támogatott tartalom

2021.11.08. 11:51

Vas megyében és Szombathelyen átlag alatti volt az áremelkedés az ingatlanpiacon

Nemrég adta közre a KSH és az MNB is a legfrissebb 2021 első negyedévére vonatkozó lakásárindexét. A régiós térképeken jól látszik, hogy átlagosan hány százalékkal drágultak az ingatlanok. A megveszLAK.hu-nál megnéztük, hogy az ingatlanok kínálati árai hogy változtak az utóbbi egy évben.

Lakásárindexek alakulása

Sokan évek óta hangoztatják, hogy most aztán végre kidurran az ingatlanlufi és az árak emelkedése megáll, vagy a visszájára fordul, ennek ellenére az összesített adatok alapján az áremelkedés 2014 óta folyamatos a használt lakások piacán.

Ami nem látszik az összesített adatokon az az, hogy helyenként már valóban elérték az árak a maximumot, vagy annak a közelébe kerültek. Ráadásul az utóbbi egy évben mért magasabb infláció el is vitte a használt lakások áremelkedésének a jelentős részét.

Városi lakások árváltozása 2020 I. és 2021 I. negyedév között

Az MNB Lakáspiaci jelentéséből látszik, hogy a városi lakások árváltozása régiónként elég nagy különbségeket mutat. Míg a Budapesti lakáspiacon alig volt áremelkedés, addig Pest megyében ötödével drágultak a lakások. Az összes régióban átlagosan 12,7%-al lettek drágábbak a lakóingatlanok az MNB lakáspiaci jelentése alapján.

Az MNB jelentés szerint a Nyugat-Dunántúli régióban az országos átlagnál jóval alacsonyabb volt a városi lakások áremelkedése. A térkép szerint ez a régió az utolsó előtti az áremelkedési listában (8,4%-al). Ennél a régiónál már csak a budapesti lakáspiac ingatlanjai drágultak kevésbé (2,1%).

Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként

A lakóingatlanok kínálati árai jellemzően 5-10%-al magasabbak a valós eladási áraknál. Sokan nem hívnak ingatlan értékbecslőt, hanem a szomszédok, vagy a hirdetési portálokon látott árak alapján lövik be a hirdetési árakat, így alaposan mellé lehet lőni.

Az ingatlant keresők viszont sokkal valószínűbben találkoznak a hirdetési árak emelkedésével a hirdetési oldalakon, mint az MNB, vagy a KSH grafikonjaival. A kínálati átlag négyzetméterárak emelkedésében viszont nem lehet elkülöníteni az infláció növekedését. Először lássuk, hogy az utóbbi egy évben mennyit emelkedtek az átlag négyzetméterárak megyei bontásban.

A megyei térkép szerint a KSH térképéhez hasonlóan, Vas megyében az országos 13%-os átlagnál alacsonyabb volt az ingatlanok kínálati árának a növekedése 5%). A kínálati árváltozás szerint Vas megye a sereghajtók közepén van. A szomszédos Győr-Moson-Sopron megye is átlag alatti eredményeket mutatott.

 

Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként a legnagyobb városokban

Kicsit más képet fest az utóbbi egy év ingatlanár növekedésről, ha a megyék helyett a megyeszékhelyek lakóingatlanainak az átlagárát nézzük meg. Pest megyét a legnépesebb városa, Érd képviseli.

Vas megyéhez hasonlóan a megyeszékhelyen, Szombathelyen is alacsonyabb volt az ingatlanok kínálati árának a növekedése (7%), mint az országos átlag (13%). A szombathelyi áremelkedés az országos átlaghoz képest nem volt annyira gyenge, mint Vas megyéé (5%).

Szombathely ingatlan árai elérték a csúcsot?

A Szombathelyen hirdetett eladó házak ára 2020 júniusa és 2021 júniusa között apróbb kilengésekkel, de lényegében egy szinten volt. 2021 júliusában emelkedni kezdett a családiházak ára, de ez kérészéletű volt és csak egy hónapig tartott. 2021 augusztusától (szeptemberig) újra csökkenő tendenciát tapasztalhattak a szombathelyi házpiac szereplői.

Az eladó szombathelyi lakásoknál különbözőképpen változtak az árak a panelek és a téglalakások esetében. A szombathelyi panellakások kínálati négyzetméterára 2019 júniusában érte el a csúcsot (356000Ft/m2). Innentől kezdve két hónap alatt 328000Ft/m2 körüli árra esett vissza és e körül ingadozott 2020 augusztusáig. Szeptembertől 2021 májusáig az előző időszaknál kicsit magasabban, 337000Ft/m2 körül mozgott a panelek ára. 2021 július, augusztus, szeptemberben már 350000Ft/m2 felé csúsztak be a kínálati árak.

A szombathelyi téglalakásoknál a panelekkel szemben 2014 év vége óta tart a masszív áremelkedés kisebb ingadozásokkal. Míg 2020 januárjában 459000 forintot kellett adni átlagosan egy téglalakás négyzetméteréért, addig 2021 szeptemberében már 592000 forintot, vagyis egy és háromnegyed év alatt a téglalakások átlagára cirka 30%-al emelkedett.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában