Amikor a gyerek nem úgy kezd működni, ahogyan addig, kezelhetetlenné válik, visszabeszél, rossz jegyeket hoz, és láthatóan a szülői szóra sem sokat ad, érdemes külső segítséget kérni. Sokan azonban úgy gondolják, hogy elég elvinni párszor egy nevelési tanácsadóba, ahol pár alkalom alatt megjavítják. Éger Csabával beszélgettünk szülőkről, gyerekekről, nyárról.
Csaba pszichológus, tanulmányait Bécsben végezte, munkája részben még mindig Ausztriába köti, ahol családjogi igazságügyi szakértőként dolgozik, Szombathelyen pedig család- és párterápiával, valamint nevelési tanácsadással foglalkozik. Ez utóbbi esetében elsősorban nem is a gyerekkel van feladat, hanem a szülővel – meséli Csaba.
A nevelési tanácsadás úgy zajlik, hogy először a szülővel beszélget és csak ezt követően a gyerekkel. A szakembernek rálátást kell kapnia arra, hogy a gyereknek hol vannak szeretetkapcsolatai, hol éli meg a biztonságot, hol tud kihívásokat megélni, hol tapasztal meg támogatást vagy ezek hiányát. A gyerek meghallgatását követően aztán kiderül, hol van összhangban a szülő és a gyermek története és hol jelennek meg eltérések. Csak a teljes kép birtokában lehet olyan stratégiát kidolgozni, amely hathatós változást tud hozni. Azonban azt is csak akkor, ha a szülők elkötelezettek amellett, hogy saját viselkedésmintáikat is górcső alá vegyék, illetve újragondolják.
Éger Csaba pszichológussal, nevelési tanácsadóval beszélgettünk szülőkről, gyerekekről, nyárról
Fotó: Unger Tamás
A gyerek így vagy úgy, de viselkedésével láthatóvá teszi, ha feszültséget él meg, ha szorong, vagy ha egyéb módon felborul a pszichés egyensúlyi állapota. Minél kisebb egy gyerek, annál inkább így van ez. Ha például egy hároméves kezelhetetlen, látszólag indok nélkül mindent ledobál, összetör, nyugtalan, akkor érdemes végiggondolni, hogy a kiváltó ok – vagy a hiányzó erőforrás, hogy a gyerek meg tudjon birkózni a mindennapok terheivel – mennyiben származhat a család működésmódjából. Annál a gyereknél is, aki az iskolában elkezd rossz jegyeket kapni, vagy agresszíven kezd viselkedni a társaival, szintén érdemes megvizsgálni, hogy otthon minden rendben van-e. Sokszor a gyerek az egyetlen tünethordozó, ő az egyedüli, aki viselkedésén keresztül megmutatja a család valóságát, a felnőttek már sokkal ügyesebbek a külvilág felé való színlelésben.
Persze nem kell feltétlenül egy válás vagy tragédia ahhoz, hogy a gyermek viselkedésében változás álljon be, néha csak arról van szó, hogy kamaszodik, vagy a szülők túl sokat dolgoznak, és nem tudnak elég minőségi időt tölteni a gyerekkel.
– Az eltöltött időnek nem feltétlenül a hossza számít, sokkal inkább annak minősége, hogy abban a pár órában, pár percben valóban a gyerekre figyel-e a szülő, vagy csak ott van vele – hangsúlyozza Éger Csaba.
Sok szülő azt várja a pszichológustól, hogy javítsa meg a gyermekét, aki láthatóan elromlott, és nem hajlandó elfogadni, hogy éppen ő az, akinek változtatnia kellene. A legtöbb esetben ráadásul a szülők is feszültek a helyzet miatt, hiszen kudarcként élik meg a történteket. Egy gyerek szélsőséges, helytelen viselkedési mintáinak a megjelenése mentén legtöbb esetben a szülőnek van szüksége hathatós tanácsra, kevésbé a gyereknek pszichológusra.
A nyári időszak abból a szempontból speciálisnak tekinthető, hogy míg év közben – miután a gyerek egész nap iskolában van – a szülőnek esetleg kevésbé tűnik fel, hogy valami frusztrációja van a gyerekének, a nyári szünetben ez nyilvánvalóvá válhat, mivel több időt tölt otthon. Sokszor nincsen változás, csak a probléma, amely eddig a szülő számára láthatatlan volt, most hirtelen szem elé kerül. És ha már nyár. A nyár a gyereké, érdemes neki meghagyni a választás lehetőségét, és akár olyan engedményekbe is belemenni, amelyeket tanév közben különböző okokból nem engednének meg a szülők.
Például ne ragaszkodjunk feltétlenül a megszokott napirendhez, ha a gyerek tovább szeretne fennmaradni, engedjük meg neki, de ha másnap reggel nyolckor indulás van, akkor ebben maradjunk következetesek. A nyár ezáltal kiváló időszak arra, hogy veszélytelenül megtanulja, milyen, amikor döntései következményét neki is vállalnia kell, ez esetben például, hogy egész nap fáradt lesz.
A nyár a pihenésről, a kikapcsolódásról szóljon, az év közben elmulasztott dolgokat, rossz tanulmányi eredményeket ne ilyenkor akarjuk bepótoltatni vele – hangsúlyozza a pszichológus.