Kultúra

2011.02.20. 07:08

Magasabbra teszik a lécet: emelt szintű érettségi kell

Az már biztos, hogy megváltozik az érettségi rendszere. A törvény koncepciójában szerepel, hogy önkéntes munkára kötelezik a tanulókat, s a felsőoktatásba készülőknek is kötelező lesz majd az emelt szintű érettségi. Ez utóbbit ma még ritkán választják a szombathelyi tanulók, mivel elegendő a középszintű érettségi is a továbbtanuláshoz. A minőségi változásokhoz azonban hozzá tartoznak a magasabb szintű követelmények is.

Bajdó Bettina

Még mindig zajlanak az egyeztetések a közoktatási törvény módosításáról, az azonban már biztos, hogy változnak az érettségi követelmények. A felsőoktatási intézmények vezetői is  egyetértenek azzal, hogy a felvételihez szükség legyen egy emelt szintű érettségire, ugyanakkor szerintük a szóbeli felvételire csak azokon a szakokon van szükség, ahol mérni kell a szóbeli képességeket. Úgy vélik, nem központilag kellene előírni, hányszor lehet ismételni egy vizsgát, ezt intézményi szinten szabályoznák.

Közben sajtóértesülések szerint 2013-tól a leendő orvosoknak kettő, a jogászoknak, politológusoknak, szociális munkásoknak egy emelt szintű érettségi vizsga kötelező lesz. A természettudományos és a műszaki pályát választóknak azonban nem lesz felvételi alapkövetelmény a magasabb fokú bizonyítvány. A rendelet hatálybalépése elsőként a mai 10. osztályos középiskolásokat érinti, akiknek azért fontos mielőbb megtudniuk, hogy mely tárgyból kell emelt szintű vizsgát tenniük, mert ezekből magasabb fokú tudásra kell szert tenniük.

A szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnáziumban idén is kevesen vállalkoznak az emelet szintű érettségire - tudtuk meg Módos Tibor igazgatótól.

- Az oktatási törvény változásáról egyelőre nem tudunk konkrétumokat - tette hozzá az igazgató -, de azért hozzánk is eljutnak a szóbeszédek. - Tudunk arról, hogy kötelezővé teszik az önkéntes munkát, ez is az érettségi előfeltétele lesz, s átalakítják a követelményrendszert is. Erre úgy vélem, hogy nagy szükség van. Idén ugyanis 90 ezren adták be jelentkezésüket a felsőoktatásba, s elkeserítő adat, de 2010-ben ugyanennyi gyermek született. Nem nehéz kiszámolni, hogy hamarosan jóval kevesebben szeretnének majd továbbtanulni, mivel olyan nincs, hogy egy generációból mindenki beadja a jelentkezését valamelyik egyetemre vagy főiskolára. Át kell alakítani a felsőoktatás rendszerét.

Módos Tibor  szerint a mai fiatalok alulmotiváltak, vagyis, bár többet is teljesíthetnének, mégsem teszik ezt.

- Úgy tudom, hogy 2013-tól egy vagy két tantárgyból is kötelező lesz az emelt szintű érettségi - hangsúlyozta az igazgató. - Ma erre még nincs szükség ahhoz, hogy valaki továbbtanulhasson. S mivel nem előírás, hiába jár érte pluszpont, a fiatalokat ez nem motiválja kellőképpen. Csak azt látják, hogy hiába tanulnának többet, a diplomájukat akkor sem becsülnék meg jobban, a munkájukat nem ismernék el kellőképpen anyagilag. S bár nem kötelező, de azért nálunk is vannak olyanok, akik jelentkeznek emelt szintű érettségire. Legtöbbször idegen nyelvből tesznek vizsgát, de olyanok is így vizsgáznak matematikából, fizikából, akik műszaki területen tanulnak tovább. Úgy vélem, hogy a tanulók megkapják az emelt szintű érettségire való felkészítést a tanórákon.
A Nyugat-magyarországi Egyetemi Bolyai János Gyakorló Általános Iskolában és Gimnáziumban évente sokan vállalkoznak emelt szintű érettségire, főként a plusz pontok miatt - árulta el Károlyi Frigyes igazgató.

- Attól is függ az emelt szintű érettségik száma, hogy a kiszemelt egyetemeknél mekkora maximális teljesítmény szükséges bejutáshoz - emelte ki az igazgató. - A diákjaink többsége tudatos, s nem bízza a véletlenre a bejutást, ezért minél több pont megszerzésére törekszik. Ma is van már olyan egyetem, ahol feltétele a bejutásnak az emelt szintű érettségi, például azoknak a diákoknak, akik külföldön tanulnak tovább. A középiskoláknak ma is kötelessége, hogy felkészítsék a diákokat a vizsgára, így, ha a jövőben kötelező lesz az emelt szint, akkor sem lesz gond. Idén a tanulóink 86 százaléka tesz emelt szinten érettségit, a legtöbben biológiából, kémiából és történelemből. Büszke vagyok rájuk, mivel sokszor hallani, hogy háttérbe szorulnak a természettudományi tárgyak, szerencsére nálunk ez nem érzékelhető.

 

OLDALTÖRÉS: Felesleges érettségi tárgyak - jegyzet

Felesleges érettségi tárgyak - jegyzet

Én még a régi rendszerben érettségiztem, ezért mindig is átláthatatlan lesz számomra, hogy mi, mit is jelent az újfajta rendszerben. Egy biztos: tavaly közel 200 tantárgyból lehetett választani az érettségin, ám a diákok többsége általában ugyanabból a néhány tárgyból csemegézik. A tervek szerint gazdaságossági szempontból csökkenteni szeretnék a választható érettségi tárgyak számát, mivel ezzel több százmillió forintot spórolna az állam. A diákokat sem érné nagy kár, hiszen több olyan tárgy is van, amelyből évente legfeljebb egy diák érettségizik, ám ezekből a tárgyakból ugyanúgy elő kell állítani a tételsorokat. Elnézve a felsorolást, teljesen feleslegesnek tűnik, hogy van lehetőség testnevelésből angol vagy spanyol nyelven maturálni vagy az egészségügyi ismeretekből angolul, az evangélikus hittanból pedig németül érettségizni. 

Felesleges érettségi tárgyak - jegyzet

Én még a régi rendszerben érettségiztem, ezért mindig is átláthatatlan lesz számomra, hogy mi, mit is jelent az újfajta rendszerben. Egy biztos: tavaly közel 200 tantárgyból lehetett választani az érettségin, ám a diákok többsége általában ugyanabból a néhány tárgyból csemegézik. A tervek szerint gazdaságossági szempontból csökkenteni szeretnék a választható érettségi tárgyak számát, mivel ezzel több százmillió forintot spórolna az állam. A diákokat sem érné nagy kár, hiszen több olyan tárgy is van, amelyből évente legfeljebb egy diák érettségizik, ám ezekből a tárgyakból ugyanúgy elő kell állítani a tételsorokat. Elnézve a felsorolást, teljesen feleslegesnek tűnik, hogy van lehetőség testnevelésből angol vagy spanyol nyelven maturálni vagy az egészségügyi ismeretekből angolul, az evangélikus hittanból pedig németül érettségizni. 

Felesleges érettségi tárgyak - jegyzet

Én még a régi rendszerben érettségiztem, ezért mindig is átláthatatlan lesz számomra, hogy mi, mit is jelent az újfajta rendszerben. Egy biztos: tavaly közel 200 tantárgyból lehetett választani az érettségin, ám a diákok többsége általában ugyanabból a néhány tárgyból csemegézik. A tervek szerint gazdaságossági szempontból csökkenteni szeretnék a választható érettségi tárgyak számát, mivel ezzel több százmillió forintot spórolna az állam. A diákokat sem érné nagy kár, hiszen több olyan tárgy is van, amelyből évente legfeljebb egy diák érettségizik, ám ezekből a tárgyakból ugyanúgy elő kell állítani a tételsorokat. Elnézve a felsorolást, teljesen feleslegesnek tűnik, hogy van lehetőség testnevelésből angol vagy spanyol nyelven maturálni vagy az egészségügyi ismeretekből angolul, az evangélikus hittanból pedig németül érettségizni. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!