Külföld

2011.04.22. 20:37

Véres demonstráció: több mint 70 tüntetőt lőttek agyon Szíriában

Több mint 70 tüntetőt agyonlőttek a biztonsági erők Szíriában, amikor éles lőszerrel és könnygázzal próbálták feloszlatni a demonstrálókat az arab ország több városában a tüntetők és emberi jogi szervezetek legfrissebb, péntek este közölt veszteségmérlege szerint.

MTI

A több mint egy hónapja tartó tüntetéssorozat során még sosem lőttek le ennyi embert egyetlen nap alatt.
   
Az Emberi Jogok Szíriai Bizottsága nevű, londoni székhelyű emberi jogi szervezet közleménye szerint a biztonsági erők 72 embert agyonlőttek, több százat pedig megsebesítettek a több városban kitört tüntetések során.
   
William Hague brit külügyminiszter Londonban kiadott közleményében elfogadhatatlannak minősítette, hogy a szíriai biztonsági erők lövései tüntetők életét oltották ki, és követelte, hogy a szíriai szükségállapotot feloldó - csütörtökön aláírt - törvényt valóban alkalmazzák.
   
A pénteki ima után Szíria több nagyvárosában özönlöttek az utcára az elnök, Bassár el-Aszad bukását követelő tüntetők. "A nép a rezsim bukását akarja" - kiabálták a demonstrálók Damaszkusz egyik külvárosában, Dumában, ahol mintegy 40 ezer tiltakozó vonult az utcákra. Szemtanúk legalább öt holttestet láttak kiterítve egy kórház előtt. Az áldozatok mindegyikével golyó végzett.
   
A dél-szíriai Deraa tartományban, ahonnan öt héttel ezelőtt a tüntetési hullám elindult, több városban is tartottak demonstrációkat pénteken. Az egyik településen a tiltakozók a polgármesteri hivatal előtt vonultak fel, s a rendőrök ekkor lőttek a tömegbe. Az incidensben itt legalább 10 tüntető, köztük egy 11 éves kisfiú vesztette életét - számoltak be a helyszínről szemtanúk. Halálos áldozatai voltak a tüntetéseknek a közép-szíriai Homszban, és a délen található Izra városában is.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!