2007.10.20. 02:29
A tinédzserek 56-ról
Szombathely - Hivatalos ünnep helyett házi megemlékezésen vett részt több száz középiskolás pénteken, a Savaria moziban. Házin, mert az alkalmi darabot tanárnőjük írta, és diáktársaik játszották el. Egészen jól.
Megszólítok egy szőke kislányt, mit mond neki ötvenhat. Kuncog. Lőttek, meg sok halott volt... A pesti srácokról hallottam, ez a színdarab is róluk szól... Klassz, hogy ilyeneket csinálnak. Egy dzsekis srác: Ötvenhat olyan, mint negyvennyolc, a magyarok dicsősége. Ötvenhatban kivertük az oroszokat, mindenki egyet akart. Apám azt mondta otthon, hogy megint lesz ötvenhat, de én nem hiszem. Egyetlen nagy zsibongás az előtér, csak a perecárus hiányzik. Aztán kinyitják az ajtókat, és betódul a tömeg. Pillanatok alatt kiderül, több mint telt ház előtt fut majd A suhancok: pótszékezni kell.
Elsőként Döme Zsuzsa szól a fiatalokhoz. A játékszínre mutat, a nagyvászon előtti térre: kenyeresasztal, kis díszlet, faácsolmány, plakátok. A fényeket leoltják, és egy rikkancs robban a képbe. Olyan a jelenet, mint a mozi hőskorában, amikor a vásznon néma mozgókép futott, alatta pedig a zongorista püfölte a billentyűket. Itt a hírlap! Mit ír a hírlap! , hallik, majd járókelők bukkannak fel. És elkezdődik a cselekmény: Az egész világ ránk figyel... Soha a magyar névnek olyan becsülete a világban nem volt, mint október 23-án... A világot ámulatba ejti a nép szabadságszeretete , mondja a sapkás lány. A szereposztásból tudjuk, hogy Magyar Evelin és Viszked Vivien alakítja a járókelőket. Kántor Zsolt, Szalay Márton és Takács Péter pedig a pesti srácok jelmezét ölti magára. Mindezt összekötik a narrátorok, jelesül Horváth Szilvia és Németh Zsanett. De említhetnénk a többieket, Magyar Attilát, Domján Pált, Tömböly Veronikát, Bocskor Dánielt, vagy Palacsics Kittit, Jánosi Sándort, Kránitz Kingát, és persze a tömeget . Mindezt egybefogja a technikai vezető, Szabó Zsófia. Csapatmunkát látunk hát a javából, s ahogy előrehalad a történet, úgy nő a figyelem. Az elhangzó, korabeli viccek megidézése kacajt vált ki, a fiatalok veszik a lapot. A ruházattal, kinézettel nehezebben barátkoznak (jellemző, hogy később, a Mansfeld című film egy jelenete óriási zajt vált ki, jelesül az, amelyben egy hölgy hónaljszőrzettel mutatkozik). A micisapkán jót derülnek, a lódenkabát is tetszik. A Ruszkik, haza! rigmusra nem reagálnak.
A jelenet közérthetően, a mai ifjak nyelvén szól a forradalom napjairól versek, zenék felhasználásával. Döme Zsuzsa láthatóan ügyelt arra, hogy tanulmány is legyen szerzeménye, azaz elhangozzék mindaz, ami lényeges 1956-tal kapcsolatban. A tanárnő elmondta, hogy ez a törekvés nem új. Az elmúlt években több olyan művet is írt, illetve állított össze, amelyek ünnepeinkhez, történelmi sorsfordulóinkhoz kapcsolhatók. E darabokat évi rendszerességgel diákjai előadták, de csak mostanság figyeltek fel rájuk. Talán a személyes hang okán , teszi hozzá (nemrég egy budapesti kiadó megjelentette a tanárnő jeleneteinek gyűjteményét).
Legyen csendes az álmuk / mert nem haltak hiába. / Letarolt erdő fái / úgy fekszenek vigyázzba - Tollas Tibor versével ér véget A suhancok, és zúg a taps. Őszintén, érdek nélkül.