Utánajártunk

2025.05.24. 06:56

Lehet ittasan e-rollerezni? Ami kiderült, durvább, mint gondolnád

A lehet ittasan e-rollerezni kérdésre a válasz röviden az, hogy nem. Ez ugyanis ittas járművezetésnek minősül, így akár még a jogosítványunkat is bevonhatják anélkül, hogy autóba ülnénk. Sokak számára meglepő lehet, hogy tilos ittasan rollerezni, mert a KRESZ-ben ez a kitétel nem szerepel, csakhogy a rendőrségi és a bírósági gyakorlat mást mutat.

Ez nem bicikli, az elektromos rollert sem lehet ittasan vezetni, sokba kerülhet, ha a valaki vét a szabályok ellen.
Ez nem bicikli, az elektromos rollert sem lehet ittasan vezetni, sokba kerülhet, ha a valaki vét a szabályok ellen.  Forrás: MW-archív

Volt, aki Kőszegen négyszer is lebukott, mert úgy rollerezett, hogy előtte alkoholt ivott, ebben az ügyben pár hónappal ezelőtt a járási ügyészség közúti járművezetéstől eltiltás kiszabását indítványozta. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság pedig még tavaly nyár végén számolt be arról, hogy augusztusban Győrben öt elektromos rollert érintő baleset is történt, ebből két esetben a jármű vezetője alkoholos befolyásoltság alatt vezetett. Mint hangsúlyozták, az ittas járművezetés az ittasság mértékétől függően büntetőeljárást vonhat maga után. Ezt az álláspontot erősítette a Fővárosi Ítélőtábla büntető kollégiumának vezetője, Ujvári Ákos is egy tavaly őszi sajtótájékoztatón. Mint elmondta, a magyarországi bírói gyakorlat egyértelmű.

Az elektromos roller gépi meghajtású járműnek minősül, így azzal is elkövethető az ittas járművezetés.

Sokan azonban nincsenek tisztában a szabályokkal. A félreértést az okozhatja, hogy hasonló járműként tekintenek a rollerre, mint a biciklire, márpedig kerékpár esetében valóban nem beszélünk zéró toleranciáról, vagyis az belefér, hogy úgy ülünk biciklire, hogy előtte ittunk pár pohárral. Az, hogy mennyi a még megengedett mennyiség, az mindig az adott szituációtól függ. Az ittas kerékpározás abban az esetben büntetendő, ha a kerékpáros az elfogyasztott alkohol miatt már nem tud biztonságosan kerékpározni. Tipikus példa erre, ha nem tud egyenesen biciklizni, vagy nem tudja a karját irányjelzésre emelni. Amennyiben egy ellenőrzés során megállapítják, hogy a kerékpáros nem képes a biztonságos haladásra, akkor a rendőr helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást kezdeményezhet. Ha pedig kerékpáros balesetet okoz, vagy részese egy balesetnek és kiderül, hogy ivott, büntetőeljárás is indulhat ellene.

Az első a biztonság, ezért a legokosabb, ha rollerrel, ha kerékpárral közlekedünk, hogy nem iszunk egyáltalán.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában