2012.09.08. 19:12

Egy labdán múlt (galériával frissítve)

Szombathely – A magyar férfi kosárlabda-válogatott fantasztikus küzdelemben kétpontos vereséget szenvedett a Horvátország elleni Európa-bajnoki selejtezőn.

Vastag Nándor

Magyarország – Horvátország 79-81 (12-16, 20-18, 21-16, 26-31). – Szombathely, 2200 néző, férfi kosárlabda Európa-bajnoki selejtező, vezette: Chiari (olasz), Silva (portugál), Gabara (szlovák).

Magyarország: Trotter 6, Hanga 10/3, Horváth Á. 5/3, LÓRÁNT 24/9, SZABÓ M. 10. Csere: VOJVODA 10/3, FODOR M. 9/9, Szabó Zs. 5/3, Trepák -, Wittman -. Szövetségi kapitány: Rátgéber László.

Horvátország: UKIC 7/3, Simon 8/3, Marcinkovic 3/3, MARKOTA 10/3, Zoric 5. Csere: BOGDANOVIC 17/12, Andric 7, Babic -, SARIC 12/3, Stipcevic 10/6, Planinic 2. Megbízott szövetségi kapitány: Ivan Sunara.

Az eredmény alakulása. 4. perc: 7-3. 7. perc: 10-10. 13. perc: 18-18. 15. perc: 21-25. 18. perc: 30-31. 22. perc: 38-37. 28. perc: 51-50. 33. perc: 62-61. 35. perc: 64-72. 39. perc: 77-79.

A magyar válogatott – melyből vádlisérülés miatt Tóth Ádám hiányzott – minimális továbbjutási esélyeit próbálta életben tartani a horvátok ellen, a vendégek viszont tét nélkül várták az összecsapást. A veretlen Horvátország már biztos csoportelsőként lépett pályára az Arena Savariában, s talán ez is közre játszott benne, hogy szövetségi kapitánya, Jasmin Repesa kihagyta a találkozót.

Sok hibával, kapkodva kezdett mindkét csapat, sorra maradtak ki a dobások. A gólcsendet két perc után Trotter duplával törte meg, majd a magyarok maradtak lendületben (3. perc: 7-3). A neves klubokban edződő horvátok rögtön erősítettek, az első negyed végéig tartó időszakot 13-5-re nyerték. Az ellenfél támadásban nagyon pattogósan, dinamikusan járatta a labdát, de a magyarok remek munkát végeztek védekezésben.

Trotterék ekkor még az akcióikat nehézkesen szőtték, de a második negyedben szinte végig csodálatosan kosaraztak. Vojvoda élményszámba menő duplákat jegyzett, Szabó Zsolt remekül kivitelezett hármast dobott, Szabó Miklós határozottan játszott a palánk alatt, Lóránt pedig szépen szaporította pontjai számát.

Mivel a védekezés továbbra is jól működött, így sikerült féken tartani a horvátokat, s ha nem hagyunk ki több ziccert és büntetőt is, akkor a félidőben vezethettünk volna (20. perc: 32-34). A szünet után is fantasztikusan játszott a magyar csapat. Lóránt volt a vezér, de a többiek is kitettek magukért, bátran, nagy figyelemmel játszott mindenki. A harmadik negyedbeli adok-kapokból pedig a válogatottunk jött ki jobban (30. perc: 53-50).

Erősítettek is a horvátok, Bogdanovic azonnal három triplát süllyesztett el. Fodor Márton hármasa majd Hanga 2+1-e után újra a hazaiak vezettek, ám a vendégek folytatták erődemonstrációjukat (35. perc: 64-72). De Rátgéber László tanítványait nem lehetett megtörni, a meccs végére feljavuló Hanga vezérletével nyílt lett a meccs (39. perc: 77-79). A rivális négy, Hanga két büntetőt hagyott ki, de nyolc másodperccel a vége előtt Trotter állt a büntetővonalra, és nem hibázott. Sajnos a kevéske hátralévő idővel éltek a vendégek, Ukic duplával eldöntötte a meccset.

A magyar válogatott fantasztikusan játszott. Végig méltó ellenfele volt az európai élvonalba tartozó Horvátországnak, és nem érdemelt vereséget. Ezzel eldőlt, hogy nem jut tovább a csoportjából. Az Eb-selejtezőt kedden Ciprus vendégeként zárjuk.

Edzői nyilatkozatok

Rátgéber László: – Örülök, hogy egy Európa klasszisokkal teletűzdelt válogatottal szoros meccset játszottunk. A végén büntetőket hagytunk ki, és nem szedtünk le lepattanókat. De jó mentális állapotban léptek pályára a fiúk, büszke vagyok rájuk.

Ivan Sunara: – Nagyon nehéz meccs volt. Az első félidőben nem teljesítettünk jól, utána javítottunk a támadásainkon. Elégedett vagyok a győzelemmel, a végén nagyon koncentráltan játszottunk.