Hírek

2013.10.11. 16:55

Dr. Orbán Péter, a tábornok és a robotzsaru

Dr. Orbán Péter altábornagy volt határőr sorkatona, URH-s rendőr, majd kitanulta a szakmát, lediplomázott. Nevéhez köthető a vasi közbiztonság megszilárdítása éppen úgy, mint a rendészeti szakképzés vasi fellendítése.

Kozma Gábor/Vas Népe

A tábornok egy ideje már nem tűnik fel napi rendszerességgel a körmendi rendészeti szakközépiskolában, ám ha jó az idő, vagy úgy hozza az évszak, bizton megtalálható kemenesaljai kis birtokán. – Válogatom a gyümölcsöt, hogy minőségi pálinkává álljon össze. Ha baráti társaságba megyek, vagy vadásztársak közé, akkor illik jóféle nedűt vinni – mondja mosolyogva a kert gazdája. Aki nem mellesleg kiválóan főz. Egy ízben a megyei vadásznapon belekóstolhattam vargányás pörköltjébe, amely bizony hét nyelven beszélt. – Sok mindent főztem már, de nekem jó a sima menü is. Most majd lesz időm konyházni – céloz tényleges visszavonulására. A körmendi rendészeti iskola vezetői posztját évekig nyugdíjasként töltötte be. Nemrég átadta a helyét Hollósi Gábornak, aki szintén tanítványai közé sorolható. De miként is bontakozott ki gazdag életútja?

Orbán Péter volt országos rendőrfőkapitány intézmény a szakmában, mindemellett vadászik és kiválóan főz. Fotó: Kozma Gábor

– A belügyi derékszíjat 1966 november 24-én délelőtt 10 óra 40 perckor kötöttem föl és azóta viselem – kezd a történetbe. – Soproni határőrként 27 hónapot húztam le, majd jelentkeztem rendőrnek. Elvégeztem a seregben a tisztes iskolát és őrmesterként szereltem le. A rendőri szolgálat próbaidejét a szombathelyi kapitánysághoz kapcsolódóan töltöttem, beiskoláztak. Őrsön szolgáltam, de ezeket megszüntették, hát ez rossz döntés volt. Aztán URH-s járőrvezető lettem, bele a sűrűjébe... És jött Csopak, előképzés és a rendőrtiszti főiskola. Ott igazgatásrendészeti szakra osztottak be. Három év tanulás után, a diplomámat bemutatva főelőadó lettem, szabálysértésekkel foglalkoztam. Régen úgy mondták volna, hogy rendőrbíró vagyok – nyugtázza.

Orbán Péter nem unta az amúgy száraz hivatalnoki munkát, mi több, kitűnt precizitásával, szorgalmával. Így nem volt meglepetés, amikor engedélyt kapott a jogi egyetemi tanulmányokra. Ekkor a sárvári kapitányságra került, itt meg decentralizálták. Kapott három rendőrt és egy parancsot, hogy ebből főzzön ki egy 13 tagú közlekedési osztályt. Sikerült. Miután lediplomázott, körmendi kapitány lett. Innen Celldömölkre került 4 évre. – Vasutasváros, én is vasutassá lettem. Akkor még nyitott vagonokban vitték a KGST országok áruit, így traktort, autót, buszt. Óriási vagyontömegre kellett vigyázni, összefogtunk. 1988-ban a szombathelyi kapitányságra helyeztek át. Aztán Gál Zoltán előléptetett ezredesnek és kapitánynak, majd három nap múlva közölték, hogy egyik sem leszek. Pályázni kell, mondták, belenyugodtam. Jött a rendszerváltás. Nagy élmény volt, amikor összehívtam az alakuló pártok és egyesületek vezetőit. Tájékoztattam őket a közbiztonságról. Akkorra megszületett a pártpolitikamentes rendőrségről szóló alkotmánymódosítás. Végül a pályázatot megnyertem, így lettem kapitányságvezető és mégis ezredes. 1996 februárjában vezényeltek a fővárosba főkapitányi biztosként. A készenléti rendőrség megszervezése volt a feladat. És ott lettem később parancsnok is, Budapestre költöztem, sok lett a munka, majd kineveztek országos főkapitánnyá.

Nem volt könnyű dolga. Erre az időre esik a mozgó bűnözés kiterjedése, a bandaháborúk kora. Ráhajtott a szervezésre társaival, s ennek köszönhetően látványos eredményeket ért el a magyar rendőrség. Négy év alatt évi 16 ezerről 9 ezerre esett az ellopott autók száma, 21 százalékkal csökkent a betörések száma. Szorgalmazták a vagyonvédelmi törvény megalkotását, a polgárőrség megszilárdítását. Az állomány ekkoriban foglalta imába a nevét, mivel főrendőrsége alatt 70 százalékos fizetésemelést ért el.

Beiktatásakor jelent meg a kemény bűnözés, sokasodtak az alvilági leszámolások, a robbantásos merényletek. – A rendteremtés úgy kezdődött, hogy egy titkos tanácskozás után razziával indítottunk. El is kaptunk 500 börtön elöl bujkáló alakot. Ezzel nagy lépést tettünk, erős rendőri jelenlétet demonstráltunk. Amikor átvettem e posztot, évi 630 ezer bűncselekmény volt az országban, amikor leadtam, 460 ezerre esett vissza. És azóta sem ment 500 ezer fölé. Vagyis ha költenek a rendőrségre és érvényesülhet szakmaisága, akkor, jön is az eredmény. Nagyra értékeltem, hogy 3,5 milliárdért elindíthattuk a rendőrségi informatikai rendszert. A robotzsarut. Ma is hatásos, még ha néha lefagy, vagy akadozik is. Elindítottunk a DNS-programot és az azonosítót. Tanakajd és Vép között korábban egy emberi kezet találtak. Levettük az ujjlenyomatot, gépre vittük, az meg kidobta, hogy kié. Büntetve volt garázdaságért. Már csak meg kellett keresni a cimborát, egy hentest, aki feldarabolta barátját.

És a politika?

– Nem volt vele gondom. Egy miniszter szíve-joga, kivel dolgozik. Tőlem is megváltak, visszakerültem a megyébe, úgy láttam, örültek nekem. Arra mindig adtam, hogy jól képzett rendőreim legyenek, nem kevés országos vezetőt neveltünk ki.

És a móri ügy?

– A magyar bűnügyi történelemben ilyen cselekmény addig még nem volt. Az első mindig felveri a közvéleményt, türelmetlen a nép, a politika, nagy a nyomás. Volt egy siettetés, sajnos. De ez az ügy engem már lényegileg nem érintett, mert jelezeték: mással dolgoznak. .

Orbán Péter hosszú évekig szolgált még főkapitányként a megyében, majd a körmendi rendészeti élére került. Ha szabad így fogalmazni, piacvezetővé tette az intézményt. Mostantól itt a kert, de a közéletnek sem int búcsút.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!