2025.05.21. 13:29
Szijjártó Péter: minősíthetetlen a nemrég kiutasított ukrán ügynök „patkányozása" (videó)
Magyarország még szorosabbra kívánja fűzni az együttműködését a Türk Államok Szervezetével (TÁSZ), amely együttműködésből hazánk már eddig is igen sokat profitált – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten. Mint ismert, 2025. május 20–21-én a magyar fővárosban rendezik meg a Türk Államok Szervezetének informális csúcstalálkozóját. Ennek köszönhetően Magyarországon találkozik a Kelet és Nyugat. Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter, valamint Kubanychbek Omuraliev, a Türk Államok Szervezetének főtitkára értékelte a budapesti informális csúcsot.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Türk Államok Szervezetének informális csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón
Forrás: MTI
Fotó: MTI Fotószerkesztőség/Bodnár Boglárka
A Türk Államok Szervezete egyre jelentősebb szereplője a közép-ázsiai és eurázsiai térség politikai és gazdasági kapcsolatainak, hazánk szerepe pedig egyre jelentősebb a szervezetben. Szijjártó Péter úgy fogalmazott:
Ez volt az első alkalom, hogy erre a csúcstalálkozóra az Európai Unió területén, egy megfigyelőország területén került sor. Magyarország hét éve csatlakozott megfigyelőként a Türk Államok Szervezetéhez. Azóta a világ nagyon sokat változott, és ezek a változások mind-mind megnövelték a türk államok szervezetének jelentőségét, és megnövelték a jelentőségét annak is, hogy mi, magyarok sikeresen működünk együtt a türk államokkal. A Türk Államok Szervezetének Európai Központja itt van Budapesten, és a mai napon a tagállamok megerősítették Hendrich Balázs volt isztambuli főkonzulunk kinevezését az Európai Központ főigazgatójának.
„Nem túlzás arról beszélni, hogy a veszélyek korában élünk” – közölte.

Fotó: Bodnár Boglárka / Forrás: MTI
Kubanychbek Omuraliev a szerdai sajtótájékoztatóján kiemelte: formalizálták az együttműködést. Ez egyébként teljes útitervet tartalmaz regionális gazdasági integrációra, elmélyült kereskedelemre, elmélyült vámügyi eljárások előmozdítására, modern infrastruktúra építésére az úgynevezett középső folyosón, valamint a Kaszpi-térségen átvezető utakon – számolt be a sajtótájékoztatóról a Magyar Nemzet.
Ez az együttműködés erős hangsúlyt fektet a technológiai együttműködésre is, beleértve a digitális átalakulást, a kritikus nyersanyagok kérdésében, valamint a közös kutatásban és innovációban. A környezeti fenntarthatóság változatlanul központi szerepet élvez
– tette hozzá a Türk Államok Szervezetének főtitkára.
A vezetők elfogadták Üzbegisztán jelentkezését a kulturális örökség alapítványai közé. Ez egy mérföldkő a kulturális kapcsolatok megerősítésében, azon erőfeszítéseinkben, hogy megóvjuk és elősegítsük a gazdag és rendkívül sokszínű örökségét a türk világnak. Kiemelte: „A Külügyminiszterek Tanácsa elfogadta a budapesti regionális képviseleti iroda főigazgatójának kinevezését. Ez az iroda jelentős mértékben hozzájárul a kapcsolataink, a koordináció elmélyítéséhez és az európai partnereinkkel való kapcsolattartáshoz.”
Elfogadtunk egy nyilatkozatot Afganisztánnal kapcsolatban, és szintén beleilleszkedik ez a türk államok azon erőfeszítésébe, hogy segítsünk Afganisztánnak, elkötelezettek maradjunk a regionális béke, stabilitás iránt és a humanitárius támogatás iránt
– húzta alá.
Szijjártó Péter: fellépünk a magyarellenes ukrán propagandával szemben
A sajtótájékoztató keretében az újságírók kérdéseire is válaszoltak a felek. Ukrajnával kapcsolatban a magyar külgazdasági és külügyminiszter elmondta:
Az elmúlt időszakban egyre aktívabb ukrán titkosszolgálati akciókat és egyre aktívabb ukrán kémtevékenységet tapasztalunk itt, Magyarországon párhuzamosan azzal, hogy Ukrajna egyre agresszívebb magyarellenes és Magyarország-ellenes propagandát folytat Ukrajnában, Magyarországon és a nemzetközi térben egyaránt.
Szijjártó Péter hozzátette: „Mi természetesen a magunk eszközeivel fellépünk mind a magyarellenes ukrán propagandával, mind a Magyarországon tapasztalható ukrán kémtevékenységgel és ukrán titkosszolgálati akciókkal szemben, megvédjük Magyarország szuverenitását és megvédjük Magyarország becsületét is.”
Ezen kém- és titkosszolgálati tevékenység sorába illik az a minősíthetetlen bejegyzés, amelyet a Tisza Párt elnöke által testvérének nevezett ukrán ember helyezett ki a közösségi médiába. Ez egy fenyegetés, azt annak megfelelően komolyan is kell kezelni. Azt én szégyennek tartom, hogy egy ilyen emberrel szorosan együttműködik az Európai Néppárt magyarországi tagpártja, a Tisza Párt és annak elnöke
– közölte a tárcavezető.
„Megvédjük a szuverenitásunkat, végigvisszük az átláthatósági törvényt”
Az átláthatósági törvénnyel kapcsolatban úgy fogalmazott: az EP-képviselőknek nem amiatt kellene aggódni, hanem amiatt, hogy egy európai uniós tagország belügyeibe súlyosan beavatkoznak kívülről. Az aggodalmat emiatt kellene érezni.
A helyzet az, hogy Magyarország belügyeibe súlyos beavatkozási kísérletek történtek az elmúlt időszakban. És azt mi nem fogjuk elviselni, hogy a szuverenitásunkat megsértve külföldről finanszírozott akciókkal, külföldről finanszírozott emberek akarják befolyásolni a magyar választói akaratot, a magyar emberek véleményét, ne adj’ isten a választások kimenetelét. Ilyen külső beavatkozás történt a 2022-es parlamenti választás során is, és jól láthatóan, akik akkor beavatkoztak, elkezdtek ismételten mozgolódni, és nyilvánvalóan egyrészt el akarják érni, hogy a magyar emberek véleménye Ukrajna uniós csatlakozásáról hiteltelenné váljon, és nyilvánvalóan befolyásolni akarják a magyar választói akaratot a következő választáson
– jelentette ki.
Ezért szeretnék mindenkit megnyugtatni, megvédjük a szuverenitásunkat, végigvisszük az átláthatósági törvényt, és megakadályozzuk, hogy kívülről finanszírozott ügynökök, kívülről finanszírozott szervezetek, külföldről finanszírozott emberek akarják befolyásolni a magyar emberek véleményét, a magyar választói akaratot. Prózai oka van annak, hogy tegnap még nem volt megtalálható az aláírásom ezen az előterjesztésen, remélem, azóta már ez megtörtént, merthogy a szükséges utasítást erre kiadtam, sajnos nem tudtam ott lenni a frakcióülésen. Hétfőn ezért az én aláírásom kicsit megkésett, de ez ne engedje önöket megtéveszteni
– szögezte le Szijjártó Péter.
Romániai elnökválasztás
A romániai elnökválasztás kapcsán Szijjártó Péter úgy fogalmazott:
Az, hogy Markó elnök úr nem szimpatizál a magyar kormánnyal, azért az nem titok. Az, hogy Markó elnök úrnak jelentős ellenérzései vannak a magyar kormánnyal szemben, az is viszonylag régóta ismert dolog. Tehát az ő nyilatkozatait ebben a kontextusban érdemes értelmezni. Én azt gondolom, hogy helyes döntést hoztunk akkor, amikor úgy döntöttünk, hogy semmilyen módon nem avatkozunk be a román elnökválasztási folyamatba. Helyesen tettük, hogy kifejeztük a készségünket arra vonatkozólag, hogy a választás győztesével készen állunk az együttműködésre a jószomszédi kapcsolatok és az erdélyi, székelyföldi magyarság érdekében. Csak azt szeretném kérdezni minden nagy tekintélyű szakértőtől, hogy vajon azt kellett-e volna nyilatkoznunk, hogy bizonyos kimenetel esetén nem állunk készen az együttműködésre Romániával?
A miniszter feltette a kérdést, hogy ez vajon jó lett volna a kétoldalú kapcsolatok szempontjából? Valóban ez lenne az érdeke egy határon túli közösségnek, hogy az anyaország és az adott ország ne akarjon és ne tudjon együttműködni?
Szerintem ez egy teljesen egyértelmű helyzet. Jól döntöttünk, hogy nem avatkoztunk be a választási folyamatba. Jól döntöttünk, hogy kifejeztük a készségünket az együttműködésre a győztessel a jószomszédi kapcsolatok és az ott élő magyarság érdekében gratulálunk a győztesnek, és készen állunk a közös munkára
– mondta Szijjártó Péter.
„Az elmúlt 15 esztendő nemzetpolitikája pedig szerintem világosan megmutatta, hogy mi mit gondolunk a határon túli magyarokról, mi mit gondolunk az ő támogatásukról, mi mit gondolunk nemzetről. Az elmúlt 15 év azt is megmutatta, hogy mit gondol erről a baloldal, amely folyamatosan hergel a határon túli magyarokkal szemben, amely nem akarta megadni a kettős állampolgárságot, és nem akarta engedni, hogy a határon túli magyarok a parlamenti választások során elmondják a véleményüket arról, hogy mit gondolnak Magyarország jövőjéről” – tette hozzá.
Egyre erősödő titkosszolgálati és kémtevékenységek Magyarországon
A nemzetbiztonsági bizottság összehívásával kapcsolatban a miniszter leszögezte, az teljesen indokolt és jogos volt. Aláhúzta:
Magyarország területén egy idegen állam egyre erősödő titkosszolgálati és kémtevékenységet folytat, ezt a legutolsó részletig fel kell deríteni. Mindenki, aki ebben részt vesz, azt vagy ki kell utasítani, vagy meg kell büntetni, és biztosítani kell azt, hogy ez a titkosszolgálati akció ne veszélyeztethesse Magyarország szuverenitását, és világossá kell tenni, hogy mindenki, aki Magyarország szuverenitásával és érdekével ellentétes akcióban részt vesz, az kell, hogy számoljon a lehető legsúlyosabb következményekkel.
A sajtótájékoztatóról részletesebben ITT olvashatnak.