2013.12.20. 13:03
Hívogatták a tamáskodókat is
Szombathely - Biztató, meleg fénysugarat hozott az adventi időszak legsötétebb napjaiba a Szombathelyi Evangélikus Egyházközség által Luca napján rendezett Tamás mise.
Talán meglepően hangzik egy evangélikus gyülekezetben a mise szó, hiszen a protestáns egyházak nálunk az istentisztelet kifejezést használják a latin eredetű mise helyett. A Tamás mise azonban finn példára terjedt el Magyarországon, és az evangélikus többségű északi országban így nevezik az úrvacsora vétellel járó liturgikus alkalmakat. Ugyanakkor a jelző talán senki számára nem szorul magyarázatra: tamáskodónak a bibliai Tamás történetére utalva a hitetlenkedőt, a kételkedőt nevezzük. A Tamás mise nekik szól elsősorban: a keresőknek, akik még nem találták meg az Istenhez vezető utat. Erre az alkalomra bátran eljöhet az is, aki még nincs megkeresztelve. Nem fogja magát idegennek érezni, hiszen a liturgiához a szervező fiatalok folyamatosan magyarázatokat fűznek, elmondják, mit jelent a gyónás, mit az úrvacsora vétel. A liturgiai szövegek, az imádságok és az énekek versszakai is a kivetítőn olvashatók. A szertartás végén pedig alkalom nyílik lelkészekkel történő négyszemközti beszélgetésre is.
A Tamás mise alkalmi zene- és énekkara, jobbról gitárral Gregersen-Labossa György lelkész. Fotó: Varga Krisztina
A szombathelyi evangélikusok az idei advent időszakában már negyedik alkalommal rendezték meg a Tamás misét. Az alkalom az évek során a hitüket gyakorló gyülekezeti tagok körében is népszerűvé vált. Szívesen jönnek el a személyes hangvételű, oldott alkalomra, ahol aktív részvétellel erősíthetik meg hitüket.
Ahogy minden évben, úgy az idén is igényes, ugyanakkor vidám és reményteli énekek kísérték végig az istentiszteletet. A liturgiát Papp Judit beosztott lelkész vezette, miközben Gregersen-Labossa György lelkész és Torma-Hasza Mónika másodlelkész gitárral a kézben énekelték a szebbnél szebb énekeket.
- A Tamás-mise Finnországban és Európa számos részén egy fontos missziós alkalom, amely azokat igyekszik visszacsábítani az aktív gyülekezeti életbe, akik a szekularizmus hatására eltávolodtak az egyháztól - magyarázta el Gregersen Labossa György. - Az alkalomnak ezért része egy nagyon személyes, interaktív igehirdetés, a megkeresztelt, konfirmált hívek számára pedig lehetőséget ad az úrvacsora ünneplésre is. Megyénkben az év folyamán több helyszínen is tartunk Tamás misét, általában valamilyen ünnepi időszakhoz: böjthöz, pünkösdhöz, adventhez kötődően. Ez nagyszerű alkalom arra, hogy megszólítsuk az embereket, elbeszélgessünk velük, közelebb hozzuk őket a gyülekezet életéhez. Szívesen látjuk azokat, akik akár még meg sincsenek keresztelve, de él bennük egyfajta vágyakozás az Istennel való életre. A Tamás misék szervezésére létrejött egy munkacsapat, amely jórészt fiatal hívekből áll. Ők gondoskodnak a hívogatástól kezdve a zenén, a felolvasásokon egészen a technikáig mindenről az alkalmak lebonyolítása során.
A liturgia során több alkalom is kínálkozott a hívők és lelkészek közötti intim kapcsolatra. Az egyik a személyes áldás volt, amikor minden hívő egyénenként mondhatta meg a lelkésznek, hogy mire kér áldást. Egy másik szép, a mai istentiszteleteken szokatlan lehetőség volt az imádságjárás. A liturgia közben a hívek kis cédulákra írhatták fel személyes könyörgéseiket, melyeket az úrvacsora vétel után a gyülekezet tagjai közösen vittek Isten elé. „Többek között ettől válik élővé egy hívő közösség, hogy áll mögöttem egy gyülekezet, amely a magamért, a szeretteimért mondott egyéni imáimat felerősíti" _ hangsúlyozta a gyülekezet lelkésze.
Az igehirdetést Kovácsné Tóth Márta vönöcki lelkésznő végezte a misén nagyon sok szeretettel, közvetlenséggel. Arról beszélt, hogyan világítja meg a bennünk élő Krisztus még a legsötétebb téli napokat is.