együttes segítség

2017.12.04. 15:48

Közösen támogatják a közép-európai püspökök a Libanonban élő menekülteket

A magyar, cseh, horvát, lengyel és szlovák katolikus püspöki konferenciák 450 ezer euró támogatásról szóló megállapodást írtak alá hétfőn.

Budapest, 2017. december 4. Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek sajtótájékoztatón beszél a libanoni menekülttáborokban élők támogatását bejelentő sajtótájékoztatón Budapesten, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) székházában 2017. december 4-én. Mellette Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke (j2), Paul Karam, a Libanoni Karitász vezetője (j3), Stanislac Zvolenky érsek, a Szlovák Püspöki Konferencia elnöke (j4) és Fabijan Svalina, a Horvát Karitász vezetője (b). A magyar, a cseh, a horvát, a lengyel és a szlovák katolikus püspöki konferenciák közösen támogatják a Libanonban élő menekülteket. A 450 ezer euró támogatásról szóló megállapodást ezen a napon írták alá a püspöki konferenciák vezetői és a libanoni karitász vezetője. MTI Fotó: Mónus Márton

Közösen támogatják a magyar, a cseh, a horvát, a lengyel és a szlovák katolikus püspöki konferenciák a libanoni menekülttáborokban élőket. A 450 ezer euró támogatásról szóló megállapodást hétfőn írták alá a püspöki konferenciák vezetői és a libanoni karitász vezetője újságírók előtt Budapesten, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) székházában.

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hangsúlyozta: a Libanonban élő menekültek rendkívül nehéz helyzetben vannak, ugyanakkor él bennük a remény, hogy hazatérhetnek otthonukba. „Az ő reményüket szeretnénk erősíteni és mindennapi gondjaikat enyhíteni” ezzel a támogatással – tette hozzá.

A bíboros elmondta: a régió országainak püspöki konferenciái 2004 óta rendszeresen találkoznak egymással, hogy a hasonló lelkipásztori kihívásaikra közösen keressenek választ. A közös segítségnyújtás ötlete a közel-keleti keresztényeknek októberi megbeszélésükön vetődött fel.

Óriási teher Libanonnak

Paul Karam, a Libanoni Karitász vezetője a segítséget megköszönve elmondta, hogy a támogatásból elsősorban egészségügyi szolgáltatásokat, valamint lakhatást és élelmet biztosítanak majd a menekülteknek és azoknak a helyi lakosoknak, akik a menekültválság miatt egyre reménytelenebb helyzetbe kerülnek. Emellett szeretnének esti iskolai oktatást szervezni a menekülttáborokban élő gyerekeknek.

Kitért arra, hogy a 4-4,5 millió lakosú Libanonba az elmúlt években 1 millió 800 ezer menekült érkezett Szíriából és 140 ezer Irakból. Emellett ötven éve az országban él 500 ezer palesztin menekült és 400 ezer külföldi munkavállaló is.

Libanon gazdaságának ez óriási terhet jelent, folyamatosan nő a munkanélküliség és romlik a közbiztonság – mondta.

A gyerekek nem járnak iskolába, hiszen az oktatási intézmények Libanon lakosságára lettek méretezve, ezért a külföldről érkező gyerekeket délután igyekeznek oktatni. A gyerekek azonban iskola helyett koldulnak vagy más módon igyekeznek pénzt szerezni a családjuknak – tette hozzá a libanoni karitász vezetője.

Stanislac Zvolenky érsek, a Szlovák Püspöki Konferencia elnöke, Jan Graubner érsek, a Cseh Püspöki Konferencia alelnöke, Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Paul Karam, a Libanoni Karitász vezetője, Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, Stanislaw Gadecki érsek, a Lengyel Püspöki Konferencia elnöke és Fabijan Svalina, a Horvát Karitász vezetője (b-j) MTI Fotó: Mónus Márton

Karácsonyi gesztus

Veres András, az MKPK elnöke arról beszélt: a 2015-ös családszinódusra a közel-keleti országokból érkező püspökök arra kérték európai társaikat, hogy ne hívják Európába a közel-keleti keresztényeket, hanem helyben vagy az otthonukhoz közeli országban segítsék őket, ahonnan még hazatérhetnek a háború után.

Az MKPK azóta számos segítségnyújtó akcióval, gyűjtéssel, iskolaépítéssel igyekszik segíteni, a mostani akció közös „karácsonyi gesztus” a Libanonban élő menekülteknek.

Jan Graubner érsek, a cseh püspöki konferencia alelnöke, Stanislaw Gadecki érsek, a lengyel püspöki konferencia elnöke és Fabijan Svalina, a horvát karitász vezetője azt mondta: amit adni tudnak, az semmi ahhoz képest, amire szükség van, hiszen dollármilliók kellenének Szíria újjáépítéséhez. Mégis, a segítségnyújtással „jelezzük ezeknek az embereknek, hogy nincsenek egyedül a bajban” – mondták.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában