Kultúra

2009.09.30. 02:29

Molnár Ferenc Liliom című darabja volt terítéken a güssingi Kultúrcentrumban

Güssing - A minden évben színpadra állított musicalek sorában most egy magyar szerző, Molnár Ferenc: Liliom című darabja volt terítéken a güssingi Kultúrcentrumban.

Balla Emőke

Szeptember 27-én, vasárnap volt az utolsó előadás. 25-én, Magyarországról is vittek ki egy busznyi gyereket a güssingi előadásra, olyan középiskolásokat, akik jól tudnak németül. A Carousel Molnár Ferenc Liliom című darabjának kétszeres átirata, az eredetit játssza majd a szombathelyi Weöres Sándor Színház.

A Liliomból Amerikában csináltak musicalt 1934-ben Richard Rodgers operahangzású zenéjével és Oscar Hammerstein szövegkönyvével. Benjamin F. Glaser és Frank Thannhauser ezt ültette át német nyelvre és osztrák környezetbe.

- Az eredeti sztori Pesten játszódik a Városligetben az 1900-as évek elején, a musical egy amerikai halászfaluban, az új átirat szerint pedig a bécsi Práterben 1960-ban - mesélik a magyar fiúk.

- Arról szól, hogy siklik ki Liliom, a körhintás, sármos suhanc élete, aki azért udvarol a lányoknak, hogy körhintázásra csábítsa őket. Barátja csempész a kikötőben, sötét dolgai vannak, ő viszi bele Liliomot a rosszba: ráveszi raboljanak ki egy gazdag embert. Aztán a ficsúr Zsiga meglóg (ez vagyok én) - mondja Hompok Tamás -, és Liliom benne marad a pácban. Mikor jönnek érte a rendőrök, hasba lövi magát.

- Én vagyok Liliom, Florian Resetarits mennybéli barátja, segítője - mutatkozik be darabbeli szereplőként Kutnyánszky Zoltán. - A tisztítótűzben felajánlják Liliomnak, visszamehet egy napra, hogy próbát tegyen, képes-e a változásra. Tud-e tenni valamit szívből, veri-e még a feleségét. Mikor visszamegy, a lánya már 15 éves. De őt is megüti, nem tud megváltozni. Nincs nagy ováció az előadás végén, ezt nem lehet állva ünnepelni, mert nincs happy and, sokkal inkább elgondolkodtató. Eleinte furcsa is volt, mert ezt a fajta hangos sikert szoktuk meg a darabok végén. Persze siker most is volt, csak másképp, a finálé dalnak a közönség érezhetően teljesen a hatása alatt van.

- Érdekes volt az is, hogy a felnőttek egészen máshogy veszik, mint a gyerekek. A rossz suhanc szerep az iskolásoknak nagyon tetszik, dőlnek a nevetéstől, ha kimondjuk a színpadon például azt, hogy lecsúszott ribanc - mondja Hompok Tamás, aki az elmúlt évek alatt igazi színész lett, a Madách Színháznál dolgozik. Koczor András és Kutnyánszky Zoltán végzett mérnökök, Kiss László Adriánt felvették a grazi konzervatórium ének szakára, mellette kántorkodik, volt bárzongorista, londíner.

Arról, hogy mi tartja össze őket és mi köti őket Güssinghez, azt felelik: a barátság. Húsz éve ismerik egymást. Güssingben bizalommal fogadták őket, szeretik őket, nincs ilyen megkülönböztetés, hogy na, ez egy magyar .

- Minden nyáron együtt megyünk Balatonra, a güssingiek is jönnek Szombathelyre szórakozni, mi is megyünk hozzájuk. Jó a csapat, és mindenki azon van, hogy a produkció a lehető legjobb legyen - meséli Tamás. - Itthon inkább azt látom, hogy egyéni érdekek mentén haladnak a dolgok, kint azt, hogy szeretnek csapatban dolgozni.

A fiúk számára egy-egy musical színpadra állítása és az előadások augusztus- szeptemberi elfoglaltságot jelentenek. Télen a Farsang Kabaré miatt mennek ki, húsvétkor a Jézus Krisztus Szupersztárból lesz egy estjük a güssingi várban. Jövőre a Csókolj meg, Katám című musicalben fognak szerepelni, ami Shakespeare Makrancos hölgyéből készült.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!