Hírek

2017.06.30. 18:15

Tucatnyi változás lép életbe, mutatjuk a legfontosabbakat

KÖRKÉP Mától megbüntetik, ha nem irtja a parlagfüvet, emelkedett a dohány jövedéki adója, szövetkezetekbe tömörülhetnek a nyugdíjasok. Összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat.

Budai Dávid

Bár már megszokhattuk, hogy július első napjának reggelén évről évre komoly változásokra ébredhetünk, sokan még mindig abban a hitben élnek, hogy csak január elsején kell nézni az adó-, ár- és jogszabályváltozásokat, és ilyenkor  nyáron  elég  figyelni a hőségriadót. Hogy ne érje hidegzuhanyként a változáscunami, összegyűjtöttük a legfontosabbakat, amelyek mától már másképpen vannak. Azonban még mielőtt elkezdenénk a felsorolást, felidézzük, hogy tavaly ilyenkor  mi  minden változott.

Egy éve már, hogy a kéményseprést az állam fizeti, hogy elfogadják az elektronikus aláírást, és hogy a megbízható adózók kevesebb adót fizethetnek, hogy csak a legfontosabbakat említsük De lássuk, mi minden változott mától!

Ha nem tudja használni telefonját, akkor például könnyen lehet, hogy elmulasztotta azonosítani SIM-kártyáját, így az megszűnt. Nem kell azonban megijedni, mert a Telenornál hatvan napig még mindig újraéleszthető a kártya és az egyenleg is, két hónap múlva már csak a hívószám visszaszerzésében reménykedhetünk, 2018. február 28. után pedig már abban sem. A másik két telefonszolgáltató még nem nyilatkozott, hogy mi lesz azokkal, akik kifutottak az időből, de azt már lehet tudni, hogy valami megoldást ők is keresnek.

A parlagfűért büntetnek, a dohány drágább lett

Miután június 30-áig kellett minden földhasználónak a parlagfű elleni védekezni, ha ma találnak a földjén parlagfüvet, akkor a kormányhivatal egyrészt növényvédelmi bírságot szabhat ki, másrészt a földhasználó költségére elvégezteti az irtást, tehát a mulasztó földhasználónak a bírságon kívül a védekezés költségeit is utólag meg kell térítenie. Márpedig ez nem olcsó mulatság, hiszen a növényvédelmi bírság 15 ezertől 5 millió forintig terjedhet.

Mától a dohányosok is szívhatják a fogukat, mivel megemelik a cigaretta és a vágott dohány jövedéki adóját. Ezentúl a cigaretta adója legalább 29 200 forint ezerdarabonként. A vágott dohány kilója után 17 300 forintot kell fizetni mától, a szivar és szivarka adója az eladási ár 14 százaléka, de legalább 4180 forint lesz ezerszálanként.

Az autósok viszont örülhetnek, mivel ahogyan azt korábban már megírtuk, az üzemanyag adója nem változik. Az adómértékek a kőolaj világpiaci árának függvényében negyedévente módosulhatnak. Az adóhatóság honlapján közölt adatok szerint a kőolaj hordónkénti átlagára - amely meghatározza az üzemanyagok jövedéki adójának július elsejétől hatályos mértékét - 51,257 dollár volt az április 1. és június 15. közötti időszakban. Ötven dollár feletti világpiaci árnál az adó mértéke az ólmozatlan benzin esetében literenként 120 forint, ha azonban a világpiaci ár legfeljebb 50 dollár, akkor 125 forint. A gázolaj esetében 50 dollár feletti árnál 110,35 forint, legfeljebb 50 dolláros árnál pedig 120,35 forint az adó.

Jövedéki terméket mától csak kártyával

Aki eddig azon bosszankodott, hogy negyedévet is kell várnia lakáscélú megtakarítására, az örülhet, mivel mától a kiutalási időszak két hónapra csökkent.

A diákhitel kamata eddig is alacsony volt, mostantól azonban a szabad felhaszanálású hitelért is alig kell többet fizetni, mint kötött felhasználású társáért. A Diákhitel 1 konstrukció kamata július 1-jétől az első félévi 3,35 százalékról 2,3 százalékra csökken, a Diákhitel 2 kamata marad 2 százalék.

A mai nappal elmúltak azok az idők is, amikor készpénzért vették a bort számolatlanul a vendéglősök, mivel július 1-jétől jövedéki terméket csak kártyával vehetnek a kiskereskedők, kivéve, ha adóraktárból vagy kisüzemi bortermelőtől vásárolnak maximum 200 ezer forint értékben.

A sokféle adóraktári engedélytípus helyett az új szabályozás egyféle adóraktári engedélyt ismer, de a jövedéki termékek továbbra is adóraktárban állíthatók elő és tárolhatók az adófizetésig. Szintén július 1-jétől az adóraktár-engedélyeseknek napi bontásban kell adatot szolgáltatniuk az adóhatóságnak. A jövedéki ügyek - néhány kivételével - csak elektronikusan intézhetők.

Megemelték a cigaretta és a vágott dohány jövedéki adóját. Ezentúl a cigaretta adója legalább 29 200 forint ezerdarabonként. A vágott dohány kilója után pedig 17 300 forintot kell fizetni mától, a szivar és szivarka adója pedig minimum 4180 forint lesz ezerszálanként Fotó: Unger Tamás

Szomorkodhatnak a köztisztviselők

Akik eddig székhelyszolgáltatást nyújtottak, a mai nappal lehúzhatják a rolót, ugyanis székhelyszolgáltatás alapjául csak olyan ingatlan szolgálhat, amely a székhelyszolgáltató kizárólagos tulajdonában áll, a legtöbb professzionális székhelyszolgáltató azonban ma ehhez irodát bérel.

A reklámadó kulcsa egységesen 7,5 százalék lesz a második félévben azoknak, akiknek a reklám közzétételéből származó nettó árbevétele eléri a 100 millió forintot.

Július elsejével életre kel a közérdekű nyugdíjas-szövetkezetek intézménye. Ilyen csoportot legalább tíz nyugdíjas hozhat létre, minimális hozzájárulással. A tagok úgy tudnak munkát vállalni, hogy utánuk biztosítási költségeket nem kell fizetni, csupán személyi jövedelemadót fizetnek, ha az általuk megkeresett összeget pénzben veszik fel.

Elveszik a köztisztviselők ajándék szabadnapját, mivel ezt a munkaidő-kedvezményt idén eltörölték, tehát ha ma történetesen nem éppen szombat lenne, akkor már ebben az évben dolgozniuk kellene július elsején is, a köztisztviselők napján.

Az imént felsoroltak miatt lett tehát más az életünk, viszont ha a párnachiája még tele van régi, 2016 előtt kibocsátott 2 és 5 ezer forintos bankjegyekkel, akkor van még egy hónapja, hogy elköltse, mielőtt a Magyar Nemzeti Bank végleg bevonja a forgalomból azokat. Augusztus 1-jétől aztán már csak az idén márciusban megjelent, megújított, barna 2 ezer és sárga 5 ezer forintos bankjegyekkel lehet fizetni, ezt követően a kereskedők nem kötelesek elfogadni a régi, bevont címleteket. Persze nem kell megijedni, hiszen a régi bankjegyek a bevonást követően is díjmentesen beválthatók minden bank- és postafiókban három évig, a jegybankban pedig húsz évig.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!