2025.05.11. 13:00
Fejlődésnek indul a szív és az arc – Várandósság hétről hétre: 7-8. hét
A parányi új lényben, mely a 7. héten mindössze 10-15, a 8. héten pedig 16-23 milliméter, ebben az időszakban kifejlődik a szervek jelentős része – mondja a várandósság 7-8. hetéről dr. Gácsi Katalin. Folytatjuk március végén indult sorozatunkat a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Szülészet-nőgyógyászati osztályának orvosával.
A várandósság megállapítását követő két hétben újabb orvosi vizsgálat nem indokolt. Fontos viszont, hogy az első védőnői találkozás megtörténjen. Ha nincsenek erős panaszok, vagy nem jelentkezik kora terhességi vérzés, orvosi vizsgálatra nem szükséges jelentkezni. Ezekben a hetekben viszont fontos, hogy az első védőnői találkozás megtörténjen, hívja fel a figyelmet dr. Gácsi Katalin.

Fotó: Shutterstock
– Itt megkapja a kismama az úgynevezett várandósgondozási kiskönyvet, melyben a várandósság alatt történő összes orvosi, háziorvosi, védőnői vizitet és vizsgálatot rögzítik. Ez a kiskönyvként emlegetett füzetke tartalmaz minden lényeges adatot, vizsgálati leletet. A következő időszakra egy újabb elengedhetetlen tartozéka lesz „a női táskának”, hasznos, ha a várandós mindig magánál tartja – mondja, és hozzáteszi: jó, ha nem sokkal a várandósság megállapítását és a védőnő által történő „kiskönyv” kiállítását követően a leendő anyuka felkeresi a háziorvosát. A várandósság első időszakában ugyanis fontos egy háziorvosi, belgyógyászati vizsgálat, egy EKG-vizsgálat és a laborba való beutalás.
Várandósság: a 7-8. hét
– Ezeknek a napoknak és a védőnővel, háziorvossal, vérvételes nővérrel történő találkozásoknak új tapasztalata, hogy a leendő anyukát egy kedves felhanggal gyakran kismamának szólítják. A testi változások mellett új érzéseket hoz egy-egy ilyen megszólítás, amit a leendő édesanyának meg kell szoknia a sok más változás mellett. A várandósság elején új tapasztalat az is, hogy kedvesen többes számban fogalmaznak az érdeklődők: „Hogy vagytok?”, esetleg megsimogatják a kismama pocakját, ezzel mind kifejezve, hogy egy új jövevény híre a környezetet is boldog várakozással és kíváncsisággal tölti el.
Habár ez a két hét a kismama, a leendő szülőpár, és a külvilág számára csendes és nagy eseményektől, nagy testi változásoktól és jelentős vizsgálatoktól mentes, az anya pocakjában, a méhen belüli titokzatos térben talán a legjelentősebb időszak, állítja a Markusovszky-kórház orvosa.
– A fejlődő új élet, az embrió ezekben a hetekben a legérzékenyebb a külvilág úgynevezett teratogénnek nevezett ártalmas hatásaira. A kismama tudatos életmódja, a káros dolgok, stressz kerülése ezekben a hetekben különösen nagy jelentőséggel bír. Az embrióban történő gyors és jelentős fejlődés ebben az időszakban a külvilág és a várandós kismama számára igazából észrevétlen. A méh növekedése is csak egészen minimális, talán csak tapasztalt szülészorvos vizsgálata által észrevehető. A 8 hetes várandósság esetén gyakran találkozhatunk olyan lelettel, melyben a méhet lúdtojásnyi méretűként jellemzik – mondja, és azzal folytatja:
– Az alig megnövekedett méhen belül, a parányi embrióban, a parányi új lényben, mely a 7. héten mindössze 10-15, a 8. héten pedig 16-23 milliméter, ebben az időszakban kifejlődik a szervek jelentős része. A szív ekkor már jó ideje nagyon gyorsan ver. Fejlődésnek indul a köldökzsinór. Lassan ábrázolódnak a karok és a lábak úgynevezett végtagbimbói. Fejlődésnek indul a szív, észlelhetőek mozgások, és fejlődésnek indul az az arc, melyet a várakozó pár csak sok-sok hónappal később pillanthat meg.