2013.07.23. 12:58
A vallási turizmus iránt nemcsak a templomba járók érdeklődnek
Szombathely - A zarándokút saját belső késztetésből indul, az résztvevő maga viseli az út örömeit és gyötrelmeit. Vitatott, hogy zarándoklatnak nevezhető-e, ha valaki befizet egy ilyen jellegű utazásra.
Az utazás élménye attól függ, ki hogy éli meg a belső megújulást a szándéktól a megvalósításig.
– Aki kulturális útként fogja fel, annak kulturális utazás, aki zarándoklatként, annak zarándoklat. Szombathelyen még nincs olyan lehetőség, hogy valaki egy Szent Márton útra befizessen - mondja Orbán Róbert, aki a Szent Márton európai útvonalat képviseli Szombathelyen. – Itt volt májusban egy közel 500 fős német csoport a Rottenburgi Karitász és Zarándokiroda szervezésében, ők befizettek az utazásra. Ez volt az első alkalom, hogy ilyen nagy létszámú csoport jött Szombathelyre Szent Márton miatt. Volt számukra kulturális és egyházi program, közel 6-7 segítővel. A szervezésben nagy részt vállalt a Szombathelyi Karitász. Én a gyaloglásnál kísértem, vezettem, irányítottam a csoportot. Kitették őket a buszból Gyöngyösfalunál, onnan jöttek gyalog Szombathelyre Perenyén, Gencsapátin át velük volt a szombathelyi és a rottenburgi püspök is, másnap pedig kigyalogoltak Jákra. A szállásuk három büki szállodában volt... Üzlet-e? Ha úgy vesszük, az El Camino is nagy üzlet. A Szent Márton út nem egy hagyományos zarándok célpont, amint a Mária emlékhelyek, a szentek sírjai vagy a Szentföld. Szombathelynek ez egy lehetőség, hiszen három év múlva Szent Márton születésének 1700. évfordulója lesz. Reméljük szerveznek majd ide csoportokat külföldi plébániák vagy más egyházmegyék.
– A vallási turizmus szerintem ernyő-kifejezés. Nem lehet azt mondani, hogy csak azok érdeklődnek iránta, akik rendszeresen járnak templomba a vallásukat gyakorolni. Sokan vannak velünk nem vallásos, hanem útkereső emberek a megújulás lelki igényével – mondja Budai László, zarándokvonatok szervezője.
Budai László a zarándokvonatok szervezője legközelebb Máriazellbe szervez utazást szeptember végén. Fotó: Budai András
Májusban Csíksomlyóra indította a Boldogasszony, júniusban Czestochowára a Fekete Madonna zarándokvonatot. Szeptember 28-29-én Máriazellbe indul zarándokvonat Nagy Lajos király zarándoklatának 650 éves jubileuma alkalmából. Az utazás lelki vezetője dr.. Veres András szombathelyi megyéspüspök lesz.
– Az emberek sokféleképpen próbálnak megújulni. Mi olyan lehetőséget kínálunk, hogy nem csak a testet, a lelket is kirándulni visszük. A zarándoklatok nem véletlenül népszerűek több évezred óta. Lényeges, hogy kiszakadjunk a mindennapokból és rálátásunk legyen az életünkre. Ezeken a vonatokon előadások, elmélkedések is vannak, a tájékoztató füzetekbe csempészünk egy kis humort is. A lengyelországi utazáshoz például lefordítottunk vicceket, hogy lélekben közelebb kerüljünk azokhoz, akik kijöttek a krakkói állomásra integetni, mert hallották, hogy átutazik itt 600-800 magyar.
A fizikai aktivitás is fontos
Orbán Róbert vasárnap indított útnak Szombathelyről két székesfehérvári egyetemistát, akik a Szent Márton út egy szakaszát teszik meg Velencéig gyalog, várhatóan augusztus 16-án érnek oda. Napi 30-35 kilométert kívánnak megtenni. Ez egy hagyományos gyalogos zarándokút. Budai László elmeséli, hogy most jött meg egy biciklitúráról, amely kifejezetten fizikai aktivitás volt, szép helyeken járt, finom söröket ivott, dolgoztatta az izmait. Ez nagyon fontos kikapcsolódás a mindennapokból, de még nincs benne az a plusz, amit a vallási turizmus ad a léleknek. Az emberek pedig azt a többletet keresik, ami belülről újít meg.