2024.11.29. 07:00
Török Fanni szinte mindent kipróbált, a kézilabda nyert
Az NB I.-es Szombathelyi Kézilabda Klub és Akadémia fiatal tehetsége, Török Fanni egészen furcsa módon ismerkedett meg a sportággal, amiről kiderült, hogy gyakorlatilag a vérében hordozta, hiszen édesanyja a korábbi kiváló súlyemelő, Dankó Ilona.
Az SZKKA fiatal balszélsője, Török Fanni most lesz két éve, hogy a felnőtt keret tagja. Élete első felnőtt meccsét még az NB I/B.-ben, a Kispest ellen vívta. Egészen különös módon ismerkedett meg Fanni ezzel a sportággal.
- Anyukám nem szorgalmazta, hogy súlyt emeljek - fogalmazott Török Fanni. - Több sportágat is kipróbáltam. Unokatestvéremék karatéztak, ami eleinte nekem is nagyon tetszett, aztán megszakadt ez a szimpátia, viszont azt követően a torna egyáltalán nem tetszett. Bekerülve a Zrínyi sportosztályába még nem volt sportágam és teljesen véletlenül ismerkedtem meg a kézilabdával. Osztálytársaim jártak kézilabda edzésekre és egy alkalommal elszöktem velük, mert hajtott a kíváncsiság. Józsa Krisztián figyelt fel rám, ő küldött el az akkori Studentbe.
Török Fanni bejárta a korosztályos csapatokat, ma pedig már NB I.-es játékosnak mondhatja magát.
- Fiatal korom ellenére minden figyelmet megkapok a nagy csapatnál, amit egy ilyen feltörekvő játékos megkaphat - folytatta az SZKKA fiatal tehetsége. - Ha én kérek egyéni edzéstervet, akkor kapok, mindenben segítenek a szakemberek, hogy elérjem azt a szintet, ami kell az NB I.-hez. A lányok egyébként nagyon befogadóak, hiszen a Pődör-testvérek, Rebeka és Blanka 6-7 éves korom óta ismer. Ami pedig a játéklehetőséget illeti, az ifjúsági bajnokságban 60 percet játszok, felnőttben pedig minden másodperc és perc egy ajándék, amit ki kell használni és élvezni kell, mikor pályán vagyok. Még 2-3 évem van addig, ahova szeretnék elérni, úgyhogy van még időm.
Az SZKKA eddig remekül szerepel az élvonalban, aminek alapja a csapategység és a jó öltözői hangulat. Fanni szerint nagyon jó a csapaton belüli légkör, rengeteget kommunikálnak egymással a játékosok, nincs az, hogy külföldi csak külföldivel, magyar csak magyarral, hanem mindenki egységesen beszél mindenkivel. Fanni távolabbi céljai között szerepel az Európa-liga-szereplés, a válogatottság, illetve egyik legnagyobb álma az olimpiára való kijutás.
A szombathelyi klub tehetsége különleges génekkel rendelkezik, nem véletlen a sport iránti kötődése, hiszen édesanyja nem más, mint az egykori kiváló súlyemelő, Dankó Ilona. Ezért is volt talán kicsit meglepő, mikor Fanni azzal nyitott, hogy édesanyja nem engedte, hogy súlyt emeljen.
- Egyke gyermekként féltettem és inkább csapatsportokban képzeltem el - árulta el érdeklődésünkre Dankó Ilona, aki világ- és Európa-bajnokként, volt Európa-csúcstartóként, 15 évet töltött el az élsportban. - Én amúgy a súlyemelés előtt kézilabdáztam. A súlyemeléssel idővel jöttek az egészségügyi problémák, köztük térdműtét, és igazából ettől akartam megkímélni a lányom. A kézilabda iránti érdeklődésének nagyon örültem, ami előtt megjegyzem sosem labdázott. Éppen ezért, mikor bekerült a Zrínyi-iskola sportosztályába, majd kiválasztották kézilabdázónak, hát rendesen elcsodálkoztam. Tényleg szinte mindent csinált előtte, még a Haladás VSE igazolt atlétája is volt és indult az újonc országos bajnokságon. Az SZKKA szakemberei mellett mi is igyekszünk hozzátenni a magunkét Fanni sikeres pályafutása érdekében, de ő maga is rengeteget tesz ezért. Az egészséges táplálkozás ugyan nem olcsó mulatság ma, de ebben is igyekszünk maximálisan megfelelni. Jómagam pedig a tapasztalatommal is próbálom segíteni sportmentáltréner, sport és life coach végzettségem révén is. Ugyanakkor azt is szem előtt kell tartani, hogy a kézilabdát sem lehet örökké űzni, ezért félig-meddig már a civil életre is készül Fanni. Középfokú sportedző, sportszervező végzettsége lesz nem sokára, a felsőfokú tanulmányok pedig még a jövő zenéje.