Hírek

2013.07.31. 22:00

Szexkellékek, cipők, táskák hulladékból

Szexkellékek bicikligumi belsőből, térelválasztó elemek régi könyvekből, cipők, táskák külső és belső gumiból - ezek is láthatók a Kámoni Arborétum galériáján nyílt tárlaton, ahol a bemutatott termékek mind hulladékból készültek.

Merklin Tímea

A kiállításon szereplő alkotások egy nyilvános ötletpályázat eredményeként születtek. Az ötletpályázatot az Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében hirdették meg. Négy kategóriában (mobilitás és nyilvános terek, háztartás és lakás, kiegészítők és ajándéktárgyak, ékszer és divat) lehetett pályázni, olyan alapanyagokból, mint: karton,doboz, hullámpapír, könyv, fa, használt papír, PET-palack, italos doboz, alumínium doboz, használt üveg, dugó, csempe, textíliák, szőnyeg, vállfa, autógumi, biztonsági öv, teherautó gumi.

A felhívás sokak érdeklődését felkeltette, ugyanis összesen 155 pályaművet küldtek be, melyből a zsűri 19 designterméket választott ki a bemutatóra, akik között 5 magyar tervező alkotása is szerepelt illetve mind a négy kategória győztese 1000 eurós pénzjutalmat vihetett haza a Bécsi díjátadó rendezvény után.

A hulladékból készített designtermékek a bécsi bemutatásuk illetve a soproni Volt Fesztivál után kerültek Szombathelyre, ahol szeptember 10-ig megcsodálhatók.

A tárlat Kámoni Arborétumbeli megnyitóján Macoun Andrea projektmenedzser elmondta, hogy azt vállalták, hogy a pályázók által beküldött termékekből kiválasztanak egyet, és elindítják a gyártását. A Savaria Rehab Team a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatási esélyeit szeretné növelni ezáltal.

A projekt-terv összeköti a foglalkoztatás és a környezetvédelem témákat. Egyrészt szociálisan hátrányos helyzetű, valamint tartósan munkanélküli embereknek a reuse és redesign területén megvalósuló új foglalkoztatási lehetőségek megteremtésével kaphatnak esélyt a hosszú távú foglalkoztatásra: így például az alapanyagok beszerzése, szociális foglalkoztató üzemekben redesign termékek gyártása és értékesítése révén.

A projekt határon átnyúló kezdeményezésként támogatja ezt a fejlesztést, a professzionalizálást, képzést és termék innovációt Magyarországon és Ausztriában. Összekapcsolva azzal a gondolattal, hogy az egyébként már kiszolgált termékek, illetve maradék anyagok újrahasznosításával új célt szolgáló, új termékeket lehet előállítani. Mindezzel pedig hozzá lehet járulni a fogyasztók érzékenyítéséhez a fenntarthatóság és az erőforrások megóvása irányába. A dizájnerek ezen folyamatba történő bekapcsolásának köszönhetően lehetőség nyílik innovatív ötletek kifejlesztésére, valamint a fogyasztók figyelmének nagyfokú felkeltésére a redesign termékek iránt.

Macoun Andrea projektmenedzser nyitotta meg a redesign kiállítást a Kámoni Arborétumban (Fotó: Szendi Péter)

Némethy Szabolcs, a projekt szakmai vezetője (Savaria Rehab Team) elmondta, hogy a gyártásra kiválasztott termék egy táska, amelynek az eleje tűzoltó tömlő, a fedele autógumi belső, a bordája terepbicikli külső, a vállpántja sima maradék gumi.

- A szociális gazdaságban nem szokás ilyen termékeket előállítani, ezek kis sorozatú, egyedi táskák lesznek, a design hozzáadott értékkel, ugyanazzal a logóval. A projektvezető osztrák cég tanácsokat, ötleteket ad ahhoz, hogy lehet az ötletet termelésbe fogni, honnan lehet beszerezni az alapanyagokat. Természetesen saját elképzeléseink is vannak.

Az újrafelhasznált hulladékból készülő termékek általában jóval olcsóbbak, mint az egyéb termékek, mert jóval olcsóbb az alapanyaguk. Ez a táska azonban magasabb áron lesz eladható az átlagos reuse (újrafelhasznált) termékeknél a design-ja miatt, vagyis a redesign (újraalkotott) kifejezés értéket is jelöl.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!