Külföld

2010.10.02. 07:24

Rendőrlázadás Ecuadorban: nyolc halott

Quito - Nyolcan meghaltak és 274-en megsebesültek a csütörtöki rendőrzendülés során történt erőszakos cselekményekben, illetve Rafael Correa államfő kiszabadításakor - vonta meg az új veszteségmérleget pénteken közleményében az ecuadori egészségügyi minisztérium.

MTI

Hárman Quitoban haltak meg, öten pedig az ország második legnagyobb városában, Guayaguilban. A halálos áldozatok közül ketten rendőrök, hatan civilek voltak.
   
Közben Ecuadorban az államfő elleni merényletkísérlet címén vádat emeltek három rendőrezredes ellen. A Pichincha tartomány - amelyhez a főváros is tartozik - ügyésze előzetes letartóztatásba helyezte a három tisztet, akik szombaton állnak a bíróság elé - közölték névtelenül nyilatkozó bírósági illetékesek.
   
Ezek az első vádemelések, amióta a katonák és az államfőhöz hű rendőrök csütörtökön kiszabadították a zendülő rendőrök fogságából Rafael Correa elnököt. Az államfőt több mint 12 órán át tartották fogva csütörtökön akarata ellenére a quitói katonai kórházban.

Pénteki információk:

Katonák szabadították ki a zendülő rendőrök által körülzárt quitói kórházból Rafael Correa ecuadori államfőt - jelentette helyi idő szerint csütörtök este az ecuadori média. Az ecuadori rendőrök egyes jutalmak tervezett megvonása, és a kötelező előléptetések közötti időszak meghosszabbítása ellen lázadtak fel csütörtökön.

A híradások szerint Correa páncélozott gépkocsival, gázálarcban hagyta el a kórházat.
   
A katonák előzőleg áttörték a rendőrkordont, behatoltak a kórházba, ahonnan a zendülő rendőrök több mint 12 órán át nem engedték ki az államfőt. A roham során puskaropogás hallatszott, s egyes hírek szerint a tűzharc azután sem ért véget, hogy a katonák elszállították az államfőt.
   
Kiszabadulása után Correa az elnöki palota erkélyéről beszédet mondott az őt éljenző tömeg előtt. Arról beszélt, hogy a csütörtöki nap "a mély gyász napja volt" az ország számára. Hozzátette, hogy a katonák és a rendőrök tűzharcában legalább egy rendőr életét vesztette, és - mint mondta - amikor erről értesült, zokogott fájdalmában.
   
Az államfő beszédében köszönetet mondott híveinek, akik a zendülés idején a kórházhoz vonultak, és "készek voltak meghalni a demokrácia védelmében" és érte. Köszönetet mondott azon országok vezetőinek is, akik támogatásukról biztosították.  Correa arról beszélt, hogy a zendülés nem csupán rendőri tiltakozás volt, politikai ellenlábasai beszivárogtak a rendőrök közé, és államcsínyt akartak végrehajtani. Fogadkozott, hogy a csütörtöki események vétkesei elnyerik büntetésüket.

Az ecuadori rendőrök egyes jutalmak tervezett megvonása, és a kötelező előléptetések közötti időszak meghosszabbítása ellen lázadtak fel csütörtökön. Rafael Correa elnök felkereste az egyik fővárosi ezred laktanyáját, ahol a zendülőkkel éles vitába keveredett. Könnygázgránátot dobtak rá, ezért füstmérgezés tüneteivel a quitói katonai kórházba kellett őt szállítani. Időközben a zendülő rendőrök körülzárták a kórházat, és egész nap nem engedték ki onnan az államfőt, aki viszont nem volt hajlandó tárgyalni fogva tartóival.
   
A kórháznál összesereglett Correa mintegy négyezer támogatója, s megpróbálták kiszabadítani őt. Megkísérelték áttörni a katonai kórház köré vont rendőrgyűrűt, de a zendülők könnygázt vetettek be ellenük, és gumilövedékekkel lőtték őket. Miguel Carvajal belügyminiszter közölte, hogy az összetűzésben két ember életét vesztette, harminchét megsebesült. A helyi média szerint a zavargások során megsebesült az ecuadori külügyminiszter is. A vöröskereszt szerint több mint ötven embert szállítottak kórházba könnygáz okozta füstmérgezéssel.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!