2021.05.26. 07:20
Ezek voltak a külföldi reakciók az őszödi beszédet követően
„Gyurcsány Ferenc beismerő vallomása legalább azt az érzetet kelti, hogy a fiskális alkoholista végre túljutott a tagadás stádiumán” – írta a Wall Street Journal Europe.
Miután Magyarország szocialista miniszterelnöke beismerte, hogy a választások megnyerése érdekében „nappal, éjjel meg este” hazudtak szavazóiknak a gazdaság valódi állapotáról, nehéz megállapítani, maga a vallomása megdöbbentőbb, vagy az az elképesztő tény, hogy politikai tőkét próbál ebből kovácsolni – írta az International Herald Tribune című napilap.
A Wall Street Journal Europe úgy fogalmazott:
„Gyurcsány Ferenc beismerő vallomása legalább azt az érzetet kelti, hogy a fiskális [költségvetési] alkoholista végre túljutott a tagadás stádiumán”.
Egy, a Neue Zürcher Zeitungban megjelent írás szerint a Gyurcsány-beszéd, illetve az egész ügy jól érzékelteti, milyen az ország politikai kultúrája. Évek óta ugyanis ezt a kultúrát a jobb- és baloldal gyűlölet által vezérelt hatalmi harcai jellemzik – állapította meg az újság Kelet-Európa-szakértője.
Tizenöt éves az őszödi beszéd
A dosszié további cikkeiAz egyik legnépszerűbb amerikai show-műsorban is foglalkoztak Gyurcsány Ferenc beszédével. John Stewart műsorában a magyar miniszterelnököt horogkeresztes ruhában, fekete képű Hitlerként jelenítették meg. „Oh, blackfaced Hitler, you make everything sound bad”, vagyis,
„Ó, fekete képű Hitler, a te szádból minden olyan rosszul hangzik” – mondta a showman.
Bár a The Washington Postnak adott interjúban Gyurcsány úgy fogalmazott, nem hazudott a beszédében, azonban a lap szerint a kimerültnek látszó kormányfő azt „próbálta magyarázni”, miért vallotta be, hogy pártja bután vezette az országot és hogy ő maga hazudott a szavazóknak az újraválasztási győzelem érdekében.
A CNN elemzésében azt írta, a felháborodás azt jelenti, hogy a magyarok eddig elhitték, a Gyurcsány-kabinet igazat mond. A beszédet követően a The Guardian baloldali brit lap publicistája, Stuart Jeffries készített paródiát Gyurcsány Ferencről és saját, akkori miniszterelnökéről, Tony Blairről. Az újságíró a politikai bukás előtt álló brit kormányfő számára olyan búcsúbeszédet írt, mintha azt Gyurcsány Ferenc küldte volna Blairnek – emlékeztet a Magyar Nemzet.
„Tudjátok, hogy a magyar miniszterelnök ragaszkodik ahhoz, hogy a posztján maradjon, miután maga is beismerte, hazudott, zavargásokat okozott a fővárosban és 15 ezer ember követeli esténként a lemondását? Nos, van egy ötletem: elhatároztam, hogy mégis kormányfő maradok”
– olvasható az elképzelt levélben.
Tizenöt éves az őszödi beszéd
- Egyszerűen rettegnek a Gyurcsány-filmtől a baloldali polgármesterek (videó)
- Gubás Gabi játssza Gyurcsány feleségét az Elk*rtuk című filmben (videó)
- Gyurcsány szivárogtathatta ki az őszödi beszédet, de elszámította magát
- Gaudi-Nagy Tamás: az ellenzéki pártok politikai számításból is bagatellizálják a 2006-ban történeteket
- Karácsony meg sem tudott szólalni, amikor az őszödi beszédről kérdezték (videó)