogy eddig tűz- és robbanásveszélyes anyagokat tároltak a kazánban, a faluház konyhájában sátrakat, padokat. Ajtókat és ablakokat kellett javíttatnia, kaviccsal feltölteni a Középút hibáit. A Pogányi vízelvezetés és a Lukácsháza felé vezető úton eltelítődött árok ügyét is a gondjaiba vette, átnézette a hidakat egy szakemberrel, mondta. 

  • Várható-e a Középút aszfaltozása, lehetne-e forgalomcsillapítást elérni? A békésebb témák – utak, hidak állapota – után felbátorodtak a hozzászólók. A korábbi polgármester, Joó Tamás az egészségügy, a nevelés-oktatás, a gazdálkodás téma érintését hiányolta a beszámolóból. A következő hozzászóló rátért a múlt pénteken kapott levélre, amely szerinte csak vádaskodásból áll a volt polgármester és a korábbi testület(ek) ellen. „Mióta Önt megválasztották, mintha kettészelték volna a falut. Mivel magyarázza a változást?” – kérdezte. 

A polgármester ezt visszautasította: ő az eltűnt pénzeket, a meg nem valósult terveket keresi. 

  • Egy újabb hozzászóló úgy fogalmazott: „Harmincegy éve vagyok doroszlói, 13 évig voltam képviselő. Itt soha nem volt ilyen, mint most. Széthúzó lett a falu. Szétzúztad a közösséget. Összeugrasztottad egymással az embereket. Csak a bosszúálláson jár az eszed.”
  • Hová tűntek a pályázati pénzek? Tényleg eltűnt 100 millió forint? Nem arra költötték, amire pályáztak? A közfoglalkoztatott kulturális felelős tényleg havi félmilliót keresett? Miért kellett megválni a takarítónőtől? Mi a helyzet a napkollektorokkal? A Pogányokban a támfal miért kell ennyi pénzbe? Miért kell a Kőszegdoroszlóért Egyesületnek helyet keresni a faluban? Miért nem tudtak a faluházban helyet találni? Miért nem kapnak a falubeliek megfelelő tájékoztatást? Ezek is előkerültek. 

A képviselők nevében Máté Csaba alpolgármester tartott összefoglalót: szerinte októberben a kulturális felelős elküldésével kezdődtek a gondok. Aztán a megbeszélthez képest más időpontra szervezte a polgármester a Mikulás-ünnepséget. Januárban az egyik civil szervezetnek késve biztosított helyet a faluházban. A következő hónapban egy útfelújítási pályázatban akart részt venni Máté Csaba, amivel ő egy hét múlva nem élt. A polgármester megvált a korábbi takarítótól, aki jól végezte a munkáját és mint a képviselő mondta – a falunak egy fillérjébe sem került. A márciusi nőnapon negyedannyian voltak, mint az előző években, és regisztrálni kellett. 

  • Baráth Klementina szerint a kulturális felelős megzsarolta, megfenyegette őt, azért menesztette. A közmeghallgatáson megszólalt az aljegyző is, például a pályázatok rendszerével kapcsolatban. Felmerült a polgármester mellett és a másik oldalon állók esetében is a feljelentés lehetősége. A polgármester – azt állította – az emberekért dolgozik. Mindenki megnézheti, mennyi mindent csinált. Amit tett, az magáért beszél. 

Végül valaki rákérdezett: mennyibe kerül a falunak az új választás kiírása és lebonyolítása? A személyeskedéstől és hangos szótól sem mentes közmeghallgatáson az álláspontok egy fikarcnyit sem jutottak közelebb egymáshoz. Folytatás következik...

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában