2020.02.09. 07:00
Lovagias ügy a vépi erdőben
1883. február 16- án délelőtt véres párbaj zajlott a vépi erdőben.

Fotó: pixabay
„Pázmándy Dénes, a Függetlenségi Párt körmendi képviselője és Radó Kálmán megyei főispán duellumának végén a pisztoly golyó Pázmándy combját fúrta át, aki azóta súlyos betegen fekszik” – adták hírül az újságok.
A párbaj politikai előzménye volt, hogy a Pázmándy képviselő által alapított Dunántúl című lap Radó főispánt inszinuáló cikket jelentetett meg, amely szerint „a főispán oly egyénekkel szövetkezik, akik céljaik elérésére aljas eszközöktől sem riadnak vissza, ezért Radó megérdemelné, hogy őt a Cs. és Kir. Kamarások Testülete a társaságból kizárja”.
A sértés miatt a főispán Pázmándyt pisztolypárbajra hívta ki. A lovagias aktust Gyöngyösapátiba tervezték ki, de itt a rendőrség megjelenése miatt más helyszínt kellett kijelölni.
A felek ekkor a Vát község melletti mezőre mentek, azonban a hatósági közegek itt is felbukkantak, ezért a kompánia útja a vépi erdőbe vezetett, ahol báró Ambrózy Lajos és Mesterházyt István, Radó főispán, valamint báró Prónay Gábor és Békássy Gyula, Pázmándy képviselő segédei a párbajra alkalmas helyszínt kijelölték. Az előre kialkudott feltételek szerint a párbaj egyszeri golyóváltásból állt. A felek 30 lépés távolságból indulva 5 lépés előnyomulás után, a megadott jelre egyszerre céloztak és lőttek.

Fotó: VN/Feiszt György archívumából
A párbaj ennek megfelelően gyorsan véget ért, mivel Pázmándy golyója célt tévesztett, ő maga viszont a lövések eldördülése után összeesett. A segédek megállapították, hogy a képviselő combját érte találat. A sértetlenül maradt Radó Pázmándynak kezet nyújtott, aki azt elfogadta, és a főispán visszatért a megyeházára.
A sebesültet Vépre, Gerencsér számtartó házába vitték, ahol a sebét bekötözték. Hozzá vizsgálatra Szombathelyről Alexy Emil főorvost, majd másnap Budapestről dr. Farkas Lászlót, a lövési sebek jeles orvosát hívták.
A konzílium megállapította, hogy műtétre nincs szükség. A golyó ugyan csontot ért és ott irányt változtatva ideget is roncsolt, de a testből távozott. A súlyos sebesülést követő vépi lábadozás májusig tartott. Pázmándy mentelmi jogának felfüggesztését követően szeptemberben került a párbajügy a bíróság elé.
A felmentő ítéletet a sajtó, nem kis malíciával, így kommentálta: „Egykor a párbajozókat kivégezték, de most mindenki tudja, hogy ez csak halálos sérülés esetén bűn, valójában csak lőport puffogtatnak, az egész csak komédia, a törvények megvetése.”
Bár a történelem leghíresebb párbajai közé – említsük meg például a Puskin halálát okozó végzetes összecsapást – a vépi talán nem kerül be, de itt, szűkebb hazánkban azért emlékezzünk rá. Párbajoztak, kezet fogtak – és azzal a dolog el volt intézve.