Mesélő házak

2021.06.13. 07:00

A gyógyító könyvecske Csehiből

Az 1900. év Medárd-napján a Vasvári járás pedagógusai és Csehi község lakói megható módon ünnepelték Keresztényi Pál tanítót, aki fél évszázadon át foglalkozott az ifjú generációk okításával, 41 évet töltött el Csehiben.

Feiszt György

Csehi, Petőfi utca 1. A templom mellett keressük a házat, a régi iskola épületét

Fotó: Cseh Gábor

Az ünnepség Kelemen István esperes-plébános által celebrált nagymisével kezdődött, amelynek keretében felolvasták Hidassy Kornél megyés püspöknek a végzett munkát megköszönő levelét. Az iskolaépületben folytatódó ünnepi gyűlésen Barabás István járási korelnök és Farkas György egervári tanító méltatták Keresztényi Pál tanító úr érdemeit. Az Uraiújfaluból származó pedagógus azonban nem csak hosszú és példaszerű oktatói munkássága miatt volt nevezetes. Csehi környékén őt valóságos „csodatevőként, gyógyító, tudálékos emberként” emlegették.

Csehi, Petőfi utca 1. A templom mellett keressük a házat, a régi iskola épületét
Fotó: Cseh Gábor

A katedrán őt követő Szenttamási Babos Antal 1938-ban fiától, Keresztényi Kálmántól egy csaknem százoldalas, kézzel írott könyvecskét kapott megőrzésre, azzal a kéréssel, hogy „azt megmentse az utókornak, mert abban az a tudomány van leírva, amellyel édesapja anynyi embert meggyógyított”. Ez a gyógyító könyvecske Bencze József közvetítésével került a Budapesti Orvostörténeti Múzeumba.

Az orvostörténész „Vas megye empirikus gyógyítóiról” című, Vasi Szemlében publikált tanulmányában elismerő

szavakkal méltatta Keresztényi Pál munkásságát, amely szerinte „annyiban különbözik a többi hasonló kézirattól, hogy egyrészt kiterjed minden betegségre, másrészt benne fel vannak sorolva a Hegyháton, a legegyszerűbb ember által is könnyűszerrel megtalálható gyógyító növények, gyökerek és fák”. Keresztényi külön érdeme, hogy sokat foglalkozik a kisgyermekek gyógyításával.

„Arra tanít a gyógyító kis könyv – írja Bencze –, hogy a családok igyekezzenek ezeket a hasznos, gyógyulást hozó növényeket beszerezni”. A nagypapa gyógyító könyvecskéjének felfedezésével párhuzamosan vált híressé Keresztényi Pál nevű unokájának tevékenysége is.

A képzőművészeti főiskolát végzett, csehi születésű csontfaragó mester kisplasztikáit a közönség az Iparművészeti Társulat kiállításain ismerhette meg. A mestermunkák azután Velencébe és Philadelphiába is eljutottak. Keresztényi mester Körösi Csoma Sándor születésének 175. évfordulójára készített emlékplakettjét a „Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum” vásárolta meg.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!