2025.05.14. 08:41
Mosodát nyit a 30 éves Mesebolt - Csehországból például felnőttelőadás érkezik a születésnapra
Egy pici bábszínház hatalmas vállalása – így jellemezte Csató Kata igazgató a 30. születésnapját ünneplő Mesebolt Bábszínház közelgő bemutatóját a keddi rendhagyó sajtótájékoztatón.
Az eseményen részt vett Horváth Soma alpolgármester, a város „legkisebb, ugyanakkor legaktívabb művészeti intézményének” aposztrofálva a Mesebolt Bábszínházat, amely „a külső források előteremtésében is élen jár”, benyújtott pályázatai nagy százalékban sikerrel zárultak. A bábszínház aktivitását jelzi, hogy a lassan mögöttünk hagyott 2024/25-ös évadban 516 előadást játszott, hatvanöttel többet, mint az előző évadban; mintegy 36 ezer néző előtt – jegyezte meg az alpolgármester. Kitért arra is: amikor 2020-ban az önkormányzat és a kormány megkötette a közös fenntartói szerződést, a támogatás mindkét oldalról jelentősen csökkent (74-ről 53 millióra). A szerződés múlt év decemberében (másodszor is) lejárt, az új aláírásra vár. Várhatóan a felek 81-81 millióval támogatják a bábszínházat. A születésnapi programokról szólva – interaktív bábkiállítás, a MonoBáb című szólóbábfesztivál – arra biztatott minden szombathelyit, hogy „jöjjön el a bábszínházba”.

Fotó: Szendi Péter
Mesebolt Bábszínház: nem volt egyszerű
Csató Kata, a szombathelyi bábszínház igazgatója azzal folytatta, hogy nem volt egyszerű a Mesebolt számára a 2024/25-ös évad, sok energiába, erőfeszítésbe került a túlélés, ami nagyrészt a pályázatok – és a Lázár Ervin-program révén sikerült. Ez utóbbi 15 milliós bevételt hozott 2024-ben a Meseboltnak, a társulat a programhoz csatlakozva nemcsak Szombathelyen játszott sokat, hanem a megye több településére is eljutott.
30. születésnapját ünnepli a Mesebolt Bábszínház
Fotók: Szendi PéterMonoBáb: az első fesztivál a téren
Az egy hónapon át tartó jubileumi programok sem jöhetnének létre támogatók nélkül: többek között a szombathelyi önkormányzat kulturális bizottsága, a polgármester, a kultúráért felelős alpolgármester, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) – ahonnan a május 29-én az MMIK-épületben, a bábszínház folyosóján megnyíló bábkiállítás érkezik –, a Ferrum Színházi Társulás járulnak hozzá a saját eszközeikkel a születésnap méltó megünnepléséhez. A Kifordítva – bábok a színfalak mögött című tárlat megnyitója után a Mesebolt Lenka és a tündér című előadását láthatja a közönség – mintegy bevezetőként a fesztiválhoz, hiszen szólóprodukcióról, Varga Bori fesztiváldíjas bravúrjáról van szó.

Fotó: VN/Mesebolt Bábszínház
- A MonoBáb június 27-én az MMIK előtti térre csalogatja a közönséget. A nyitóprodukció az előző igazgatóé, Kovács Gézáé: a Vásártér című előadás évtizedek óta „a kezére áll”. Hogy a bábszínház tényleg nem életkor, hanem műfaj, jelzi: az egész napos programban este a felnőtteket várják a brnói (Csehország) Divadlo Lisen Putyin síel című előadására, amely a 2006-ban meggyilkolt orosz újságíró, Anna Politkovszkaja Orosz napló című könyvén alapul. A MonoBáb fesztivált először rendezi meg a Mesebolt, de a tervek szerint nem utoljára.

Fotó: Szendi Péter
Koncertszínház a nagyszínpadon
- Akár a születésnapi programokhoz is sorolható a május 17-én, szombaton 10 órakor kezdődő bemutató, amely Varga Katalin többgenerációs klasszikusából, a Mosó Masa mosodájából készült, a színpadi változatot Hárs Anna írta (Lázár Ervin szellemét is megidézve). A Mesebolt életében ritka, hogy nagyszínpadi előadás készül, a díszlet- és jelmeztervező Michac Gábor, a koreográfus Kovács Bálint, a zenei rendező Mogyoró Kornél, a rendező Harangi Mária. És akik a kesztyűlakóknak muzsikálnak, élőben: a Veronaki zenekar tagjai. A zenekar 2020-ban a Mosó Masa mosodája albumáért Fonogram-díjat kapott. Az énekesnő pedig nem más, mint a Mosó Masa mosodája szerzőjének, Varga Katalinnak az unokája, Tarján Veronika – aki a sajtótájékoztatón varázslatnak nevezte, hogy az előadás megszületéséhez sorsszerű találkozások vezették el az alkotókat.

Ott a helyünk: segítsünk Mosó Masának megkeresni a hiányzó betűket.