Külföldi

2009.07.01. 21:55

1700 éves remekmű: vadászjelenetek a lakásnyi mozaikpadlón

Jeruzsálem - Az egyik legnagyobb és legjobb állapotban lévő ókori mozaikpadló, amelyre eredetileg 1996-ban bukkantak az izraeli régészek, 13 évnyi rejtőzködés után másodszor is napvilágra került.

MTI


Állatok képe díszít egy ókori római mozaikipadlót, miután felfedték az izraeli régészeti hatóság dolgozói a Tel-Aviv közelében fekvő Lodban 2009. július 1-jén. Az 56 négyzetmétres, az i. sz. 300 körül készített mozaikpadló az egyik legnagyobb és legjobb állapotban lévő mozaik Izrael területén. . (MTI/EPA/Jim Hollander)

Az 56 négyzetméteres, több mint kétmillió mozaikdarabkából álló 1700 éves római kori padlót Tel-Aviv közelében, Lódban tárták fel. Az Izraeli Régészeti Hatóság adatai szerint az ókori remekmű annak idején egyetlen hétvége alatt tízezer látogatót vonzott a helyszínre. 
    
"Pénz híján azonban kénytelenek voltunk akkor újra betemetni a mozaikot, hogy megvédjük" - mondta Miriam Avisar régész, aki eredetileg feltárta a mozaikpadlót.
    
A helyzet egy 2,5 millió dolláros (478 millió forintos) adománynak köszönhetően változott meg. A pénzből bemutatótermet építenek Lódban, ahol kiállíthatnák a mozaikot. A tervek szerint a központ 2012-től fogad majd látogatókat.
    
Az Izraeli Régészeti Hatóság munkatársai szerdán szabadították ki a mozaikot a "fogságból", majd hozzáfogtak a padló aprólékos megtisztításához. A munka végeztével az egész mozaikpadlót Jeruzsálembe szállítják, ahol az ókori műalkotás állagmegóvását végzik el.
    
A mozaikpadlót egyaránt díszítik mértani ábrák és jelenetek.
    
"Rendkívül gazdagon díszített a mozaikpadló, amelyen egyebek közt vadászjelenetek láthatók oroszlánokkal és zsiráfokkal, a tenger hullámait szelő hajók, a vizet benépesítő halak" - mondta el Jacque Neguer, az Izraeli Régészeti Hatóság restaurátori osztályának vezetője.
    
Véleménye szerint a mozaikpadló hasonló azokhoz, amelyeket korábban Tunéziában és Észak-Afrika más országaiban találtak, ez viszont arra utal, hogy a tulajdonos vagy a művész nem Izraelből származhatott.
    
Jacque Neguer szerint elképzelhető, hogy a mozaikpadló egyes részeit még azelőtt kiállítják, hogy az egész alkotást visszaszállítanák Lódba, ám jelenleg erre vonatkozóan még nincsenek pontos elképzelések.



Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!