2014.06.18. 17:11
Több lesz a munkahely, színvonalasabb lesz az oktatás Kőszegen
Kőszeg – Kreatív város – fenntartható vidék (KRAFT) címmel rendeztek fórumot és kerekasztal beszélgetést szerdán a Társadalomtudományok Intézete (ISES) Alapítvány szervezésében az Európa-házban.
A KRAFT program állásáról, az együttműködési lehetőségekről, és a jövőben tervezett lépésekről beszéltek a szerdai programon. A kerekasztal-beszélgetés során ismertették a nemzeti program fő elemeit, a megvalósíthatósági tanulmány fontosabb megállapításait. Egy rövid sétát is tettek a résztvevők, hogy megtekintsék azokat az épületeket, amelyeket a programban később fel fognak újítani. A program Ekler Dezső kiállításának megtekintésével indult. Ezt követően kezdődött a fórum, ahol a felkért előadók tartották meg előadásaikat. Az előadások sorát Miszlivetz Ferenc, a kőszegi egyetemi intézet igazgatója kezdte.
A kormány Nemzeti Programként fogadta el, és másfél milliárd forinttal támogatja a Kreatív város – fenntartható vidék programot (Fotó: Szendi Péter)
A rendezvényen részt vett Homolya Róbert, a Miniszterelnökség Fejlesztési Irodáját vezető helyettes államtitkára. Elmondta: a kormány arról döntött, hogy egy új, regionális fejlesztési stratégiát valósít meg Kőszegen. A program idén tavasszal indult el. Az úgynevezett nulladik ütemben tart most a projekt. Az egyik legfőbb cél, hogy egy olyan szellemi, munkaerőpiaci tőke jöjjön létre, amelyből hiány van a térségben, és fellendítse a környéket. A nulladik ütemben másfél milliárd forintnyi támogatást kap a város, olyan épületek felújítására, amelyeket majd az oktatás szempontjából hasznosítani tudnak, például kollégiumok, kutatóközpontok, könyvtárak. A nulladik ütem megvalósulása körülbelül egy év.
– A városban élők a projekt igazi hatását körülbelül 8–10 év múlva érezhetik majd. Hiszen mindez munkahelyeket teremt és magasabb színvonalú oktatást – emelte ki Homolya Róbert. Friedler Ferenc az oktatás, kutatás és innováció szervezeti integrációjáról beszélt. Szó volt még Kőszeg és Keszthely szakmai együttműködési lehetőségeiről, a piaci szereplők bevonásának lehetőségeiről.
Emellett Ekler Dezső építész a projekt megvalósíthatósági tanulmányának fő elemeit emelte ki. Ebből kiderült például, hogy a Zwingerben előadótermeket alakítanának ki, a keszthelyi Festetics-palotában pedig egy központi könyvtár lenne.