2025.05.15. 14:08
Mérgező növények - Figyeljünk a kertben is, hogy elkerüljük a súlyos megbetegedéseket
A jó idő beköszöntével sokan kezdenek kertészkedni vagy balkonokba virágot ültetni. Sokszor nem is sejtjük, hogy a csodaszép virágok akár mérgező növények is lehetnek - hívta fel a figyelmet a közösségi oldalán Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.
A mérgező növények lenyelése vagy bőrrel való érintkezése súlyos tüneteket okozhat, például hányást, hasmenést, szédülést, fejfájást, bőrkiütéseket és légzési nehézségeket. A növényi mérgezések tünetei nagyon széleskörűek lehetnek - olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közösségi oldalán.

Forrás: Shutterstock
Mérgező növények - A legjobban az alábbi kerti növényekkel kell vigyázni:
tiszafa
májusi gyöngyvirág,
borostyán,
csattanó maszlag,
amerikai alkörmös,
ricinus,
fagyal
csíkos kecskerágó,
fehér fagyöngy,
magyal,
farkaskutyatej,
nárcisz,
leander.
A nárcisznak minden része mérgező
"A nárcisz minden része, de főként hagymája mérgező. Hatóanyagai gyomor és bélgyulladást, görcsöt okozhatnak. Mérgezési tünetek lenyelés esetén émelygés, órákig tartó hányás, hasmenés, verejtékezés. Nagyobb mennyiség fogyasztása zavartságot, légzési elégtelenséget, tetániás rohamot okoz, mely halálos kimenetelű is lehet. A virágvázából kiivott víz is kiválthat mérgezést. Hagymája összetéveszthető a vöröshagymával, ezért azzal együtt tárolni veszélyes" - írják.
A leander morzsolgatása bőrkiütést okozhat
"A leander szabadban tartott cserepes növény. Mérgezést a levél, virág vagy mag elfogyasztása, gyermekeknél a virágnektár szopogatása is okozhat. A mérgezés tünetei 2-5 óra múlva jelentkeznek, úgymint émelygés, kínzó hányás, hasmenés, hideg verejtékezés, légszomj, görcs, szívritmuszavar, szívmegállás. Rendkívül keserű íze miatt súlyos mérgezést okozó, nagy dózis bevétele ritka. A növény érintése, morzsolgatása bőrkiütést okozhat" - hívták fel a figyelmet.
Vérehulló fecskefű: véres hasmenést okozhat
"Megsebezve sárga vagy narancsszínű, kellemetlen szagú, keserű tejnedvet ereszt ki magából, mely bőrrel érintkezve kiütést okozhat. Lenyelés esetén égető, csípős ízű, hányást, görcsös, véres hasmenést okozhat. Ezen kívül vizelési inger, szapora légzés, szédülés, kábultság, vérnyomás emelkedés, nagyobb mennyiség fogyasztásakor keringési elégtelenség, esetleg vesekárosodás, kóma következhet be. Máj- és epeteákban történő túladagolása mérgezést okozhat" - olvasható a NNGYK honlapján.
Tuja: súlyos bőrirritációt okozhat illóolaja
Megtudtuk azt is: "A tuja mérgező hatású, tujont tartalmazó illóolaja főként a levelekben található. Külsőleg, azaz bőrre kerülve pl. a bokor nyírásakor súlyos bőrirritációt okozhat. Lenyelés esetén erős gyomor- és bélirritációt, görcsöt, tudatvesztést vált ki, degeneratív máj- és vesekárosodást, gyomornyálkahártya károsodást okozhat. Egyes boróka fajok (Juniperus sp.) a tujákhoz hasonló habitusúak. Tobozbogyójuk és hajtásuk mérgező, és a tujához hasonló mérgezési tüneteket okoz".
Skarlátszerű kiütést okoz ez az örökzöld kúszónövény
A borostyán minden része mérgező, különösen keserű ízű bogyói. Bogyójának fogyasztása gyomor és bélpanaszokat, sápadtságot, skarlátszerű kiütést okoz. A kiütés először a lábakon, majd az arcon és háton jelentkezik. Súlyos mérgezés erős hányást és hasmenést, göcsöket vált ki. Keserű, kaparós íze miatt azonban senki nem kívánja nagyobb menynyiségben fogyasztani. A levelekkel való huzamosabb érintkezés bőrirritációt okozhat.
Ha gyermekednél mérgezéses tüneteket észlelsz, a hiedelmekkel ellentétben soha ne itasd tejjel, mert az erősítheti a méreghatást! Gyermekeknél a hánytatás sem javasolt-mindenképp fordulj orvoshoz! - írták az NNGYK holnapján.
Mérgező növények
Fotók: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ