2025.05.18. 19:00
Múltidéző csontok: Vasvár egykori lakói a tudomány szemszögéből
Érdekes előadáson kelt életre a történelem a Békeházban: dr. Tóth Gábor antropológus a vasvári ásatásokon előkerült csontmaradványok vizsgálatának eredményeiről beszélt a vasvári Népfőiskolai Estek legutóbbi rendezvényén.
Mi mindent árulhatnak el rólunk a csontjaink? Május 14-én este a Vasvári Békeházban erre is választ kaphattak azok, akik ellátogattak a Népfőiskolai Estek sorozat legújabb előadására - adta hírül a Vasvár Népfőiskola közösségi oldalán. Dr. Tóth Gábor antropológus „Vasvár egykori lakói – egy antropológus feljegyzései” címmel tartott lebilincselő előadást, amelyben a helyi ásatások során előkerült emberi csontmaradványokon keresztül rajzolta meg a város hajdani lakóinak életét.

Forrás: Vasvár Népfőiskola
Előadás Vasváron
A történészek, régészek és antropológusok közös munkájának köszönhetően a múlt nemcsak írott forrásokból vagy tárgyi emlékekből, hanem az emberi maradványokból is megismerhető. Dr. Tóth Gábor szemléletesen mutatta be, hogyan segíti az antropológia a történelmi korok rekonstruálását.
A csontok meséltek: arról, hogyan éltek a vasváriak, mit ettek, mennyit dolgoztak, miben betegedtek meg, és átlagosan hány évet éltek. De még az is kiderült, hogy bizonyos korszakokban mennyire volt biztonságos az élet – hiszen a sérülések is árulkodnak.
Az este során szó esett a népesedési viszonyokról, a különböző társadalmi rétegek fizikai állapotáról, sőt, arról is, miként változott az életmód az évszázadok során. Az előadás egyszerre volt tudományos és közérthető, és közelebb hozta a közönséghez azt az elfeledett világot, amelynek lakói ugyan már nincsenek közöttünk, de csontjaik még mindig mesélnek.