2017.10.31. 08:20
Csináld magad kandalló, a hangulatos nappalik alapeleme
Nincs jobb, mint gyapjú zokniban, flanel pizsamában, egy jó könyvvel begubózni a ropogó tűz mellé.

Kis odafigyeléssel, a megfelelő biztonsági előkészületekkel magunk is építhetünk kandallót a házba Fotó: Shutterstock
Hogyan építsünk kandallót? – Alighanem ez az őszi-téli időszak egyik legégetőbb kérdése. Az internet számos praktikát tartogat a vállalkozó szelleműeknek. Lehet nézni youtube-videókat, különböző blogoldalakon számolnak be magánemberek arról, hogy hogyan építettek tégláról téglára egy saját tűzhelyet.

Fotó: Shutterstock
A kandalló nemcsak látványos, hanem egészen más hőereje van, mint mondjuk a gáztüzelésnek.
Mielőtt bármit csinálnánk, gondoljuk át a paramétereket: elhelyezkedése, formája, burkolata. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy mekkora helyiséget szeretnénk kifűteni. Egy kandalló építésénél veszélyes lehet a laktér túlzott szigetelése, a szellőztetés hiánya, ezekre fokozottan oda kell figyelni. A kandalló csak stabil, nem égethető födémre épülhet. A kandallóbetéten ne spóroljunk, itt különösen fontos a minőség. Ehhez mérten alakítsuk ki a burkolatot.
Érdemes ceruzával felrajzolni a falra és a talajra a kandalló helyét.
Az Ytong, szárított pórusbeton kiválóan alkalmas a szerkezet kialakítására. Jól formálható, könnyű vele dolgozni. Fontos, hogy minden egyes lerakott darab után használjuk a vízmértéket. Az alapot készítsük minél masszívabbra, mert ez tartja majd az egész szerkezetet. A tűztér közelében alaposan gletteljük le az anyagot és használjunk vastipliket a rögzítésre. A burkolathoz például remek a bontott tégla, de ezt érdemes megtámogatni belülről olyan anyaggal, amely jobban tartja a hőt. A felső részhez pedig ideális a fémszerkezetre szerelt tűzálló gipszkarton. Nem kis munka, de megéri darabonként összerakni magunknak a kandallót, azzal a téli hangulatot.