Az életre tanít

2019.09.21. 07:00

A jóga nem csak sport, életérzés: erőt, örömöt és egyensúlyt ad

A jóga testileg erősít, lelkileg pedig egyensúlyba hozhatja az embert, rohanó világunkban szinte mindenkinek szüksége lenne rá – mondja Gombos Richárd Roland jógaoktató.

Lakosi Gabriella

Fotó: Unger Tamás

Szemléletmódja három szóban foglalható össze: egyensúly, öröm, szabadság. Ez a három dolog mindenkinek nagyon fontos az életében. Folyamatosan vágyunk rá, hogy kiegyensúlyozottak lehessünk, törekszünk, hogy felszabadultak legyünk, miközben próbáljuk a lehető legjobban érezni magunkat a rohanó világban. Az ehhez vezető úton pedig sokat segíthet a jóga – vallja az oktató, aki már 2010 óta foglalkozik ezzel a sportággal.

A jóga mindenkinek szól, a legfiatalabbaktól a legidősebbekig. A különböző ágak közt mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt. Külön csoportok vannak szenioroknak, kismamáknak, sőt, már baba-­mama órákat is indítanak.

A jógában mindig ott a fejlődés lehetősége, de mivel nem versenysport, nem kell – sőt, nem is szabad – másokhoz hasonlítani önmagunkat. Az oktató azt mondta, ő szereti, ha tanítványai csukott szemmel végzik a gyakorlatokat, hiszen így még kevésbé mérik magukat a többi résztvevőhöz. Senkit nem kell legyőzni, mindenki a saját tempójában tud haladni előre, így edzettségi szinttől függetlenül művelhető.

Nincs kudarcélmény, mert nem kell harcolni semmiért, nem szembesülünk azzal, hogy valamit nem tudunk megcsinálni. Akinek nehezebben mennek a gyakorlatok, az segédeszközöket használhat, erre vannak a különböző téglák, blokkok, hevederek. Így biztosan fel tudja venni a pózt. Az idő előrehaladtával pedig ezekből a segítségekből fokozatosan el is lehet hagyni.

A jóga az életre tanít meg – mondja Gombos Richárd Roland. Azt a szemléletet, amit az órákon gyakorolni lehet – a tudatosságot, hogy odafigyeljünk a légzésre, hogy a jelenben létezzünk –, átviszi az elme a mindennapokba. Ezáltal változik a viselkedésünk, majd emiatt a jellemünk is fejlődik. Ez hosszú folyamat, de megéri az út.

 

Sokan gondolják, hogy nem rugalmasak, nem hajlékonyak. Hogy nem való nekik a jóga, mert türelmetlenek vagy izgő-mozgók – meséli az oktató. Pontosan ezeknek az embereknek lenne a legnagyobb szükségük ezekre az órákra. Így segítséget kapnának ahhoz, hogy le tudjanak csillapodni.

A jóga lehetőséget ad, hogy azt a mindennapi stresszt, amit a rengeteg információ, a folyamatos rohanás okoz, kicsit el tudjuk engedni. Megtanít arra, hogy ne küzdjünk folyamatosan, ne harcoljunk megállás nélkül. Nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak és tudatosabbak lesznek a gyakorlói. A fő cél tehát nem is az, hogy a lehető legjobban, legmélyebben előre tudjunk hajolni egy-egy pozícióban, hanem hogy a jelent igazán meg tudjuk élni.

Persze testileg, fizikailag is van előnye ennek a mozgásnak. Bármelyik jógatípus segít például a nagyon gyakori hát-, váll- vagy nyakfájdalmakon. A testi tünetekre is ad tehát megoldást. Sok sportoló is jógázik, hiszen a nyújtás nagyon sokat segít az izomzatnak.

Erősít is ez a mozgás. A ki­tartott pozíciókban sokáig feszülnek az izmok, ez az alap-­állóképességre is jó hatással van. Sokan gondolják, nem fárasztók ezek az órák, pedig az első néhány alkalommal szinte mindenki találkozik az izomlázzal is. Emiatt pedig sokan megdöbbennek. A jóga mégis több sportnál, életfilozófia.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!