Australian Open

2023.01.29. 13:02

Djokovic 22-szeres Grand Slam-bajnok és újra világelső

Novak Djokovic tizedszer nyerte meg a férfi egyes küzdelmeit a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon, mivel a vasárnapi döntőben három szettben legyőzte a görög Sztefanosz Cicipaszt, 22. Grand Slam-trófeájával utolérte az örökrangsor élén Rafael Nadalt, és hétfőtől újra világelső lesz.

A szerb Novak Djokovic győzelmét ünnepli a görög Stefanos Tsitsipas ellen a 2023. január 29-i, melbourne-i Australian Open tenisztorna férfi egyesének tizennegyedik döntőjében

Forrás: AFP

Fotó: Paul Crock

A szerb sztár történelmet akart írni azzal is, hogy saját rekordját tovább javítva tizedszer is a magasba emeli a Norman Brooks Kupát, tovább növelve a távolságot a Melbourne-ben egyaránt hatszor győztes ausztrál Roy Emerson és svájci Roger Federer előtt.

A 35 éves Djokovic 27 meccs óta nem kapott ki az Australian Openen - tavaly koronavírus elleni oltatlansága miatt nem indulhatott -, ezzel megdöntve Andre Agassi 26-os tornarekordját, és legutóbb a 2018-as viadal nyolcaddöntőjében kapott ki.

A torna toronymagas favoritja 40 meccs óta veretlen volt ausztrál földön, és előzőleg mindössze egy szettet vesztett idén az AO-n.

A szerb Novak Djokovic a győzelmét ünnepli
Fotós: MANAN VATSYAYANA   / Forrás: AFP

A 11 évvel fiatalabb Cicipasz második GS-fináléjára készült, az elsőt éppen Djokoviccsl szemben vesztette el a 2021-es Roland Garroson úgy, hogy már kétszettes előnyben volt. Sikere esetén a 2019-es ATP-világbajnok lehetett volna az első görög Grand Slam-győztes. Cicipasz a fináléig összesen három szettet bukott el Melbourne-ben.

A csúcstalálkozó értékét növelte, hogy a győztes hétfőtől leváltja a spanyol Carlos Alcarazt a világranglista élén.

Ami a két finalista egymás elleni mérlegét illeti, Djokovic 10-2-re vezetett kettejük különpárharcában, ráadásul az elmúlt kilenc összecsapásukat ő nyerte. Legutóbb novemberben, a torinói ATP-vb nyitókörében találkoztak, akkor Djokovic 6:4, 7:6-ra győzött.

A szerb Novak Djokovic köszönti a görög Stefanos Tsitsipast, miután 2023. január 29-én a melbourne-i Australian Open tenisztorna 14. napján győzelmet aratott a férfi egyes döntőjében
Fotós: Paul CROCK  / Forrás: AFP

A 13. csatát - amelyre az esős idő ellenére nyitott tető alatt került sor a Rod Laver Arenában - a szerb magabiztosan kezdte, a szemlátomást ideges athéni sportoló a harmadik bréklabdát már nem tudta hárítani. Djokovic jóformán hiba nélkül játszott, 36 perc alatt hozta az első szettet, amelyben Cicipasz fogadóként mindössze öt pontot nyert.

A görög kihívó a folytatásban jobban összpontosított az adogatásainál, de bréklabdáig továbbra sem jutott el, mert a fontos labdamenetekben rendre hibázott. Az első bréklabdája egyben játszmalabda is lett 5:4-nél, de a 33. GS-döntőjében szereplő favorit egy tenyeres nyerővel hárította. Így jutottak el a rövidítéshez, amelyben Djokovic 4-1-re vezetett, ellenfele egyenlített, de aztán néhány alapütést elrontott, így 1 óra 46 perc elteltével már kétszettes hátrányban volt.

A harmadik felvonás elején meglepetésre Cicipasz brékelt, de rögtön el is vesztette a szerváját, innentől fej fej mellett haladtak, közben Djokovic sorozatban 17 adogatópontot nyert. Az újabb tie-breakben a szerb 5-0-ra meglépett, és - a folyamatos szurkolói bekiabálások ellenére - innen már nem engedte ki a kezéből a diadalt. A finálé 2 óra 56 percig tartott.

A 93. tornagyőzelmét begyűjtő Djokovic pályafutása 22. Grand Slam-trófeája, a Norman Brooks Kupa mellé 2,98 millió ausztrál dollárt (759 millió forint) kap. A 35 éves teniszező lesz hétfőtől - 2022. június 12. után - ismét a világelső, leváltva a spanyol Carlos Alcarazt, és a 374. hetét kezdi meg az ATP-rangsor élén, tovább javítva saját rekordját.

Eredmény, férfi döntő:
   ----------------------
Novak Djokovic (szerb, 4.)-Sztefanosz Cicipasz (görög, 3.) 6:3, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5)