2025.03.24. 19:54
Rohonci mészárlás 80: "A legnagyobb méreg, tisztelt közönség, a feledés"
Ahogy Szita Szabolcs professzor mondta: az emlékezetről és az emberségről van szó. A még mindig kevéssé ismert rohonci mészárlás 80. évfordulója alkalmából szervezett konferenciát hétfőn a Szombathelyi Zsidó Hitközség az Osztrák Kulturális Fórummal és az ELTE SEK Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ Német Nyelv és Irodalom Tanszékével együttműködésben.
1945. március 24-én csaknem kétszáz, a kőszegi munkatáborból átszállított magyar zsidó munkaszolgálatost mészároltak le Batthyány Margit rohonci (Rechnitz) birtokán; egy mulatságban. A kutatások még mindig nem értek véget – a tömegsírt keresik – és messze túlmutatnak a rohonci mészárláson. Nagy területen tömegsírokon lépkedünk.

Fotó: Cseh Gábor
Rohonci mészárlás 80
Hétfőn Takács Dóra, az ELTE SEK német tanszékének vezetője köszöntőjében Elfriede Jelinek osztrák írót idézte, aki 2008-ban írta meg Rohonc, avagy az öldöklő angyal című – rendkívül nagy visszhangot kiváltó – drámáját abból az indíttatásból, hogy „ha nem beszélünk róla, hozzászokunk”, mintha csak egy régi legenda volna. Takács Dóra végezetül azzal indította útnak a konferenciát, hogy a 80. évforduló méltó alkalom a múlt felidézésére, egyúttal a jövő formálására.

Fotó: Cseh Gábor
Az első előadónak Tilcsik György ny. levelétáros, a konferencia levezető elnöke adta meg a szót: Mayer László levéltáros az egymástól alig húsz kilométerre élő rohonci és a szombathelyi zsidó közösség évszázadokra visszanyúlóan szoros kapcsolatairól, sorsuk párhuzamairól beszélt. Gerhard Baumgartner történész Politikai és populsta antiszemitizmus Burgenlandban 1938 előtt címmel tartott előadást. (A német és magyar nyelven zajló eseményen szinkrontolmács állt rendelkezésre.) Szita Szabolcs történész A rohonci rejtély végtelen? címmel tartott előadást. Mint mondta: az Alpok-alján számos gyászos esemény történt. A munkaszolgálatosokat a Hitler által tervezett, a szovjet hadsereg megállítását célzó (értelmetlen) földerőműrendszer („dél-keleti fal”) kiépítésére vezényelték ki, minden tekintetben embertelen körülmények közé. Sok még a kérdés, de „a kutatást nem hagyhatjuk abba”, mert „a legnagyobb méreg, tisztelt közönség, a feledés”.

A konferencia résztvevői megnézték a Zrínyi utcában Szemben szemben kiállítást, délután Shmuel Barzilaj bécsi főkántos adott koncertet a Bartók Teremben, A sötétségből a fénybe címmel.